glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

hag protesti66 brisel
RAMUS migranti0000 Demonstracije Draskovic FSS-1 paspalj

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Ivanišević: Ne očekujemo veći priliv migranata/Školska nastava za decu-migrante u Srbiji

 

izvor : rts foto:

10.03.2017.

 

migranti11

Ivanišević: Ne očekujemo veći priliv migranata

Državni sekretar u Ministarstvu rada Nenad Ivanišević kaže za RTS da se ne očekuje veći priliv migranata u narednom periodu, da ih trenutno u Srbiji ima oko 7.000 i to oko 6.000 u prihvatnim centrima, a da je ostatak u parkovima, na otvorenom jer ne žele u centre.

Govoreći u Jutarnjem programu RTS-a o mađarskom i hrvatskom zatvaranju granice, Nenad Ivanišević je rekao da se može očekivati promena rute migranata, da krenu preko BiH, jer je granicu između BiH i Hrvatske od skoro 1.000 kilometara nemoguće čuvati kao prema Srbiji.

Dodaje da za migrante sa ulice ima mesta u centrima, ali da im jedan broj "neodgovornih nevladinih organizacija pomaže da ostanu na ulicama".

"Podsećam, NVO su partner Vlade Srbije, ali neke neodgovorne, pravdajući svoj budžet, pokušavaju da te ljude ostave napolju. Pozivam sve koji imaju mogućnost da dođu u 14 centara i pomognu migrantima", rekao je Ivanišević.

Dodao je da se kapaciteti u centrima neće povećavati, ali da će se renovirati postojeći i izgradnjom novih objekata poboljšati konfor migrantima.

"Naš kapacitet je 6.000 mesta i mi ga nećemo povećavati", naglasio je Ivanišević i dodao da EU i Međunarodne organizacije finansiraju troškove migranata u Srbiji.

Školska nastava za decu-migrante u Srbiji

Rat je zaustavio i njihovo detinjstvo i obrazovanje, Mnogi su tek ovde prvi put ušli u učionicu. Dvadesetorica Avganistanaca, koji su do Srbije prešli 6.000 kilometara, svakoga dana pohađa i obavezan dvočas iz srpskog jezika kako bi mogli da prate nastavu.

"Ja učim ovde srpski jezik, engleski jezik, i matemetiku, i geografiju, hemiju, biologiju. Imam malo problema sa matematikom, malo-malo, ali sve razumem", kaže Nasimul Azamiri.

Han Rašid kaže da mu škola ide dobro. Nastavu u školi "Branko Pešić" u Zemunu pogađa i 18-godišnji Abdul Bazir iz Avganistana.

"Ja hoću da idem u Francusku", kaže Halitri Rahei.

U pomoć im pritiču i studenti Filološkog fakulteta i prevodilac Kamran.

"Dobri su, uglavnom se trude, a primećujem malo su stidljivi, a i malo straha imaju još uvek. Većina ima želju da ide dalje, ali ubedili smo ih da je bolje za njih da imaju obrazovanje", kaže Mirza Kamaran.

Raspoređeni su u osam odeljenja od petog do osmog razreda.

"Ukoliko završe u junu školsku godinu, dobiće naravno svedočanstvo škole, a za sada im samo izdajemo na mesečnom nivou 'skul report', koji za sada nije zvanični dokument, ali mogu da ponesu sa sobom i pokažu da su išli u školu", kaže Nenad Ćirić, direktor OŠ "Branko Pešić" u Zemunu.

Uporedo sa ovakvim vidom nastave, organizuje se i neformalno obrazovanje, koje bi trebalo da zaživi u svim prihvatnim i centrima za azil.

"Dok je bila aktuelna takozvana balkanska ruta, koja je zatvorena marta prošle godine, period zadržavanja migranata, tako i maloletnih migranata bez pratnje, bio je veoma kratak u našoj zemlji. Kako je ruta zatvorena, pa migranti počeli duže da se zadržavaju u našoj zemlji, tako se i javila potreba za ovakvim obrazovanjem. Za sada mi nemamo polaznike koji su završili celokupno školovanje. Ovo je tek projekat koji je počeo, znači deca su se uključila u školovanje, a ostaje da se vidi koliko će oni tu zaista ostati i koliko će oni zaista naučiti. Ono što je bitno, da oni po Zakonu o azilu, dok su u azilnoj proceduri imaju pravo da se uključe u osnovno i srednje obrazovanje", kaže Ivan Mišković iz Komesarijata za izbeglica i migracije.

Profesori obilaze svoje učenike u Centru u Krnjači. Kažu da mogu da im pruže obrazovanje, obezbede sveske, olovke, prilagode nastavu, ali da ovim mladim ljudima nedostaje i obuća i odeća.

 

 

 

Sud u Kolmaru traži pojašnjenje srpskih zakona

EU summit: Balkan pod nadzorom zbog krhkosti situacije

Na predsedničkim izborima u Srbiji 8.253 biračka mesta/Predati potpisi za kandidaturu Vuka Jeremića

Crvenković: Opasan mađarski zakon o azilantima šalje i djecu u pritvor/Muižnieks: Preporuka EK o migrantima vodi u kršenje ljudskih prava

Vučić: Očekujem pomoć EU, SAD i Rusije povodom kosovske vojske/Koha: Transformacija kosovskih snaga bezbednosti nema međunarodnu podršku

Evropska NVO spasila 10.000 migranata u Sredozemlju/ Orban: 'Migracija je trojanski konj terorizma'/Zemlje EU ne moraju da daju humanitarne vize tražiocima azila

Otvoren 24. Biznis forum na Kopaoniku

Prvi predsednik Albanije nakon Envera Hodže u Srbiji

Agencija prati trošenje para u kampanji

Oko hiljadu izbeglica širom Srbije spava na otvorenom

Mogerini: Očekujem jasnu i jaku EU podršku Zapadnom Balkanu

Srbija: Izbori novi, sumnje stare

Planirani oficiri za vezu Fronteksa u Srbiji

RIK: Građani na straži i CRTA imaće posmatrače na izborima/ Predati potpisi za Šešeljevu kandidaturu

Podizanje žica usporava migrante, ostaju duže u Srbiji/Ministarstvo: Maloletni migranti bez pratnje u Srbiji imaju staratelje/Spaseno 250 migranata kod obale Libije

Predati potpisi podrške za kandidaturu Jankovića/Predati potpisi za kandidaturu Vučića

Podnošenje predsedničkih kandidatura do 12. marta u ponoć

Mogerini: Budućnost Srbije je u Evropskoj uniji

Raspisani predsednički izbori za 2. april

Šta su druge zemlje rešavale u poglavlju 35?

Novo antimigrantsko 'utvrđivanje' Mađarske

Predsednički izbori 2. aprila?/Predizborna odbrana bogatih u osiromašenoj Srbiji

Građani nezadovoljni radom institucija na lokalu, korupcija problem

Nikolić u SB UN: Nećemo priznati Kosovo ni pod kakvim pritiscima

Nazivi država se menjaju, zločin u Štrpcima ostaje

Srbija otvorila poglavlja o preduzetništvu i obrazovanju/ Han: Lideri EU u martu potvrđuju evropsku perspektivu Balkana

Neće biti vanrednih parlamentarnih izbora

Od ponedeljka osam otvorenih poglavlja Srbije

Rusi u balkanskom lavirintu

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis