glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu5 skoplje sudnica
sengen7 kandidati4 nikolic pesic strelici8

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Nove beležničke usluge DK predstavništava u SAD

 

izvor : agencije  foto:

12.03.2017.

 

GK RS u Cikagu

List Ogledalo iz Čikaga piše da se novim beležničkim uslugama, u Generalnom konzulatu Srbije u Čikagu, kao i u Generalnom konzulatu u Njujorku i Ambasadi u Vašingtonu, uvode značajne promene u odnosu na dosadašnju praksu overe punomoćja, kupovine ili prodaje nekretnina i davanja izjava u vezi sa naslednim pravima u matici.

"U skladu sa Zakonom o javnom beležništvu, diplomatsko-konzularna predstavništva su sada ovlašćena da prilikom davanja naslednih izjava, ili punomoćja u vezi sa nekretninama u Srbiji, te dokumente overe u zakonski predviđenoj formi, koja uključuje klauzulu o potvrđivanju isprave, tzv. solemnizacionu klauzulu, ili, u Zakonom predviđenim slučajevima, sačine javnobeležnički zapis. Ono što je vrlo bitno je lično prisustvo davaoca izjave ili punomoćja, koji se mora identifikovati važećim dokumentom Republike Srbije (pasošem ili ličnom kartom). Ukoliko davalac izjave ili punomoćja ne poseduje važeći srpski identifikacioni dokument, identitet će moći da potvrdi i američkim identifikacionim dokumentom", kaže zaOgledalo konzul-žeran Generalnog konzulata Republike Srbije u Čikagu Dejan Radulović.

"Neophodno je da davalac izjave ili punomoćja najpre podnese odgovarajući tekst ili nacrt izjave ili punomoćja. Stoga savetujemo da se on prvo obrati svom advokatu u Srbiji, koji će mu tekst ili nacrt pripremiti. Potom je potrebno doći u DK predstavništvo, koje će pomoći da se dati dokument sačini ili overi na zakonski predviđeni način. Ceo postupak traje preko trideset minuta, a konzularna taksa se plaća u gotovini i iznosi 65 dolara za punomoćje sa klauzulom o potvrđivanju isprave ili 101 dolar ukoliko se sačinjava javnobeležnički zapis", pojašnjava Radulović.

S obzirom na to da je za ovu vrstu beležničkih usluga neophodno lično prisustvo, državljani Srbije koji borave u SAD mogu da naslednu izjavu ili punomoćje daju u jednom od DK predstavništava Srbije u Americi. Lica koja ne znaju srpski jezik, izjavu ili punomoćje mogu dati uz prisustvo prevodioca. Savet nadležnih je da se naši građani najpre dodatno informišu putem veb-sajtova DK predstavništava, ali i da svoj termin zakažu imejlom ili telefonom.

Građani Srbije u SAD će, kao i do sada, moći da u DK predstavništvima overe potpis na punomoćju kojim ovlašćuju druga lica da obave određene radnje u Srbiji, osim u postupcima koji se odnose na promet nekretnina i nasledne izjave. Postupak overe potpisa podrazumeva da državljanin Srbije dođe lično u DK predstavništvo sa tekstom punomoćja, identifikuje se važećim dokumentom Republike Srbije i navedeno punomoćje potpiše pred ovlašćenim službenikom. DK predstavništvo će potom svojom overom potvrditi da je lice potpisalo dokument. Taksa za ovu vrstu usluge iznosi 65 dolara.

Oni koji nisu u mogućnosti da dođu lično u neko od DK predstavništava, mogu da punomoćje koje se ne odnosi na nekretninu ili nasledna prava potpišu pred američkim notarom, te da ga zatim overe Apostille pečatom u resornoj instituciji države u kojoj je taj notar registrovan.

Veb-sajt Generalnog konzulata Republike Srbije u Čikagu: chicago.mfa.gov.rs 
Veb-sajt Generalnog konzulata Republike Srbije u Njujorku: newyork.mfa.gov.rs 
Veb-sajt Ambasade Republike Srbije u SAD: washington.mfa.gov.rs

 

 

Zbog prekoračenja Šengena u zatvor!

Rok za upis birača ističe 11. marta

Nijedan građanin Srbije ne može dobiti azil u Nemačkoj

Konkurs za medije Srba iz regiona

Srbi bez palate u Temišvaru

Argentina i Srbija, udaljene, ali prijateljske zemlje…

Treća generacija imigranata lakše do švajcarskog državljanstva

Uključiti dijasporu u razvoj Srbije

Priznavanje vozačkih dozvola Srbije u Austriji

BiH: Pasoši neizvesni

Od rođaka iz sveta 2,7 milijardi evra

Nemačka za produženje graničnih kontrola u Šengenu

Konkursi Ministarstva kulture za projekte Srba u inostranstvu

Građani BiH ostaju bez pasoša?

MSP vraća ekonomske diplomate pod svoju nadležnost

Deveti Srpski mesec u Velikoj Britaniji

Pupovac se predomislio nakon pisma Vučiću

Građanima Srbije više nisu potrebne vize za Kinu

Nema odluke o statusu Paviljona

Pojačano obezbeđenje za 40 srpskih diplomata

Ambasadori: Roksanda ide u OEBS, a Aleksić u Italiju

Nastavlja se privredno umrežavanje dijaspore

Sedmi medijski susret dijaspore i Srba u regionu

Sa članovima Odbora o položaju Srba u regionu

Namet na Šengen

Ulaznica za Šengen koštaće pet evra

Dačić u Kanadi o ekonomskoj saradnji i vizama

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis