glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

srb-kosovo1 eu555 mile77
bazdulj gruevski zelena-energija djokovic77 srbija5555 srbija8888

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Drecun o taksama: Sulud i nepotreban potez koji pokazuje nemoć/ Ljajić: Biće ogromnih posledica   

izvor: agencije  foto:                                                                             21.11.2018.

granica kosova 

Predsednik skupštinskog odbora za KiM Milovan Drecun rekao je da je današnja odluka Prištine da podigne takse na srpske proizvode na 100 odsto sulud i potpuno nepotreban potez, koji pokazuje svu nemoć Prištine.

Drecun je dodao da taj potez ne treba posmatrati izolovano i objasnio da su Albanci u Prištini iskoristili kao povod za podizanje taksi nezadovoljstvo što nisu članica Interpola.
"Iskoriristili su to nezadovoljstvo da nastave sa pogoršanjem odnosa sa Beogradom i otežavanjem komunikacije Beograda sa srpskim narodom na KiM, kao i položaj ostanka srpskog naroda u južnoj pokrajini", rekao je Drecun za TV Pink.
Kaže da će Albanci, dugoročno gledano, imati za cilj da potpuno prekinu naastavak dijaloga u Briselu, normalizaciju odnosa, kao i da iznegnu bilo koju obavezu koju su preuzeli da realizuju.
Bojim se da će imati za cilj i da otežaju što je više moguće život Srbima na KiM, kaže Drecun i dodaje da se istovremeno pred svojom javnošću pravdaju što su doživeli strahovit udarac i neuspeh u pokušaju da postanu članica Interpola.
"Sada je ocigledno da su u bezizalnoj situaciji, više ta moć koju imaju SAD i koju koriste da podrže tu lažnu državu ne može uvek da im pomogne i oni su sada svesni te situacije. Sada su u velikom problemu gde ne mogu da se ponašaju politički racionalno i ne mogu da shvate koji je put kojim bi trebali da idu", navodi Drecun.
Smatra da Beograd treba da insistira da se nastave razgovori u Briselu i to što pre, kao i da je potrebno vršiti pritisak na međunarodnu zajednicu - posebno one države koje mogu da utiču na Prištinu.
Dodaje da postoji i mehanizam pritiska na Prištinu i od strane srpskog naroda na KiM preko njegovih izabranih predstavnika u parlamentu u Prištini.
"Mislim da nas ocekuje period veoma turbulentnog i napetog stanja između Srba i Albanaca, odnosno Beograda i Prištine i treba našim smirenim potezima izazvati reakciju i zapada da Prištinu natera da se politički racionalno ponaša, jer ovo je otišlo predaleko i ne može se tolerisati", kaže Drecun.

Navodi da ako se nastavi sa ovakvim jednostranim potezima, moze se desiti da ćemo ubrzo doći u situaciju da i Srbija preduzme kontra mere, koje će usloviti lančanu reakciju.

"Svi ćemo biti u velikom problemu i ništa neće moći da se radi na smirivanju te situacije", zaključio je Drecun.

LjAJIĆ: OGROMNE POSLEDICE ZBOG ODLUKE PRIŠTINE
Potpredsednik vlade i ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je danas da je odluka Prištine da takse na proizvode iz centralne Srbije poveća za 100 odsto znači sprečavanje i zaustavljanje trgovine između Kosova i centralne Srbije i da je to „par ekselans“ politička odluka, koja će imati ogromne negativne posledice.
Ljajić je za Tanjug rekao da su dva razloga za tu odluku - jučerašnje glasanje u Interpolu i činjenica da međunarodna zajednizca nije blagovremeno i oštro reagovala na dosadašnje vancarinske barijere koje su uvođene od strane Prištine.

“Posledice su svakako ogromne, pre svega ekonomske. Ovo znači definitvno obustavu svake vrste trgovine između centralne Srbije i Kosovoa”, rekao je Ljajić.

On je istakao da nema tog proizvođača iz Srbije koji može da bude konkurentan sa tolikim taksama, porezima i carinama koje se uvode.

“Bolje da su rekli ''zabrana trgovine sa Srbijom'', nego što na ovakav načIn pokušavaju to da urade. Stvari moraju nazvati pravim imenom - ovo jeste sprečavanje i zaustavljanje trgovine između Kosova i centralne Srbije”, istakao je Ljajić.

Ljajić je naveo da je iz centralne Srbije prošle godine na KiM plasirana roba u vrednosti od 440 miliona evra, a da smo kupili robu vrednosti od 21 milion, te da se ove godine beleži rast od nekih devet odsto, pa će i posledice biti ogromne.

Ministar je naglasio da su dva uzroka za ovu meru Prištine, a prvi je jučerašnje glasanje u Interpolu.
“gOvo je reakcija direktno na to, ni to i ne kriju”, podvukao je Ljajić.
Kao drugi razlog, naveo je to što međunarodna zajednica nije blagovremeno i oštro reagovala na dosadašnje vancarinske barijere koje su uvođene od strane Prištine.
Na pitanje kakvu reakciju međunarodne zajednice sada očekuje, Ljajić kaže da nema druge žešće reakcije nego da se sve ove odluke i mere povuku.
“To je jedino merodavno, jedino učinkovito. Ovo je ''par eksekans'' politička odluka Prištine, kao rekacija ba jucerašnje glasanje”, rekao je Ljajić.
Na obrazloženja Ramuša Haradinaja, po kome navodno Srbija uvodi vancarisnke barijere zbog čega oni rea pa on i na to reaguju, Ljajić kaže da mi pozivamo sve eskperte sveta da dođu i vide ko kome uvodi vancarinske barijere.
“gAko ikome odgovora zona slobodne trgovine i ukidanje svih barijera - odgovara Srbiji”, poručio je Ljajić.
NIKOLIĆ: GAŽENjE SVEGA ŠTO POSTOJI U ZDRAVOM RAZUMU
Odluka Prištine da za 100 odsto poveća takse na proizvode iz centralne Srbije je presedan u istoriji ekonomije i najbrutalnije je gaženje svega što postoji u zdravom razumu i zdravoj ekonomskoj logici, smatra Ivan Nikolić sa Ekonomskog instituta.

On je za Tanjug rekao da se do sada nije desilo da neka zemlja unilateralno uvodi tolike tarife, a potez Prištine tumači kao odgovor na "beznađe" u kome se nalazi prištinsko rukovodsto posle poraza na međunarodnoj političkoj areni, dan posle neuspelog pokušaja da uđe u članstvo Interpola.

Veruje da će vrlo brzo uslediti oštra reakcija, pre svega, EU a onda i verovato i šire, kao i Pritisak na Prištinu da odustane od te "sulude odluke".

"Zaista, ne može da se pronađe nikakav uporediv primer. Postoje slučajevi kada jedna zemlja uvede visoku tarifu na neki proizvod. Nedavno je Indija uvela 100 odsto tarifu na uvoz motora Harli Dejvidson iz Amerike, ali nikada nijedna zemlja nije uvela na sve proizvode toliku zaštitu", kaže Nikolić.
Nikolić navodi da je prosečna carinska zaštita u Evropi iznosila 1,7 odsto, a da pojedine afričke zemlje imaju carinsku zaštitu od oko 20 posto.

"Ako je neko u Evropi spreman da dozvoli takvo ponašanje Prištine onda smo jednostavno nemoćni da bilo šta uradimo. Verujem da se to neće desiti", zaključio je Nikolić.

ANĐELKOVIĆ: DIREKTAN UDAR NA SRBIJU I NjENU PRIVREDU
Podizanjem taksi na uvoz robe iz Srbije Kosovo vrši direktan udar na Srbiju i njenu privredu, i nastoji da potpuno eliminiše srpske proizvode na Kosovu i Metohiji, ocenio je analitičar Dragomir Anđelković.
Anđelković u izjavi za Tanjug ukazuje da bi, ako Zapad ne reaguje na ovo, Priština mogla da udari i na sever Kosova.
Srbija je, kaže, postupila racionalno time što je predsednik prvo sazvao sastanak sa ambasadorima prijateljskih zemalja, pa onda Kvinte.
"Srbija mora jasno da kaže da ovakvi potezi Prištine nisu samo faktor destabiližacije već i mira u regionu", rekao je Anđelković i dodao da posle ovoga možemo da kažemo da su svi sporazumi poništeni i da će Srbija odgovoriti kontramerama.
"To nam nije cilj, ali nam je cilj da sprečimo ponižavanje Srbije i srpske privede", rekao je Anđelković.
Anđelković je ocenio da bi zapad trebalo da privoli Albance da se ponašaju razumno.
"Ako zapad nije u stanju da reaguje na tu vrstu agresije i ako mi ne pokažemo snagu oni će se usuditi da krenu na sever, da pošalju paravojne formacije i organizuju Oluju dva", rekao je Anđelković i ocenio da Srbija u roku od dva dana mora da odgovori ekonomskom i saboraćajnom blokadom.

Anđelković je dodao da je Prišitna i sa 10 odsto napravila ekonomsku agresiju Srbije i da je i time ugrozila slobodnu zonu trgovine.

SIMIĆ: NEKO JE ODLUČIO DA KAŽNjAVA SRBE NA KIM
Potpredsednik Srpske liste Igor Simić izjavio je da će najnoviji potez Prištine nesumnjivo cilja na to da oteža život svih na Kosovu i Metohiji, a posebno Srba i to do nivoa da moraju da napuste KiM, kao i da svi jednostrani potezi Prištine za posledicu imaju direktno ugrožavanje mira i normalnog života.
“gUkoliko od danas hleb bude 100 odsto skuplji, brašno, zejtin, mleko, životne namirnice, ljudima se ođednom život menja na gore, jednom političkom odlukom koja je nesumjivno može da da dovede do iseljavanja Srba sa KiM i, na taj način, direktno ugrozi mir”, rekao je Simić za TV Pink.
Kako je rekao, ljudi će progovoriti “iz stomaka”.
“Kada je neko gladan, kada nekome udarate na golu egzistenciju, na decu, podižete cene…c Iznuđen potez naroda je nešto što nas plšsi u ovom trenutku i nešto što mi, kao politički predstavnici, nećemo moći da kontrolišemo”, upozorio je Simić.
Srpska lista će, podvlači, biti uz svoj narod, jer će ovakvi potezi Prištine otežati živoit Srba do nivoa da moraju da napuste te prostore.
On je naglasio da odluka o novom povećanju taksi apsolutno nije ekonomska, već politička i ima politički cilj.
“Da li je revanš za poraz u Interpolu ili na nešto drugo što je urađeno u prethodnih nekoliko dana na međunardonoj sceni, zbog podignutog ugleda Srbije...ali, činjenica je da je neko u Prištini odlučio da kažnjava Srbe na KiM donoseći ovakve odluke sa političkom, a ne ekonomnskom pozadinom”, podvukao je on Simić.
Prema njegovim rečima, pokazuje se na terenu da se ne može verovati u ono što je Priština potpisala, bilo da je reč o CEFTA sporazumu, od pre 12 godina ili o bilo kojim garancijama za normalan život za Srbe i sve građane KiM.
Simić je naveo i da je iznenađen što međunarodna zajednica blago prelazi preko svih jednostranih poteza Prištine, jer one za posledicu imaju direktno ugrožavanje mira i normalnog života.
“Zašto ćute, zašto ne reaguju i ne pozovu Prištinu da prestanu sa jednostranim potezima. To je nešto na šta oni moraju da odgovore”, rekao je Simić.
On je pozvao Vladu Srbije i predsednika Aleksandra Vučića da reaguju i pokušaju kod predstavnika međunarodne zajednice da se ova odluka Prištine stavi van snage, jer može da ima katastrofalne posledice.
RADUN: SRBIJA DA REAGUJE PAMETNO I SELEKTIVNO, ALI OŠTRO
Politički analitičar Branko Radun izjavio je danas da Srbija treba pametno, selektivno, ali oštro i odlučno da reaguje i prema međunarodnoj zajednici ali i svojim instrumentima koje svaka država poseduje.
Radun je za TV Pink rekao da su očigledno reakcije iz EU i Cefte za sada blage, i da moramo biti odlučni i nastaviti u pravcu da izguramo ono što je realno i što je dogovor i u okviru Cefte i Briselskog sporazuma.
Kako je rekao potez Prištine je kršenje svih dogovora ne samo Cefta sporazuma, već i svih drugih koji su postignuti.
On je naveo da je potrebno "dići prag" i pokazati odlučnost navodeći da jednostavno EU i ne reaguje ako ne pravite problem te da morate napraviti problem da bi ga tamo uočili i možda pokušali rešavati.
Može se reći da je ovo neka vrsta osvete Srbiji što se opšte drznula da motiviše neke države da glasaju protiv ulaska Kosova u Interpol.
SAKOVIĆ: GDE ĆE PRIŠTINA SAD NAĆI JEFTINIJU PŠENICU
Povodom odluke kosovske vlade da poveća takse na proizvode iz centralne Srbije za 100 odsto, predsednik Udruženja Žita Srbije Vukosav Saković kaže da naši poljoprivrednici po tim uslovima neće ići na tržište KiM.
"Dizanje uvoznih taksi na 100 odsto nikako se ne može nazvati ekonomskom merom, to je mera koja izlazi iz ekonomske sfere", rekao je Saković za Tanjug.
Kaže da će zbog ove odluke šteta biti daleko veća za stanovnike KiM, nego što će pogoditi nas, jer ćemo mi tu robu imati kome da ponudimo i prodamo, a oni jeftiniju pšenicu od naše neće naći na drugim tržištima.
"Oni kod nas kupuju do 100.000 tona pšenice godišnje. Mi ćemo tu pšenicu prodati, a oni su do sada imali najjeftniju pšenicu za sebe upravo iz Srbije, tako da će ih pšenica sa svakog drugog tržišta koštati 15 odsto više nego kod nas", ukazao je Saković.
ČADEŽ: ODLUKA PRIŠTINE POLITIČKA I NERACIONALNA
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je danas u Tirani da je odluka kosovskih vlasti da za 100 odsto podignu takse za prizvode iz centralne Srbije neracionalna, politička odluka koja šteti kompanijama na Kosovu i Metohiji, građanima i regionalnoj saradnji, Balkanu.
Čadež je novinarima, uoči otvaranja Međunarodnog sajma privrede u Tirani, na kome učestvuju i srpske kompanije, rekao da je odluka prištinskih vlasti "van svakog racionalnog objašnjenja" i da pokazuje potpuno nerazumevanje kako funkcioniše privreda.
"Videli smo da je samo podizanje taksi za 10 odsto povećalo cene osnovnih namirnica na KiM za 10 odsto i da građani tamo imaju problem sa tim", rekao je Čadež.
Podsetio je da je u prethodnom periodu bilo dosta konflikata i političkih sukoba u regionu i naglasio da su ipak politički lideri imali razumevanje da privreda mora da sarađuje i funkcioniše.
Takođe, kaže da proizvođači na KiM uglavnom koriste sirovine iz centralne Srbije i to ne iz nekih neracionalnih razloga, već zato što mogu da je nabave po dobroj ceni i tako budu konkurentni.
Čadež je kazao da će svakako videti da li će ta odluka kosovskih vlasti opstati i da mu je žao što sa prištinske strane ne postoji racionalno sagledavanje privrede, kao ni alabanskim kompanijama na KiM nije jasno kako će to sada da funkioniše.
"Ljudi su iznenađeni. Ne mogu da shvate zašto je to tako urađeno. Možete da imate političke sukobe i neslaganja i neke platforme kojima pokušavate da pregovorate političke probleme, ali ovaj način je svakako štetno ponašanje prema privredi koje još nisam imao prilike da vidim u regionu", rekao je Čadež.

 

 

Han: Svih šest zemalja Zapadnog Balkana ima perspektivu članstva u EU

Nema novih poglavlja za Srbiju?

Izbori prošli, ostale podele u Sandžaku

Izveštaj EK: Srbija nije napredovala u ključnim oblastima

Vučić: Nastavak dijaloga kada Priština počne da se ponaša u skladu sa pravilima

Greška protokola u Parizu ili politička poruka?/Pariz više nije Grad svetlosti

Zidojče cajtung: Premijerka Srbije želi revoluciju bitova i bajtova

Merkel i Vučić razgovarali u Parizu/Nemački poslanik u EP: Srbija i Kosovo da nađu rešenje

Svet obeležava vek primirja u Prvom svetskom ratu

Svet obeležava vek primirja u Prvom svetskom ratu

NATO: Stabilnost Zapadnog Balkana još nije obezbeđena

Objavljeni preliminarni rezultati izbora za savete nacionalnih manjina

Kako se deli državni novac medijima u Srbiji

Brnabić za FT: Eventualna razmena teritorija nije dovoljna za mirovni sporazum Srbije i Kosova

Izbori za nacionalne savete u nedelju u Srbiji

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button