glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

brisel specijalac migrant
bec gruevski11 glasanje predsednicki-izbori-kladionica kecmanovic

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

EZ: Nastavljen postupak protiv Srbije zbog ruskog gasa

 

izvor : euractiv foto:

21.03.2017.

 

gas

Sekretarijat Energetske zajednice saopštio je da je nastavio postupak protiv Srbije zbog sporazuma sa Rusijom o isporukama prirodnog gasa kojim se krše propisi o konkurenciji, i da Srbija ima dva meseca da ispravi nepravilnosti. Problem je u odredbi kojom se određuje da je prirodni gas koji se isporučuje iz Rusije namenjen za korišćenje na tržištu Srbije, a Srbija nije odgovorila na prvo pismo EZ dostavljeno u januaru.

U Sekretarijatu Energetske zajednice EurAktivu je rečeno da od srpskih vlasti nije stigao odgovor na Otvoreno pismo kojim je preliminarno otvoren ovaj postupak.

Kako se navodi, u Obrazloženom mišljenju dostavljenom Srbiji 16. marta ukazano je da je tim sporazumom sa Rusijom iz 2012. godine predviđeno da je gas koji se isporučuje namenjen isključivo za tržište Srbije, što nije u skladu sa propisima Energetske zajednice, a Srbiji su data dva meseca da ispravi nepravilnost. 

"U zavisnosti od odgovora Republike Srbije, Sekretarijat može slučaj da podnese Ministarskom savetu za odluku o neusklađenosti Srbije sa zakonima Energetske zajednice", navodi Sekretarijat EZ u saopštenju povodom Obrazloženog mišljenja.

EurAktivu je u Sekretarijatu rečeno da konačnu procenu o tome da li je bilo kršenja propisa donosi Minsitarski savet, koji može da izrekne i sankcije.

Ministarski savet ne donosi često odluke da kažnjava zemlje zbog nepoštovanja propisa, ali sankcije su moguće i to gubljenje prava glasanja i uskraćivanje sredstava za nadoknadu troškova za učešće zemlje u aktivnostima Energetske zajednice, dok postoji mogućnost i da EU suspenduje finansiranje energetskih projekata.

Preliminarni postupak pokrenut je 12. januara, kada je Srbiji poslato pismo sa zahtevom da reaguje na navode o neusklađenosti sa propisima EU i time Sekretarijatu omogući da u potpunosti stekne uvid o ovom slučaju, a Ministarstvo energetike dan nakon toga je saopštilo da će odgovor "blagovremeno dostaviti". 

Sekretarijat EZ tada je naveo da je "preliminarno zaključio" da član 4 Sporazuma Srbije i Rusije iz 2012, kojim se navodi da je gas za korišćenje u Srbiji, predstavlja klauzulu o destinaciji, što je po Ugovoru o energetskoj zajednici nedopušteno. 

Sporazumom sa Rusijom predviđena je isporuka najviše pet milijardi kubnih metara gasa godišnje u periodu 2012-2021, a u trećem stavu člana 4, koji Energetska zajednica posebno pominje, navodi se da je "prirodni gas koji se isporučuje u Republiku Srbiju na osnovu ovog sporazuma namenjen za korišćenje na tržištu Republike Srbije".

Zamenik direktora Sekretarijata EZ Dirk Bušle ranije je za EurAktiv je rekao da su te klauzule "relikt prošlog vremena" kada su "dominantni dobavljači mogli da dele evropsko tržište gasa po svojoj volji, i uglavnom su ukinuti u ostatku Evrope". Prema njegovoj oceni, izmena sporazuma Srbije i Rusije ne bi trebalo da predstavlja problem, budući da se Rusija prilagođava evropskim propisima u poslovanju širom Evrope. 

Na pitanje o tome zašto se postupak pokreće pet godina nakon sklapanja sporazuma o isporuci gasa sa Rusijom, istaknuto je da je integracija tržišta gasa sada došla u vrh prioriteta.

 

 

 

Ivanišević: Srbija neće širiti kapacitete/„Republika”: Islamisti se vraćaju u Evropu preko Balkana

Han: EU je strateški cilj Srbije

Povećan kreditni rejting Srbije

Redosled kandidata na glasačkom listiću

Prosvetari na ulicama: Dogovor s državom ili prazne učionice

Orban: Drugi red ograde na granici sa Srbijom do kraja maja/Turska prijeti da će poslati 15.000 izbjeglica u Evropsku uniju/IOM: U 2016. povećan broj stradalih migranata u Sredozemlju

Vučić: Treba razumeti potrebe drugog naroda

Pet MiG-ova stiže u Srbiju, jedan možda ostaje na remontu

Junker: Zapadni Balkan najkomplikovaniji u Evropi/Orban: Moramo zaustaviti Brisel, nismo sluge moćnika

Đurić: Zaštitićemo imovinu kao u slučaju Trepče, to je pljačka i otimačina na koju Srbija nikada neće pristati

Merkel: Srbija na dobrom putu, Vučić da nastavi reforme

DW: Pretučeni, izujedani, vraćeni u Srbiju

RIK proglasio kandidaturu Ljubiše Preletačevića Belog/Kraj kutija 2.000 posmatrača

Naprednjačka hajka na koaliciju koja je srušila Miloševića

"Srbija stabilna, ne postoji mogućnost značajnijeg ugrožavanja mira"

Proglašene kandidature Stamatovića, Parovića i Čanka

Srbija iz Đinđićevog rokovnika

Fajnenšel tajms: EU i NATO gledali u pogrešnom pravcu, opasnost na Balkanu

Do sada pet kandidata za predsednika, prijave do nedelje u ponoć/Predizborno saplitanje u borbi za glasove

Četrnaest godina od ubistva Zorana Đinđića

Ko je sve još u trci za potpise za kandidaturu/ Boško Obradović predao potpise za kandidaturu na izborima

Ivanišević: Ne očekujemo veći priliv migranata/Školska nastava za decu-migrante u Srbiji

Sud u Kolmaru traži pojašnjenje srpskih zakona

EU summit: Balkan pod nadzorom zbog krhkosti situacije

Na predsedničkim izborima u Srbiji 8.253 biračka mesta/Predati potpisi za kandidaturu Vuka Jeremića

Crvenković: Opasan mađarski zakon o azilantima šalje i djecu u pritvor/Muižnieks: Preporuka EK o migrantima vodi u kršenje ljudskih prava

Vučić: Očekujem pomoć EU, SAD i Rusije povodom kosovske vojske/Koha: Transformacija kosovskih snaga bezbednosti nema međunarodnu podršku

Evropska NVO spasila 10.000 migranata u Sredozemlju/ Orban: 'Migracija je trojanski konj terorizma'/Zemlje EU ne moraju da daju humanitarne vize tražiocima azila

Otvoren 24. Biznis forum na Kopaoniku

Prvi predsednik Albanije nakon Envera Hodže u Srbiji

Agencija prati trošenje para u kampanji

Oko hiljadu izbeglica širom Srbije spava na otvorenom

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis