glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Srbija uradila sve, ispunjeno 80 odsto dospelih obaveza/Lazarević: Za pristupanje Srbije najpovoljniji brz izlazak Britanije

izvor : euractiv  foto:                                                                                                                          01.07.2016.

zastava-srbije

Srbija uradila sve, ispunjeno 80 odsto dospelih obaveza

BEOGRAD - Srbija je uradila sve u pripremi za otvaranje Poglavlja 23, iz Akcionog plana za to poglavlje ispunjeno je 80 odsto dospelih obaveza, a na još 15 odsto se trenutno radi, poručeno je danas na predstavljanju prvog izveštaja o sprovođenju tog plana.

"Otvaranje poglavlja se iznova i iznova odlaže bez ijednog razloga koji bi se mogao vezati za ostvarene ili planirane rezultate u procesu reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije i unapređenja osnovnih prava", istakao je ministar pravde Nikola Selaković.

Selaković je rekao da je ponosan zbog svega što su institucije Srbije prethodnih godina uradile na pripremi početka pregovora u okviru Poglavlja 23, ali i da je razočaran činjenicom da ti rezultati nisu od strane EU prepoznati i vrednovani na pravi način.

"Taj rad će biti vrednovan, ako niko drugi vrednovaće ga naši građani", istakao je Selaković, dodajući da je EU politička tvorevina, a da u politici retko postoje čvrsti i jasni principi.

Selaković kaže da ako se podatku da je 80 odsto obaveza ispunjeno doda činjenica da je 15 odsto obaveza u toku ispunjenja, dolazi do podatka da smo mi u situaciji kada imamo ispusnjenih gotovo 95 odsto planiranih aktivnosti.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Ksenija Milenković poručila je da je Srbija uradila apsolutno sve što se od nje očekivalo u pripremi za otvaranje Poglavlja 23 i da su svi koji su radili na tome razočarani što do toga nije došlo.

Milenković je istakla da će Srbija, nezavisno od toga kada će to poglavlje biti otvoreno, jer to zavisi od EU, i kada će biti doneta ta politička odluka, nastaviti da radi na tome.

Napomenula je da je Srbija sve ono što su bili objektivni kriterijumi za otvaranje tog poglavlja ispunila, a da je, pored ostalog, uradila Akcioni plan, koji je najkompleksniji dokument koji je izradila i koji će izraditi u toku pregovaračkog procesa.

Šef Pregovaračke grupe za Poglavlje 23 Čedomir Backović istakao je da je to poglavlje, što se tiče 60 institucija i organa Srbije koji čine tu radnu grupu, uveliko otvoreno.

"Čestitam vam na tome", rekao je Backović, navodeći da se aktivnosti za otvaranje tog poglavlja uveliko ispunjavaju, te da veruje da će se to na odgovarajući način i ceniti.

Lazarević: Za pristupanje Srbije najpovoljniji brz izlazak Britanije

Za proces pristupanja Srbije najpovoljniji bi bio brz tok pregovora o istupanju Velike Britanije iz EU, rekao je 30. juna direktor Centra za evropske politike (CEP) i član užeg pregovaračkog tima za pristupanje Srbije EU Nebojša Lazarević. CEP je razradio tri moguća scenarija a najnepovoljniji za Srbiju bi bio scenario koji predviđa da se u Britaniji produži politička nestabilnost i da do istupanja dođe posle dugih i bolnih pregovora, rekao je Lazarević. Treća opcija, da Britanija uošte ne pokrene proceduru pristupanja, najmanje je verovatna i ne bi u većoj meri uzdrmala proces pristupanja.


Lazarević je rekao novinarima da bi najnepovoljnije za Srbiju bilo da se u Britaniji produži politička nestabilnost i da do istupanja dođe posle dugih i bolnih pregovora.

"Taj scenario je loš za Srbiju jer bi se pažnja skrenula sa proširenja na igre sa Britanijom", rekao je on i dodao da takva situacija nije dobra ni za ekonomiju.

On je ocenio da bi u slučaju da Velika Britanija brzo pokrene postupak istupanja tehnički proces pregovora o članstvu Srbije mogao da teče bez većih problema i da se otvaraju poglavlja.

Dodao je i da bi u tom slučaju, pošto se završi procedura istupanja Britanije kroz oko dve godine, u EU mogli da zaključe da im je "potrebna brza pobeda" i da bi u tom slučaju Srbija i Crna Gora u kontekstu proširenja bile u povoljnom položaju.

Prema trećem scenariju, Britanija ne bi pokrenula proceduru izlaska, što bi moglo da uspori pristupanje Srbije ali bi se taj proces brzo vratio u normalu, rekao je Lazarević i dodao da je taj scenario najmanje verovatan.

U slučaju da Britanija ne pokrene proceduru postoji teorijska mogućnost da je članice izoluju, odnosno da joj na osnovu člana 7 Lisabonskog ugovora uskrate pravo glasa, rekao je on i dodao da je to komplikovan proces oko koga mora da se saglasi četiri petine članica, kao i da se utvrdi da je Britanija prekršila osnovna načela.

On je rekao da je verovatniji scenario da Britanija pokrene proceduru, pošto dobije novog premijera na jesen.

Lazarević je rekao da, ako se sporazum o istupanju koji mora da usvoji Savet EU ne postigne, Britanija za dve godne izlazi bez dogovora, dok se trgovinski odnosi i pitanja poput kretanja radnika rešavaju drugim sporazumom o kome će se pregovarati paralelno ili posle istupanja.

Ocenio je da Škotska neće moći lako da izdejstvuje ostanak u EU jer će je blokirati članice EU koje inače ne prihvataju nezavisnost Kosova.

 

 

 

EU odložila otvaranje poglavlja sa Srbijom, otvorila sa Turskom

Beograd: Bez istrage o padu helikoptera

EU: Bez odluke o otvaranju poglavlja 23 i 24

Strategija EU: Politika proširenja ulaganje u bezbednost

Vučić: Nema referenduma, nastavljamo evropski put

Zagreb i London zakočili otvaranje poglavlja sa Srbijom

"Negativni efekti Bregzita na Zapadni Balkan"

Četvrti protest zbog Savamale: 'Dok rastu laži, rašće i patka'

Šariću ukinuta presuda za šverc kokaina

Balkan i 'Brexit': Strah od zaustavljanja proširenja EU

Bregzit neće skrenuti Srbiju sa evropskog puta

Uslovi Hrvatske ključ za poglavlja

Bregzit - udarna vest u regionu/Dačić: Odluka britanskog naroda ne menja put Srbije/Pahor: EU očekuju neizbežne promene

Stanje u medijskom sektoru najgore za 15 godina

Slučaj Savamala: Treba li Vučić da vrati mandat?

Da li se nezavisnost isplatila?

U Srbiji boravi oko 1.000 migranata/Švedska: Pooštreni propisi za dobijanje azila i spajanje porodica

Vučić i Grabar Kitarović u Srbiji, u Donjem Tavankutu

U Srbiji mnogo izbeglica i raseljenih, u svetu 65 miliona

Miroslavu Miškoviću pet godina zatvora zbog utaje poreza

U Srbiji 29.457 lica sa izbegličkim statusom

Kineski i srpski predsednik: Za sveobuhvatno strateško partnerstvo

Šoder: Brojke izbeglica pale, ali potrebe veće

Si Đinping stigao u Beograd

Srbija neće primiti migrante iz Mađarske/U Srbiji uhapšena grupa koja je krijumčarila migrante/Grčka formirala novi komitet za ubrzano rešavanje azila

Dačić: Migrantska kriza najveći izazov za region i Evropu/UN: Deca migranti u kandžama kriminalnih grupa

Šta kineskog predsednika dovodi u Srbiju

Bregzit bi bio loša vest i za Balkan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert