glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

av6 izbori 3 skupstina rs
taci 5 BOGINJE nisvil-33 dva-veka-dozet zvezda-trnava1 bogi

Second Second Second Second Second Second Second Second Second

"Zeri" o razgraničenju Beograda i Prištine/Server: Nema dokaza da su SAD za podelu Kosova, reći će - ne   

izvor: agencije  foto:                                                                                                           15.08.2018.

Bg-Pristina 

"Zeri" o razgraničenju Beograda i Prištine

Šest srpskih eksperata, prema tvrdnji kosovskog dnevnika "Zeri", pripremilo je predlog sporazuma o razgraničenju prema kojem bi "Kosovu pripala opština Preševo, a Srbiji četiri severne opštine, Leposavić, Zvečan, Zubin Potok i severna Mitrovica".

 

Taj predlog je deo obimnog dokumenta pod nazivom "Ekonomski, demografski i socijalni efekti i različiti scenariji za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine", u koji je list Zeri, kako navode, imao uvid.

Dokument je sačinilo, kako tvrdi prištinski list, šest srpskih eksperata, u aprilu ove godine uz podršku beogradskog Fonda za otvoreno društvo.

Uz objavljeni faksimil dokumenta, Zeri pišu da ovaj predlog detaljno razrađuje sve ekonomske, demografske i socijalne efekte normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Dokument sadrži 90 strana, a autori su, prema listu, Miladin Kovačević, Dušan Gavrilović, Dragan Popović, Milena B. Stevović, Ljiljana Sekulić i Katarina Stančić.

Dokument, inače, razmatra mogućnost normalizacije odnosa između Beograda i Prištine sa scenarijom za razmenu teritorija, scenarijom bez razmene teritorija, zatim scenario potpune implementacije Briselskog sporazuma iz 2013. godine, kao i scenario u kojem bi bio zadržan "status kvo".

List Zeri piše da predlog o razgraničenju podrazumeva da Priština preuzme opštinu Preševo, a da se centralnoj Srbiji pripoje četiri opštine severa KiM.

Navodi se i da bi u tom slučaju Srbija bila "u prednosti" za 2,7 milijardi evra.

"Srbija i Kosovo mogu da postignu sporazum o razmeni teritorija, tako što bi Kosovo preuzelo opštinu Preševo, bez Bujanovca i Medveđe, dok bi četiri severne opštine (Leposavić, Zvečan, Zubin Potok i severna Mitrovica) bile pridružene susednoj zemlji", navode Zeri.

Navodi se i da autori ovog dokumenta konstatuju da u opštini Medveđa živi samo 7,1 odsto Albanaca, te da stoga opcija njenog pridruživanja Kosovu nije održiva.

Istovremeno, procenjuje se da u Bujanovcu živi oko 54 odsto albanskog stanovništva, pa bi, kako se navodi, razmena te teritorije mogla da predstavlja "političku i bezbednosnu pretnju na duži rok".

Server: Nema dokaza da su SAD za podelu Kosova, reći će - ne

 

Američki stručnjak za balkanska pitanja Danijel Server izjavio je da nema jasnih dokaza da SAD podržavaju podelu Kosova.

Server je za Radio slobodna Evropa rekao da su premijerka i ministar spoljnih poslova Srbije, Ana Brnabić i Ivica Dačić, u Vašingtonu razgovarali o podeli Kosova s ljudima bliskim predsedniku SAD Donaldu Trampu, koji su samo izrazili spremnost da saslušaju predloge.

"Ja zaista ne mislim da su Amerikanci imali nameru da potvrde ispravnost takvog koncepta. Jedino što su učinili je da saslušaju. To je nadalje na Balkanu interpretirano kao podrška. Ja nisam uočio prisustvo podrške u Vašingtonu za konkretnu ideju podele Kosova. I verujem da će Amerikanci na kraju reći veoma jasno - ne", rekao je profesor Univerziteta Džon Hopkins u Vašingtonu za RSE.   

On je dodao da je ključna pozicija Nemačke, čija se kancelarka Angela Merkel usprotivila promeni granica na Balkanu.

"Bez nemačke podrške, ideja korekcije granica, zamene teritorije, ili kako god to već nazvali, jednostavno ne može biti realizovana. Toliki je značaj Nemačke na Balkanu", rekao je Server.

Američki stručnjak je ocenio da je Srbija oduvek bila zainteresovana za podelu Kosova, ali da je prava promena što je predsednik Kosova Hašim Tači počeo da govori o tome.

Server je dodao da misli da je Tači time napravio grešku.

"Razmena teritorije pogađa interese svih, zato što je Srbija uvek htela da održi kontrolu nad severno - južnim putem ka moru, ka Solunu u Grčkoj, a i Kosovo je uvek želelo da zadrži kontrolu nad izvorima snabdevanja vodom na severu Kosova. Tako da ne verujem da će se dogovor na ovom polju održati. Takođe mislim da je Angela Merkel učinila veliku uslugu svima tako što je rekla - ne. Mislim da bi i Amerikanci trebalo da kažu - ne, takođe. U tome su bili spori, ali nadam se da će reći jasno i neupitno - ne", dodao je on.

Server je naveo da u slučaju podele, Kosovo ne bi ostalo nezavisna država jer bi podela vodila pokušajima ujedinjenja s Albanijom ili delovima Makedonije naseljenim Albancima.

"Tako bi nastao haos na Balkanu. To bi bio kraj svake nade za priključenje EU, kao i za svaki očekivani vremenski okvir u kom bi to trebalo da se realizuje. Dakle, u ovome leži velika opasnost za evropske i NATO ambicije obe strane, i Prištine i Beograda", rekao je on.

 

 

Tači: Nećemo dozvoliti stvaranje Republike Srpske na Kosovu

London i Berlin protiv 'korekcije granica'

DSK: Tačija pred Ustavni sud zbog 'korekcije granica'

Tači: Pripajanje Preševske doline da, autonomija za Srbe ne

Zamrznuti konflikt nije rešenje, Srbiju očekuje mnogo razgovora o KiM

Zapad, faktor (ne)stabilnosti na Balkanu

Kosovo u 'stanju pripravnosti', Vučić pisao tamošnjim Srbima

Nacrt ZSO pri kraju, još uvek bez poziva iz Brisela

Šefovi misija EU u Prištini: Poštovati zonu oko Visokih Dečana

Podele oko podele Kosova

Susedi traže da Kosovo ukloni sve carinske barijere

Brisel:  Za ZSO treba još vremena

Ko će u ime Kosova voditi dijalog sa Srbijom?

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button