glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Srbija neće primiti migrante iz Mađarske/U Srbiji uhapšena grupa koja je krijumčarila migrante/Grčka formirala novi komitet za ubrzano rešavanje azila/Ljekari bez granica bojkotuju novac EU zbog migrantske politike

izvor : agencije  foto: tanjug                                                                                                          17.06.2016.

migranti333

Srbija neće primiti migrante iz Mađarske

Sve izbeglice i migrante koje otkrije u pojasu od osam kilometara duž svoje granice, Mađarska će smestiti u jednu od dve tranzitne zone, veličine fudbalskog igrališta, uz samu žičanu ogradu. Jedna je kod prelaza Horgoš, druga kod Kelebije. Odatle bi lakše mogli da budu deportovani u Srbiju.

Ovo predviđa novi mađarski zakon, zbog kojeg će naše vlasti tražiti zvanično objašnjenje od Budimpešte. Srbija, naime, ne namerava da primi migrante koje su Mađari uhapsili i za koje tvrde da su došli preko naše zemlje.

Niko ne zna koliko je u ovom trenutku ljudi smešteno u ovim tranzitnim zonama, ali, po rečima Radoša Đurovića iz Centra za zaštitu i pružanje pomoći tražiocima azila, njima će Mađari prvo formalno dati mogućnost da zatraže azil:

- Mađarska je i dosad svima odbijala zahteve, pokušavajući u više navrata da vrati izbeglice u Srbiju, uz obrazloženje da smo sigurna zemlja. Pozivali su se na ugovor o readmisiji. Mi smo, međutim, ove godine nazad primili tek nekoliko ljudi.

Prema Đurovićevom tumačenju, Budimpešta bi opet mogla da se pozove na to da smo obavezni da primimo nazad sve one koji su s naše teritorije prešli ilegalno u ovu zemlju. Tumačenje srpskih vlasti je drugačije.

- Razumemo potrebu Mađarske da se zaštiti, ali Srbija ne može da radi na štetu svog suvereniteta i svojih zakona. Ugovor o readmisiji odnosi se samo na naše državljane - kaže Vladimir Cucić, komesar za izbeglice Srbije.

To znači da bi Mađari morali u ozbiljnoj proceduri da dokažu da je neko naš državljanin da bismo ga mi primili. Problem je što se njima žuri, a ljude ne mogu da deportuju na silu, ako mi nećemo da ih primimo. Zato je, po mišljenju Đurovića, jedna od opcija da Mađari prosto otvore vrata tranzitne zone i da se izbeglice nađu sa druge strane zida. Tako bi nikla brojna ilegalna naselja duž cele granice.

Alternativa je i da novi mađarski zakon ne zaživi, kao što nije ni prethodni, u kom je "ilegalcima" prećeno sa pet i osam godina robije. Jedna od solucija je i da izbeglice promene rutu, pa krenu preko Hrvatske ili Rumunije. Samo, za razliku od Mađarske, one nisu šengenska teritorija. Kako god, po Cucićevim rečima, Komesarijat je spreman šta god da se desi, ali će ključnu ulogu ipak imati MUP.

RAMAZAN U IZBEGLIŠTVU

Povodom ramazana, migrantima koji borave u Prihvatnom centru u Subotici juče je podeljena pomoć u hrani i vodi. Stotinak migranata obišli su predstavnici Islamske zajednice i doneli im iftar, obrok tokom ramazanskog posta.

- Na poziv UNHCR-a i Komesarijata za izbeglice, mi smo se angažovali tokom meseca ramazana, koji je i vreme solidarnosti i pomaganja - rekao je Ibazer Uzeiri. - U proteklih nekoliko dana podelili smo više od pet stotina obroka. Ovu akciju planiramo da nastavimo i po završetku posta i pozivamo sve dobronamerne ljude da se priključe i pomognu koliko mogu. J. L.

U Srbiji uhapšena grupa koja je krijumčarila migrante

Policija je uhapsila petočlanu grupu koja je organizovala krijumčarenje migranata preko Srbije u Mađarsku, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Srbije.

Oni se terete da su organizovali smještaj, prevoz i pokušaj krijumčarenja sedam migranata preko granice u namjeri da sebi pribave protivpravnu novčanu korist.

U akciji su učestvovali pripadnici MUP-a Srbije - Uprave granične policije Regionalnog centra prema Mađarskoj i Policijske uprave u Subotici, po nalogu osnovnog javnog tužioca u Subotici.

Određeno je zadržavanje do 48 časova za lica S.A, S.S, S.D, P.M. i P.Z, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo neovlašćeni prelazak državne granice i krijumčarenje ljudi.

Grčka formirala novi komitet za ubrzano rešavanje azila

migranti11

ATINA - Grčka je danas formirala novi komitet koji će odlučivati o tome koje migrante treba vratiti u Tursku u skladu sa dogovorom između EU i Ankare, a sa ciljem da ubrza proces rešavanja pitanja azilanata.

Najnoviji potez dolazi nakon što je postojećih 20 komisija blokiralo u najvećem broju slučajeva povratak izbeglica u Tursku na osnovu toga što to nije bezbedna zemlja za migrante, navodi AFP.

U skladu sa kontroverznim dogovorom iz marta, azilanti koji nisu uspeli da dobiju azil treba da budu vraćeni u Tursku kako bi se suzbio priliv izbeglica u EU.

Grčki parlament je danas usvojio odluku da bude formiran komitet sastavljen od dvoje sudija i predstavnika UNHCR-a koji će sada odlučivati o zahtevima za azil.

Ovo bi trebalo da ubrza proces, poštujući istovremeno ljudska prava, naveo je izvor u ministarstvu unutrašnjih poslova Grčke, prenosi AFP.

Ljekari bez granica bojkotuju novac EU zbog migrantske politike

Ljekari bez granica objavili su kako neće više uzimati novac iz fondova EU u znak protesta zbog evropske migracijske politike.

Oni podsjećaju na dogovor EU I Turske o zadržavanju izbjeglica u Turskoj što prema njihovom stavu ugrožava prava migranata i koncept pomoći izbjeglim i raseljenim.

Ljekari bez granica do sada su primili 60 miliona dolara od EU I njenih članica u prošloj godini.

 

 

 

Dačić: Migrantska kriza najveći izazov za region i Evropu/UN: Deca migranti u kandžama kriminalnih grupa

Šta kineskog predsednika dovodi u Srbiju

Bregzit bi bio loša vest i za Balkan

EU, Srbija i SAD: Erupcija nezadovoljstva

Novi projekt PLAC do kraja leta

Vučić: Nema suštinskih i strateških nesporazuma s EU i SAD

Mađarska vraća migrante Srbiji/Kovač: Ne prihvatamo migrante koji su već prošli/Grčka policija uklonila još jedan izbeglički kamp

Srbija uspešno sprovodi aranžman sa MMF-om

Protest zbog rušenja u Savamali: Tražimo imena i ostavke

Novi uslovi EU za Srbiju?

Vučić: Formiranje vlade u prvoj trećini zakonskog roka

Srbija da poboljša borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Bramerc: Srbija odstupila od pune saradnje s Hagom

Ruf: Podižemo procenu rasta BDP-a Srbije za 2016.

Vučić tvrdi za Savamalu kriva gradska vlast, gradonačelnik ćuti

Nađeno šest migranata u tovarnom delu kamiona/U Njemačkoj 55.000 zahtjeva za azil u maju

Srbija i NATO: Saradnja uz politiku neutralnosti

Završena sednica, izabrani potpredsednici i generalni sekretar

Pristupanje EU: Iznuđeno fingiranje reformi

Konstituisan novi saziv republičkog parlamenta

U budućnosti više novca od EU za preduzeća

Srbija 27. na svetu po borbi protiv modernog ropstva

Dogovor iz Astane jača proruske, ne ekonomske snage Srbije

Brisel ublažio zahteve Hrvatske za poglavlja 23. i 24.

Islamska zajednica Srbije: Na putu pomirenja ili dubljeg razdora?

Evroazijska ekonomska unija počinje pregovore sa Srbijom

Vučić se sastao sa Dodikom

UN: Strahuje se da je 700 migranata stradalo u brodolomima

Strateška preduzeća od juna bez zaštite države

Migrantski kamp kod Horgoša

Han: Našli smo rešenje za 23, formalna odluka naredne sedmice

Putin: Rusija računa na dalji razvoj odnosa sa Srbijom

Građani ponovo na ulicama: Rušimo vlast, a ne Beograd

Istraživanje: Svaka druga mlada osoba u Srbiji nema posao

Brisel traži više kapitalnih projekata i dinarizaciju

Rušenja u Savamali: Fantomi i nalogodavci i dalje nepoznati

"Mali Idomeni" kod Subotice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert