glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

"Negativni efekti Bregzita na Zapadni Balkan"

izvor : agencije  foto:                                                                                                       25.06.2016.

eu5

Florijan Biber navodi u tekstu "Sve dalja Unija: Bregzit i Balkan", koji je objavljen na sajtu organizacije Fridom haus, da će Bregzit znatno smanjiti privlačnost pristupanja EU, a time i podstrek za demokratske reforme u regionu.

Biber navodi da će odluka Britanije da napusti EU imati dalekosežne posledice ne samo za Britaniju i EU već i za zemlje Zapadnog Balkana, i ističe da je teško davati prognoze zbog neizvesnosti Bregzita.

Neizvesnost će, kako naglašava, igrati važnu ulogu u daljem oblikovanju politike.

Glavno pitanje nije, naime, da li će Bregzit ugroziti proces pristupanja balkanskih zemalja EU, i još važnije, razvoj demokratije na Zapadnom Balkanu, već koliko će naškoditi i koliko će to dugo trajati.

Proces pridruživanja EU je godinama bio glavni podstrek za sprovođenje političkih i ekonomskih reformi na Zapadnom Balkanu, ističe autor članka.

Ukoliko se čak i proširenje EU nastavi, kako navodi, taj "tehnički proces" izgubio je većinu svoje političke podrške u EU, a balkanske vlade su se često nevoljno obavezivale na reforme neophodne za prijem u EU.

Izlazak Britanije iz EU, kako ocenjuje, može biti ono što bi zapečatilo sudbinu procesa proširenja EU.

Zemlje Zapadnog Balkana ne samo da time gube ključnog zagovarača proširenja, već će određivanje odnosa između Britanije i EU biti "herkulovski poduhvat" ne samo za Ujedinjeno Kraljevstvo već i za EU koja će, bez obzira na ishod, usredsrediti ka tome svu svoju pažnju.

Proces proširenja i reformi na Zapadnom Balkanu će postati ne samo sporedna, već marginalna i nebitna stvar iz perspektive EU.

"Ukoliko je EU u egzistencijalnoj krizi, koja je poenta daljeg proširenja?", navodi autor teksta i ističe da će Bregzit uticati na udaljavanje od politike integracije u EU i sprovođenje reformi.

Dok je uticaj Rusije i Turske na Zapadnom Balkanu često precenjen, one predstavljaju atraktivne modele vlasti za broj regionalnih lidera, koji će možda pokušati da više usklade svoje politike sa tim i drugim neevropskim akterima.

Tri moguća scenarija

U članku se navode tri moguća scenarija kako bi Bregzit mogao da utiče na Zapadni Balkan u zavisnosti od pregovora o izlasku Velike Britanije iz EU, razvoju situacije u samoj zemlji i odnosu Škotske, ali i drugih sastavnih regiona Britanije, prema EU.

Prema prvom scenariju, Britanija bi se raspala pri čemu bi je Škotska napustila, a moguće i Severna Irska.

Referendum u Škotskoj bi mogao da podstakne slične referendume u Kataloniji i drugim regionima, a EU bi u tom slučaju mogla da bude smanjena i pretvori se u višeslojnu strukturu integracija na različitim nivoima pri čemu bi jezgro EU bilo u severnoj Evropi.

Za Zapadni Balkan, transformativna dinamika EU bi nestala, a moglo bi da prevlada potpuno odbacivanje EU i reformi povezanih sa tim procesom dok bi događaji u Evropi mogli ohrabriti separatističke pokrete u regionu.

Drugi scenario predviđa da Škotska napusti Britaniju, ali bude u mogućnosti da ostane u EU i utiče na razvoj negativne reakcije na izlazak Britanije iz Unije.

To bi moglo da olakša postizanje sporazuma, koji od Engleske, Velsa i Severne Irske čini članice Evropskog ekonomskog prostora uz zadržavanje otvorene granice sa Škotskom i Irskom.

Posle perioda teškoće, EU bi nastavila proces proširenja, ali dezintegracija u Britaniji i odlasci Engleske, Velsa i Severne Irske bi kao rezultat imali jačanje nemačke hegemonije u EU.

Pristupanje Zapadnog Balkana se pojavljuje kao ostvarljiva opcija posle godina kriza, a Evropski ekonomski prostor ispunjava ulogu neposrednog koraka uoči sticanja punog članstva.

Prema trećem scenariju, ukoliko bi Ujedinjeno Kraljevstvo uspelo da ostane ujedinjeno, ono bi moglo ostati važan međunarodni akter, ali bi njegov značaj bio umanjen, a za Zapadni Balkan takav scenario bi bio najbliži stanju statusa kvo.

Nestankom privlačnosti EU kao transformativne snage i njene sposobnosti da deluje ovako smanjena, drugi će ispuniti prazninu. Kratkoročno i srednjoročno, to će izgleda osnažiti poluautoritarne lidere, koji će ugađati onom ko nudi najviše, bilo da je to Turska, Rusija, Kina ili druge sile ili investitori.

Društveni pokreti, mediji i nezavisne institucije će imati manje spoljnih saveznika na koje mogu da se oslone.

Kako bi se suprotstavile tom negativnom trendu, ključne članice EU, posebno Nemačka, ali i SAD, možda će morati da formiraju koalicije kako bi nastavili da podržavaju demokratske promene na Zapadnom Balkanu.

Oni koji podržavaju demokratiju moraće da prestanu da se oslanjaju na pristupanje EU kao odgovor.

Bez rizika od oružanog sukoba, zemlje Zapadnog Balkana će verovatno ostati niži prioritet.

 

 

 

Četvrti protest zbog Savamale: 'Dok rastu laži, rašće i patka'

Šariću ukinuta presuda za šverc kokaina

Balkan i 'Brexit': Strah od zaustavljanja proširenja EU

Bregzit neće skrenuti Srbiju sa evropskog puta

Uslovi Hrvatske ključ za poglavlja

Bregzit - udarna vest u regionu/Dačić: Odluka britanskog naroda ne menja put Srbije/Pahor: EU očekuju neizbežne promene

Stanje u medijskom sektoru najgore za 15 godina

Slučaj Savamala: Treba li Vučić da vrati mandat?

Da li se nezavisnost isplatila?

U Srbiji boravi oko 1.000 migranata/Švedska: Pooštreni propisi za dobijanje azila i spajanje porodica

Vučić i Grabar Kitarović u Srbiji, u Donjem Tavankutu

U Srbiji mnogo izbeglica i raseljenih, u svetu 65 miliona

Miroslavu Miškoviću pet godina zatvora zbog utaje poreza

U Srbiji 29.457 lica sa izbegličkim statusom

Kineski i srpski predsednik: Za sveobuhvatno strateško partnerstvo

Šoder: Brojke izbeglica pale, ali potrebe veće

Si Đinping stigao u Beograd

Srbija neće primiti migrante iz Mađarske/U Srbiji uhapšena grupa koja je krijumčarila migrante/Grčka formirala novi komitet za ubrzano rešavanje azila

Dačić: Migrantska kriza najveći izazov za region i Evropu/UN: Deca migranti u kandžama kriminalnih grupa

Šta kineskog predsednika dovodi u Srbiju

Bregzit bi bio loša vest i za Balkan

EU, Srbija i SAD: Erupcija nezadovoljstva

Novi projekt PLAC do kraja leta

Vučić: Nema suštinskih i strateških nesporazuma s EU i SAD

Mađarska vraća migrante Srbiji/Kovač: Ne prihvatamo migrante koji su već prošli/Grčka policija uklonila još jedan izbeglički kamp

Srbija uspešno sprovodi aranžman sa MMF-om

Protest zbog rušenja u Savamali: Tražimo imena i ostavke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert