glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

BRISEL_ protest-11 makedonija protest
gojnic zgrada vakcina88 bekim2 rvanje

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Godišnjica smrti Tita: za neke "najvećeg sina", za neke zločinca

 

izvor: vecernje novosti   foto: vn

04.05.2017

 

tito7

Na današnji dan 1980. umro je predsednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito.

 

Tito je rođen u Kumrovcu, Zagorje, u mešovitoj hrvatsko-slovenačkoj porodici maja 1892. godine. Tokom njegovog života kao datum rođenja obeležavan je 25. maj, kao Dan mladosti, svojevrsni nacionalni praznik. 

Kao austrougarski vojni obveznik učestvovao je u Prvom svetskom ratu, s činom kaplara, delom i na srpskom frontu. Ranjen je i zarobljen u Galiciji, na ruskom frontu 1915. godine, pa je izvesno vreme u toj zemlji proveo kao zarobljenik. 

U zvaničnim biografijama, u poratnom periodu, navođeno je da je potom učestvovao u Oktobarskoj revoluciji. 

U Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca vratio se krajem oktobra 1920, kada postaje član Komunističke partije. Godine 1937. postao je generalni sekretar KPJ, posle smenjivanja i streljanja Milana Gorkića, prethodnog lidera te partije. 

Radio je i školovao se, 1936. i 1937. u Kominterni u Moskvi. Bilo je to vreme najoštrijih čistki unutar sovjetske nomenklature, i komunističke internacionale, kada je likvidiran znatan broj i jugoslovenskih komunističkih prvaka. 

Kao vođa KPJ predvodio je u Drugom svetskom ratu partizanski pokret (Narodnooslobodilačka vojska). Iz Drugog svetskog rata izašao je kao legendarni vođa. 
Na čelu Jugoslavije nalazio se punih 35 godina. 
Osim borbe protiv okupatora, jedinice pod njegovom komandom sprovele su komunističku revoluciju, tokom i nakon rata, u kojoj su, između ostalog, u sprovođenju revolucionarne "pravde" nestale i desetine hiljada nekomunista, pod maskom "borbe protiv saradnika okupatora". 

Godine 1948. odbacio je stavove Moskve, odnosno Rezoluciju Informbiroa komunističkih partija, i potom je uspešno odolevao snažnom Staljinovom pritisku, da bi docnije godinama vešto lavirao između istočnog i zapadnog bloka, izborivši sasvim osobenu poziciju Jugoslavije kao čelnice Pokreta nesvrstanih. 

Tokom 1950-ih godina, Jugoslavija je dobijala značajnu finansijsku i vojnu pomoć od SAD. 

Bio je jedan je od osnivača Pokreta nesvrstanih, što je u tadašnjim međunarodnim okolnostima imalo veliki značaj. Njegova uloga u tom pokretu, u poznijoj fazi, posebno je upamćena po doslednom nastojanju da se nesvrstani zadrže po strani od uticaja pojedinih problokovski opredeljnih članica. 

U unutrašnjoj politici, sticajem raznih okolnosti, verovatno i duboke starosti, ostavio je ustrojstvo koje se na kraju pokazalo kao neodrživo za funkcionisanje SFRJ - Ustav iz 1974. godine. Specifičan sistem konsenzusa predstavnika republika i pokrajina pokazao se kao nerešiv problem kada se SKJ raspao. 

Sahrani Josipa Broza Tita, u Beogradu, prisustvovalo je više od 200 visokih ličnosti iz celog sveta, što je nesumnjivo izraz njegove sasvim posebene istorijske uloge i izuzetnog ugleda koji je uživao.

Čovek koji je pročitao vest o Titovoj i Kenedijevoj smrti

Vest o Titovoj smrti je pre tačno 37 godina pročitao Miodrag Mile Zdravković, u to vreme već vrsni spiker RTV Beograd, i - postao legenda, pišu “Novosti”. Od tog 4. maja 1980, od 18.50, postao je "čovek za važne vesti", mada je i pre tog istorijskog datuma čitao informacije s teleprintera o Čehoslovačkoj 1968. ili o Konferenciji o nasvrstanima u Kairu, te saopštenje o Kenedijevoj smrti. 

“Teška srca izgovorio sam ove reči, jer sam pre tog trenutka krišom plakao”, priča Zdravković, koji je rođen u Rgotini kod Zaječara pre devet decenija, ratovao u NOB-u i uz veliku muku postao izvanredan TV spiker. 

“Desilo se da je ta vest pročitana, kako su kasnije novine pisale, ‘koliko dostojanstveno, toliko i potresno’. Nije nigde objavljeno da sam te noći stigao kući u pola tri i tiho, tiho plakao. 

Nakon toga, nisu ga dirali iz redakcije. Ostavili su ga da se nekoliko dana odmori i "dođe k sebi". 

“Više od dva meseca znao sam da ću da pročitam tu vest”, nastavlja Mile. “Svetolik Mitić, nakon čitanja, upita me da li sam hteo da zaplačem, izgledalo je da sam na ivici. Ne! Gledao sam u tom trenu gardistu kako steže usne. Izdržao je on, izdržao sam i ja. Ovu rečenicu trebalo je da pročita Lazar Koliševski, tadašnji predsednik Predsedništva SFRJ. On je puno plakao, nije imao snage. Naš snimatelj je snimio Lazara, ali nije vredelo. Još u februaru rečeno mi je da se ne udaljavam 40 kilometara od Beograda i da svakog sekunda budem pri telefonu”. 

Legendarni spiker u rodnoj Rgotini provodi penzionerske dane i sabira uspomene. Ponekad pogleda TV snimak pročitane rečenice o Titovoj smrti i, kaže, naježi se, uhvati ga čudna trema. 

novosti.rs

 

 

I Rimljani su voleli slaninu

Najpre spomenik Stefanu Nemanji, a zatim i muzejski kompleks

Šta zna ljekar šta je HIV

Plavi voz i dalje čuva uspomenu na Jugoslaviju

I matematika u BiH ima naciju

Freedom House: Tamni horizont slobode medija

Nemački postao drugi najvažniji strani jezik u Srbiji

Ukradene slike iz BiH, nacionalna dobra Srbije

Vrhunskih kuvara sve manje, a posla sve više

Srbi i Turci u 19. veku – život između četiri kapije

Rođendan besmrtnog Marka Kraljevića

Od opljačkanih ateljea i muzeja do crnog tržišta

Ekonomist pita: Srpskohrvatski ili četiri jezika?

Dvor kao Muzej državnosti?

Godišnjica napada na Jugoslaviju u Drugom svetskom ratu

Borna Sor: S Belim je došlo 21. stoljeće na ove prostore

Aduti su pršut, sir i vino

Počeo izlazak Britanije iz EU

Svetinja spremna za mozaik

Čudo Lepenskog vira

Spavao u "Bristolu", za napojnicu dao - olovke

Naslednici Crne ruke izvršili puč 27. marta

Od "sramote" Paštrovića vinuo se do svetske slave

Nehru dobio Paju Jovanovića

Ruska škola u Beogradu - prvi Srbin u kosmosu, za 25 godina?

Kome smeta uspostava nacionalnog parka „Drina”

Bunt građana: Umesto prekrečenog murala crteži polnog organa

U kladionicama na kandidate ulažu i po više od milion dinara

Srpska kafana u J.Koreji : U Seulu jagma za ćevapima

Kako je “Plastični Isus” potkačio Tita

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis