glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Petir: Na srpskom spisku 300 hrvatskih branitelja/Hrvatska osnovala komisiju za praćenje pregovora Srbije/Hrvatski veterani uskratili podršku vladi zbog Srbije

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                                                                        20.07.2016

vlada1

Petir: Na srpskom spisku 300 hrvatskih branitelja

ZAGREB - Nakon što je Srbija u ponedeljak otvorila poglavlja 23 i 24 u pregovorima za pristupanje EU, na i inače uzavreloj političkoj sceni Hrvatske uoči predstojećih vanrednih parlamentarnih izbora, dodatno su podignute tenzije na liniji vlast u tehničkom mandatu - branitelji.

Branitelji su najavili da će odlazećoj vlasti uskratiti podršku, a da će svoj odgovor na, kako smatraju, popuštanje Hrvatske Srbiji, dati na vanrednim parlamentarnim izborima zakazanim za 11. septembra.

Nezadovoljni hrvatski branitelji su najavili da će od nove hrvatske vlasti zahtevati da se Srbiji ne dozvoli zatvaranje pomenuta dva poglavlja.

Evroparlamentarka Marijana Petir smatra da je Hrvatska trebalo Srbiji da uslovi nastavak evropskog puta određene članove zakona o univerzalnoj jurisdikciji koji, kako navodi, zvaničnom Beogradu daju ovlašćenja "malog Haga".

Ona tvrdi da tim zakonom Srbija krši međunarodno krivično pravo, kao i da je prilikom posete hrvatskom branitelju Veljku Mariću dok je bio u zatvoru u Srbiji iz diplomatskih izvora saznala da se na srpskom spisku nalazi oko 300 hrvatskih branitelja.

"Ti podaci su predati hrvatskoj strani u mandatu vlade Zorana Milanovićeve, ali osobe koje su na popisu nisu obaveštene", tvrdi Petir i dodaje da Milanovićeva vlada nije želela da uslovljavanja Srbiju, te da je taj "hrabri potez" trebalo da načini nova vlada, koja je sada u tehničkom mandatu.

Petir je gostujući na HRT-u rekla da je proučavajući slučaj Marić obavestila Milanovićevu i aktuelnu vladu o spornom zakonu.

"Milanovićeva vlada odbila je da postavi Srbiji uslove, a nova je izabrala blažu varijantu - izboriti svoje pravo kroz prelazna merila, umesto blokiranjem Srbije", navela je.

Precizirala je da se radi o pedeset merila u kojima su dosta načelno i fleksibilno ugrađeni zahtevi Hrvatske i nisu izričiti.

"Srpski zvaničnici su i pre otvaranja spornih poglavlja bahatim tonom rekli da gledaju na taj zakon drugačije", navela je i dodala da je problem u sprovođenju tog zakona, koji Hrvatska smatra spornim, jer, smatra ona, dve strane tumače istu stvar na različite načine.

Prema njenim rečima, Hrvatska je trebalo zahteve Srbiji da postavi izričito da bi se hrvatski branitelji osetili sigurnijim.

Branitelji, smatra Petir, zaslužuju da žive u miru, a to im Hrvatska nije obezbedila.

Hrvatska osnovala komisiju za praćenje pregovora Srbije

ZAGREB - Hrvatska vlada je saopštila da je danas osnovala komisiju za praćenje sprovođenja prelaznih merila u poglavljima 23 i 24 iz pristupnih pregovora Srbije s Evropskom unijom.

Kako je prenela Hina, ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Miro Kovač ranije je upozorio Beograd da neće napredovati u pregovorima ako ne bude ispunjavao obaveze koje je preuzeo otvaranjem poglavlja u ponedeljak u Briselu.

Hina navodi da će komisija vlade u Zagrebu pratiti da li Srbija ukida zakonodavstvo kojim je, kako se tvrdi, "arbitrarno proširila svoju nadležnost za procesuiranje ratnih zločina na susedne države" i da li uspostavlja zakonodavni okvir za zaštitu manjinskih prava.

U saopštenju iz hrvatske vlade stoji da će ova komisija "takođe kontrolisati da li Beograd ispunjava obavezu da žrtvama rata bez diskriminacije osigura prava, uključujući pravo na naknade štete i da li surađuje u identifikaciji i otkrivanju sudbine nestalih".

Hina navodi da komisijom predsedava ministar spoljnih i evropskih poslova, a u slučaju sprečenosti ministar pravosuđa koji je ujedno zamenik.

Hrvatska vlada je objavila i da su "članovi tog tela i ministri ratnih veterana, finansija, odbrane, unutrašnjih poslova, premijerov savetnik za spoljnu politiku, savetnik za spoljnu politiku predsednice Hrvatske, predstavnik Kancelarije Veća za nacionalnu bezbednost, predstavnik Državne kancelarije za Hrvate izvan Hrvatske i glavni državni tužilac".

Hrvatski veterani uskratili podršku vladi zbog Srbije

ZAGREB - Hrvatski veterani poručili su danas tehničkoj vladi da više nema njihovu podršku nakon što je zvanični Zagreb omogućio Srbiji da u ponedeljak u Briselu otvori poglavlja 23 i 24 u pregovaračkom procesu sa EU, a da prethodno nije ukinut zakon o univerzalnoj jurisdikciji.

Okupljeni u Republičku koordinaciju udruženja iz Domovinskog rata "Franjo Tuđman" oni su na konferenciji za novinare zapretili da će tehničkoj vladi uskratiti podršku do izbora. a potom će, kako su poručili, "nazvati stvari svojim imenom".

Jedan od čelnika koordinacije, penzionisani general Đuro Dečak podsetio je da su udruženja upozoravala vladu, dok još nije bila tehnička, na taj problem dodavši da je ova vlada bez pravnog osnova donela odluku da omogući Srbiji da otvorila pomenuta poglavlja.

" Mogu reći da Srbija danas slavi, a slavlje će platiti hrvatski branitelji", rekao je Dečak i dodao da je neprihvatljivo za njih da vlada koja sramno odlazi u istoriju jer nije izdržala ni šest meseci na vlasti, donosi tako krucijalne odluke i to na štetu hrvatskih branitelja.

Nezadovoljstvo je izrazio i predsednik Udruženja vojnih invalida Domovinskog rata Josip Đakić rekavši da je državna administracija dala "zeleno svetlo" Srbiji za pregovore, iako su je branitelji upozoravali da to ne bi trebala učiniti s obzirom na učestale provokacije i tvrdnju da Srbija nikada neće ukinuti zakon o posebnoj jurisdikciji.

Ocenio je da je "Hrvatska trebalo još snažnije da odgovari na nediplomatski ton iz Srbije", dodavši da je stav HVIDR-e ali i drugih udruženja da "aktualna tehnička vlada nije bila ta koja je trebalo da omogući Srbiji otvaranje poglavlja 23.

General Dečak je ocenio sramotnim tri sastanka s vladinim zvaničicima na kojima su branitelji uveravani da je sve u redu i dobro za hrvatsku državu, a znali su da je to već potpisano.

"To je nepošteno prema braniteljima i to nikad nismo mogli očekivati od svoje vlade", istakao je.

Đuro Glogoški, predsednik Udruženja 100-postotnih invalida Domovinskog rata, rekao je da je stav branitelja bio jasan da nema otvaranja poglavlja 23 i 24 za Srbiju dok ne budu ispunjeni uslovi, te da je to dogovoreno poslednjih dana sa članovima vlade.

"Dodao je da su vlada i institucije hrvatske države okrenule leđa hrvatskim braniteljima i nisu prihvatile njihov predlog".

A na pitanje novinara da li će branitelji protestovati, Glogoški je rekao da dolaze izbori i da će na njima sve biti rečeno.

Inače, branitelji odgovorne za to što je, kako kažu, Hrvatska Srbiji omogućila otvaranje poglavlja 23 i 24, smatraju pre svega predsednika tehničke vlade Tihomira Oreškovića i šefa diplomatije Miru Kovača, i celu vladu u celni, osim ministru branitelja Tomu Medveda kome, kako kažu, veruju.

Glogoški je još kazao da je hrvatska vlada "pregovarala s četnicima koji su na vlasti u Srbiji, a okrenula leđa hrvatskim braniteljima i dovela ih pred svršen čin".

 

 

 

Đenero: Stanje na političkoj sceni veoma teško

Mešovita komisija o Stepincu će raditi godinu dana

Mesić osudio ustaštvo u Srbu: Hrvatskoj se crno piše

Zvanično: Hrvatska postavlja ogradu na granici sa Srbijom

Hrvatska i Slovenija obeležile 25 godina državnosti

Orešković poručio: Tehnička vlada najmanje četiri meseca/HDZ bira predsednika najverovatnije 17. jula

Analitičari: Ostavka Karamarka, logičan rasplet

Sastanak Vučića i Grabar Kitarović

Hrvatska – izbori u septembru

Hrvatska ide na prevremene izbore

Prikupljen dovoljan broj potpisa za raspuštanje Sabora/Kitarović započela konsultacije, izgledniji novi izbori/Uspon i pad Tihomira Oreškovića za manje od pola godine

Orešković odbacio optužbe i poručio "Bog čuva Hrvatsku"

Karamarko podneo ostavku, ide i Petrov ako Orešković ostane

Dani raspleta u Hrvatskoj, deset mogućih scenarija

Jutarnji list: HDZ žrtvuje Hasanbegovića zbog Srba?

Glas Koncila: Karamarko ruši stranku, teško šteti Hrvatskoj

U očekivanju odluke - ostanak vlade ili novi izbori/Karamarko: Najbolje da iz Vlade odemo Orešković, Petrov i ja

Orešković: Ne bojim se da tražim poverenje Sabora/Milanović traži izbore što pre, Hrvatska nema vladu

Mediji:Politička kriza u Hrvatskoj sve složenija/Kitarović uzima stvari u svoje ruke

Karamarko za novu većinu, dosta mu "ringišpila" s Mostom

Mediji: Kulminacija hrvatske političke i finansijske krize

Strani mediji: Protesti dodatni udarac krhkoj hrvatskoj vladi

Jedan od tri scenarija rešava hrvatsku političku krizu

Novi list: Šest opcija za rešenje krize vlasti u Hrvatskoj

Hrvatska se priprema za prijem prve grupe izbeglica/Nemačka: Za izbeglice potrebno 93 milijarde evra do 2020. godine

Mesić: Afera Konsultantica je nova Fimi media

EU blokirala podsticaje Hrvatima - zbog korupcije

Hrvatska vs Srbija: Odlučni u nepopuštanju

Ocjena prvih 100 hrvatske Vlade – neefikasnost

AFP: Hrvatska nostalgija za nacističkom prošlošću

Erdogan: Hrvatska primer suživota različitih veroispovesti

Regija o Vučiću: Malo iznenađenja, malo očekivanja

Komemoracija u Jasenovcu u sjeni bojkota

Hrvatski Jevreji, Srbi i Italijani u Jasenovcu

Kitarović u Đevđeliji: Zapadnobalkanska ruta ostaje zatvorena/Ivanov, Pahor i Kitarović odustali od posete zbog migranata

Hrvatska zatvara prihvatni centar u Slavonskom Brodu/Hovanec: Politička korektnost oko izbeglica uništiće Evropu

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert