glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Bregzit - udarna vest u regionu/Dačić: Odluka britanskog naroda ne menja put Srbije/Pahor: EU očekuju neizbežne promene

izvor : agencije  foto: tanjug                                                                                                       24.06.2016.

bregzit

Bregzit - udarna vest u regionu

ZAGREB,PODGORICA, BANJALUKA, SARAJEVO, SKOPLJE - Vest da je Velika Britanija na referendumu izglasala izlazak iz Evropske unije udarna je na svim elektronkim medijjima u regionu koji je ocenjuju istorijskom i već se bave njenim posledicama u političkom i ekonomskom smislu u Evropi i svetu.

Izveštavajući iz minuta u minut zagrebački Jutarnji list ocenjuje da je Bregzit najveća promena od pada S S SR-a i da je celi svet pred periodom velike nesigurnosti.

Takođe ovaj list konstatuje da se Bregzit dogodio i pita:Šta će sada uslediti.

Pozivajući se na BBC, Sky News, ITV i svetske novinske agencije, hrvtski portal Index piše:Gotovo je, Britanija napušta EU.

Zagrebački Jutarnji list piše da je Bregzit najveća promena od pada S S SR-a, te da je veliki svet pred periodom velike neizvesnosti.

Takođe, list se bavi pitanjima šta sledi.

Ističući najnovije rezultate glasanja u kojem su prevagu odneli evroskeptici, portal navodi da će se već danas u Briselu sastati predsednik EU Žan Klod Junker predsednik Evropskog saveta Donald Tusk, kao i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.

Dodaje i da je u danima koji slede planirana vanredna sednica EP-a, dok će se sastanak na vrhu EU-a održati 28. i 29. juna u Briselu, kao i da su mogući i drugi samiti u julu u Briselu.

Svi hrvatski mediji prenose izveštaj agencije Hina koja postavlja pitanje koji pravni okvir će se primenjivati u proceduri izlaska Britanije iz EU, te navodi član 50 evropskog ugovora uvedenom u Lisabonu 2009. koji kaže on definiše uslove dobrovoljnog izlaska, na šta, kako se navodi, ima pravo svaka država članica bez ikakvog posebnog opravdanja.

"Ako tako odluči, London će morati dogovoriti "ugovor o izlasku", koji će u ime Unije sklopiti Savet EU-a (koje okuplja 28 država članica), kvalifikovanom većinom, u pritistanak Evropskog parlamenta.

Evropski ugovori ne bi više važili za Veliku Britaniju od datuma stupanja na snagu tog ugovora. Ili dve godine nakon što London obavesti EU da izlazi, ako se u međuvremenu ne postigne dogovor. EU i London mogli bi, međutim, i produžiti taj rok za postizanje dogovora.

Evropski zvaničnici, kako se navodi, upozoravaju da će odluka o izlasku iz EU-a biti konačna, odbacujući mogućnost da bi se Londonu time samo otvorio put za pregovore o boljim uslovima za članstvo u EU-u.

Podsećaju i da je britanski premijer Dejvit Kameron rekao da će, ako Britanci glasaju za Bregzit, aktivirati član 50.

Podseća se i da procedura za razdruživanje postoji, ali da ona do sada nikada nije bila aktivirana. Zbog toga se postavljaju mnogobrojna pitanja o tome kako će se definisati novi odnosi u slučaju da pobede pobornici Bregzita, nakon braka koji je trajao više od četiri decenije, od 1973. godine.

Crnogorski portal CdM javio je da je ovo istorijski dan, te da su Britancki ubedljivom većinom glasali za Bregzit.

Radio televizija CG je javila da je većina građana Velike Britanije odlučila da njihova zemlja posle 43 godine napusti Evropsku uniju.

Navodi ovaj medij i da su rezultati referenduma, takođe, aktuelizovali pitanje jedinstva Velike Britanije nakon što je potvrđeno da je Škotska ubedljivo glasala za ostanak u EU.

Banjalučke Nezavisne novine su vest o izlasku Britanije iz EU naslovili sa:Tužan dan za EU.

Ovaj dnevnik se pita i ko je sledeći, te prenosi da evropska desnica takođe hoće glasanje o ostanku njihovih zemalja u EU.

Mediji u BiH, takođe, izveštavaju o ovom veoma značajnom događaju za budućnost EU.

Portal Klix.ba se isto pita šta sledi i istovremeno odgovara:Dvogodišnji razvod EU i Velike Britanije na koji niko nije spreman.

"Nakon što su građani Velike Britanije na referendumu zatražili izlazak iz EU, započeće dvogodišnji proces "razvoda" EU i Velike Britanije", navodi ovaj sarajevski portal, te ukazuje da Kameron nije detaljno predstavio scenario dešavanja nakon Bregzita, verovatno, kako navodi, zbog ubeđenja da će rezultat biti drugačiji.

Skopska TV Nova je javila da je Bregzit realnost, a Dojče vele na makedonskom jeziku kratko ocenjuje da je reč o katastrofi.

Slovenačka TV je javila jutros da se Britanija, odlukom da izađe iz EU, uputila na težak i trnovit put.

Dačić: Odluka britanskog naroda ne menja put Srbije

dacic5

BEOGRAD - Odluka britanskog naroda na referendumu nema nikakve veze kada je reč o političkom putu Srbije, Srbija treba da nastavi evropski put i radi svoj deo posla, poručio je danas ministar spoljnih poslova u tehničkom mandatu Ivica Dačić, dodajući da je predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić za 10.30 sati zakazao sednicu Vlade Srbije.

Na toj sednici, kako je Dačić rekao za RTS, tema će, pored ostalog, biti i reakcija na referendum, odnosno na očuvanje stabinosti u zemlji.

Država će, prema njegovim rečima, preduzeti sve svoje mere kako bi se sačuvala ekonomska i finansijska stabilnost u uslovima kada dolazi do određenih poremećaja na svetskom tržištu koji su nastali nakon izjašnjavanja Britanaca na međunarodnom finansijskom tržištu. Dačić ne veruje da će odluka Britanac uticati na nestajanje EU i evropske ideje.

"EU je pretrpela značajan udarac, ali čini mi se i da je Velika Britanija pretrpela veliki udarac",rekao je Dačić, dodajući da je autonomno pravo svakog naroda da odlučuje o svojoj sudbini bez obzira da li se ta odluka nekom dopada ili ne.

Podsetio je i da Velika Britanija, bez obzira što je bila deo EU, nikada u potpnosti nije delila sve mehanizme EU, da je zadržavala određeni nivo posebnosti i imali velike rezerve prema EU.

"Kada je reč o Srbiji, mi treba da gledamo naše interese", naglasio je Dačić.

Prema konačnim rezultatim britanskog referenduma o izlasku iz EU za izlazak je glasalo 51,89 odsto građana a za ostanak u Uniji 48,11 odsto.

Na osnovu prebrojanih glasova u sva 382 lokalna izborna centra, za izlazak je glasalo 17,410,742 građana a za ostanak 16,141,241 glasača, javlja Rojters.

Pahor: EU očekuju neizbežne promene

pahor

LJUBLJANA - Slovenački predsednik Borut Pahor rekao je danas u Ljubljani da Evropsku uniju, bez obzira na ishod britanskog referenduma, očekuju neizbežne promene.

Evropska unija, bez obzira na rezultat referenduma u Velikoj Britaniji, nalazi se pred "neizbežnim promenama" jer ona kakva je sada ne može opstati, rekao je Pahor na konferenciji za novinare nakon susreta s hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar-Kitarović.

Dodao je da Slovenija bez obzira na budući razvoj EU mora ostati u "čvrstom jezgru" u EU međusobno najpovezanijih država koje su članice Šengena i evrozone, prenosi Hina.

Hrvatska predsednica je nakon razgovora, između ostalog, rekla da će obe države, uprkos problemima koji se pojavljuju u Evropskoj uniji, i dalje podsticati reforme i promene kod zemalja u okruženju koje žele postati članice Evropske unije i ispuniti potrebne standarde.

"Potrebno nam je više, a ne manje Evrope", kazala je hrvatska predsednica, dodajući da su proširenje i integracija susednih država i u interesu slovenačke i hrvatske privrede, i da integracije omogućavaju stabilnost i materijalni prosperitet zemalja koje se uključuju u evropsku porodicu.

 

 

 

Stanje u medijskom sektoru najgore za 15 godina

Slučaj Savamala: Treba li Vučić da vrati mandat?

Da li se nezavisnost isplatila?

U Srbiji boravi oko 1.000 migranata/Švedska: Pooštreni propisi za dobijanje azila i spajanje porodica

Vučić i Grabar Kitarović u Srbiji, u Donjem Tavankutu

U Srbiji mnogo izbeglica i raseljenih, u svetu 65 miliona

Miroslavu Miškoviću pet godina zatvora zbog utaje poreza

U Srbiji 29.457 lica sa izbegličkim statusom

Kineski i srpski predsednik: Za sveobuhvatno strateško partnerstvo

Šoder: Brojke izbeglica pale, ali potrebe veće

Si Đinping stigao u Beograd

Srbija neće primiti migrante iz Mađarske/U Srbiji uhapšena grupa koja je krijumčarila migrante/Grčka formirala novi komitet za ubrzano rešavanje azila

Dačić: Migrantska kriza najveći izazov za region i Evropu/UN: Deca migranti u kandžama kriminalnih grupa

Šta kineskog predsednika dovodi u Srbiju

Bregzit bi bio loša vest i za Balkan

EU, Srbija i SAD: Erupcija nezadovoljstva

Novi projekt PLAC do kraja leta

Vučić: Nema suštinskih i strateških nesporazuma s EU i SAD

Mađarska vraća migrante Srbiji/Kovač: Ne prihvatamo migrante koji su već prošli/Grčka policija uklonila još jedan izbeglički kamp

Srbija uspešno sprovodi aranžman sa MMF-om

Protest zbog rušenja u Savamali: Tražimo imena i ostavke

Novi uslovi EU za Srbiju?

Vučić: Formiranje vlade u prvoj trećini zakonskog roka

Srbija da poboljša borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Bramerc: Srbija odstupila od pune saradnje s Hagom

Ruf: Podižemo procenu rasta BDP-a Srbije za 2016.

Vučić tvrdi za Savamalu kriva gradska vlast, gradonačelnik ćuti

Nađeno šest migranata u tovarnom delu kamiona/U Njemačkoj 55.000 zahtjeva za azil u maju

Srbija i NATO: Saradnja uz politiku neutralnosti

Završena sednica, izabrani potpredsednici i generalni sekretar

Pristupanje EU: Iznuđeno fingiranje reformi

Konstituisan novi saziv republičkog parlamenta

U budućnosti više novca od EU za preduzeća

Srbija 27. na svetu po borbi protiv modernog ropstva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert