Sedamdeset svetskih lidera okuplja se u prestonici Francuske Parizu na godišnjici obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu.
Emanuel Makron, francuski predsednik, predvodi centralni događaj manifestacije – komemoraciju u Grobnici neznanog vojnika, memorijal za sve poginule građane Francuske koji se nalazi kod Trijumfalne kapije u Parizu.
Svečanost počinje tačno u 11 sati, u vreme kada je francuskim građanima saopšteno da je na snagu stupilo primirje, potpisano te noći na 11. novembra 1918.
Tokom popodneva planirano je održavanje mirovne konferencije pod nazivom Pariski mirovni forum kojoj će prisustvovati Emanuel Makron, nemačka kancelarka Angela, ruski predsednik Vladimir Putin, predsednik Turske Redžep Tajip Erdoan. Tom skupu neće prisustvovati američki predsednik Donald Tramp, koji se vraća u SAD odmah posle komemoracije.
Srbiju na skupu u Francuskoj predstavlja predsednik Aleksandar Vučić.
Pariz je pod pojačanim merama bezbednosti sa oko 10.000 pripadnika snaga bezbednosti raspoređenih po ključnim mestima obeležavanja stogodišnjice.
Makron i Merkel su u subotu posetili grad Kompijenj (Compičgne) na severu Francuske gde su potpisali poruku sećanja u istovetnom vagonu poput onog u kome je 1918. potpisao ukaz o primirju.
Poseta Donalda Trampa, predsednika Sjedinjenih Američkih Država, groblju američkih vojnika koji su stradali u Francuskoj tokom Prvog svetskog rata, koje se nalazi 80 kilometara od Pariza, u subotu je otkazana jer helikopter koji je trebalo da ga preveze to nije bio u mogućnosti jer je padala kiša, saopštila je Bela kuća. Umesto Trampa na odavanje pošte poslata je delegacija u kojoj su bili šef kabineta Bele kuće Džon Keli, general u penziji, njegova supruga i državni sekretar SAD Majk Pompeo.
Dan primirja ustanovljen je kao znak sećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u Francuskoj u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, vrhovnog komandanta savezničkih snaga, u 11 časova potpisano primirje između sukobljenih snaga – Saveznika (Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i Rusije) i Centralnih sila (Austrougarska, Nemačka, Turska i Bugarska) u Prvom svetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Obeležavanje u Srbiji
Stogodišnjica primirja u Prvom svetskom ratu u Srbiji se obeležava nizom manifestacija.
U Beogradu će predstavnici Gradske uprave položiti vence na Vojnom groblju i kod spomenika braniocima Beograda u Prvom svetskom ratu, gde se održava i centralna državna ceremonija odavanja počasti povodom Dana primirja. Venci će biti položeni i na Spomenik neznanom junaku na Avali venac Spomen-kosturnici ruskih vojnika u Prvom svetskom ratu na Novom Groblju, na Francuskom vojnom groblju.
U Domu Vojske Srbije biće otvorena izložbe "Srbija u Velikom ratu od 1914. do 1918".
Svet obeležava vek primirja u Prvom svetskom ratu
NATO: Stabilnost Zapadnog Balkana još nije obezbeđena
Objavljeni preliminarni rezultati izbora za savete nacionalnih manjina
Kako se deli državni novac medijima u Srbiji
Brnabić za FT: Eventualna razmena teritorija nije dovoljna za mirovni sporazum Srbije i Kosova
Izbori za nacionalne savete u nedelju u Srbiji
Šta je sa 24 sporne privatizacije u Srbiji?
Vučić i Vlada Srbije sa kosovskim Srbima
Nemačka još tvrđe o Kosovu?
Saučešće Skota porodicama stradalih tokom bombardovanja 1999.
Srpski poverenik za informacije na proveri
|