glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

eu1 kamioni migrant2
hahn u skoplju protest4 izbori sarajevska zima birc-dzenkins

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Baza podataka pomaže u borbi protiv tumora: Indeks Beograd

 

izvor : agencije  foto: rts

22.03.2017

 

operacija

Baza podataka pomaže u borbi protiv tumora: Indeks Beograd

Gigantocelularni tumor čini oko 4-5% svih primarnih tumora kosti. Najčešće zahvata gornji kraj bedrene kosti, gornji kraj golenične kosti, nadlaktičnu kost, donji deo palčane kosti. U većini slučajeva ponaša se kao dobroćudni tumor, iako je lokalno veoma agresivan. U manjem broju slučajeva može biti i vrlo zloćudan. Ponekad se događa da dobroćudni oblik tumora pređe u izrazito zloćudan (5–10% slučajeva). S druge strane, može da metastazira na pluća ili neki drugi organ (što je znak zloćudnosti) i da svejedno ne utiče na dužinu života.

O procesu i rezultatima istraživanja gigantocelularnog tumora kostiju za emisiju „Sve boje života" govori dr sc. med. Nenad Lujić, onko-ortoped Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica".

Vaša doktorska teza je jednim delom zasnovana i na analizi 164 od 217 registrovanih uzoraka tkiva gigantocelularnog tumora. U pitanju je specifičan tumor kostiju?

- Gigantocelularni tumor kostiju je specifičan jer i dan-danas predstavlja nepoznanicu, kako u morfološkom tako i u patohistološkom smislu. Patohistologija se više ne bavi proučavanjem ćelija na nekom uzorku koji se prati pod mikroskopom, već se ide mnogo dublje, ozbiljnije i preciznije u analizu  molekularnih struktura. Govorimo o mestima na ćelijskoj membrani, jedrima, koji u stvari određuju ponašanje ćelije, njen razvoj i njeno razmnožavanje.

Da li to znači da deo tih tumora može biti genetski uslovljen, odnosno da sama genetika može da signalizira mogućnost da se oni pojave?

- To je već sasvim izvesno, i to je naša budućnost. U svetu se već dvadeset pet godina proučavaju personalne terapije, hemioterapija se vrlo brzo neće svoditi na citostatike, već na ciljane terapije remodalacije genetske poruke. U putu koji ćelija prolazi u rastu i razmnožavanju verovatno će se raditi prekidi, odnosno korekcije i ona će se usmeravati u drugom pravcu.

Vaše istraživanje zasnovano je na postojećoj bazi podataka. Otkada ona postoji?

- To jeste zanimljivo, iskoristili smo jednu od najkvalitetnijih patohistoloških baza tkiva koja postoji na Institutu za patohistologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu. Bio je to prvi ozbiljniji eksperiment na nečemu što imamo, a opredelili smo se za gigantocelularni tumor kostiju jer je zaista nepoznanica. Do 2002. godine proglašavan je čas malignim čas benignim tumorom, što u stvari znači da je tumačen kao zloćudni tumor jer su s vremena na vreme konstatovani pacijenti sa metastazama na plućima. Međutim, neobično je što to nisu bile maligne metastaze i nisu imale ponašanje zloćudnog tumora. Dakle, pojavile su se metastaze benignog tumora.

Gigantocelularni tumor čini oko 4-5% svih primarnih tumora kosti

Šta to znači sa stanovišta pacijenta?

- Najpre se pacijentu dijagnostikuje gigantocelularni tumor kostiju, koji je redak, ali može da se prelije na neke druge entitete muskuloskeletne patologije, odnosno tumora kostiju i mišića. Kada se dijagnostikuje, naše istraživanje se primeni na konkretan uzorak i mi možemo da kažemo kako će se taj tumor u budućnosti ponašati - da li će biti agresivan, manje agresivan ili uopšte neće biti agresivan, ali će imati veoma visok potencijal za recidiv, odnosno ponovno javljanje (ili će taj potencijal biti minimalan, u stvari nikakav). I tada ćemo biti u prilici da kažemo - od ovoga nema leka, onako kako ga mi doživljavamo. Bićemo

u stanju da primenimo radikalniju hiruršku intervenciju (iseče se deo kosti i zameni endoprotezom ili, na primer, transplantatom kosti) i da predupredimo mnoge komplikacije koje dalje operativni zahvati nose. Svaka operacija je rizik za sebe, i ishod može biti fatalan. Mi ne znamo kako će organizam reagovati na operacije, tu je rizik, tako da ako pacijent ne mora da prolazi kroz više takvih zahvata - doprinosimo njegovom boljem zdravlju.

Da li će ova baza podataka koju ste nazvali „Indeks Beograd" moći da se primeni i na ostale vrste tumora ili samo na gigantocelularni tumor kostiju?

- Indeks Beograd je u stvari algoritam tumačenja jedne tabele koja je posledica doktorske disertacije. Tumačenje tabele na kome sada radimo omogućiće nam da formiramo „Indeks Beograd". Postoje preporuke da se tako nazove, ali da bismo usvojili taj naziv moramo sačekati potvrdu iz inostranstva, iz najvećeg onkološkog centra na svetu.

 

 

 

Zašto ekološke prakse nisu popularne među poljoprivrednicima u Srbiji

Epidemija malih boginja preti i Srbiji!

Da li smo spremni za neverovatna naučna otkrića

Pokrenuta društvena mreža za sportiste u Srbiji

Od malih boginja Srbiju štiti banatski bedem imuniteta

Vakcina najbolja zaštita protiv malih boginja

Zašto je važna medijska pismenost

Čas sa istaživačima tajni univerzuma

Prenos uživo iz podzemnog srca CERN-a

Antibiotici najpropisivaniji lekovi za decu u Srbiji

Rad na računaru u osnovnim školama u Srbiji nije obavezan

Roboti stižu u školske klupe!

Za zaštitu okoline u energetici potrebno milijardu evra do 2026.

Nauka o posledicama bombardovanja Srbije

Koliki će biti životni vek u budućnosti

Naša medicina na sajmovima u Moskvi i Berlinu

Iskustvo virtuelne stvarnosti

Učimo o reciklaži

Novine u vantelesnoj oplodnji: Dozvoljeno darivanje embriona

Novine u izdavanju lekova: Od maja recept elektronski

Srpska igrica sve popularnija u svetu

Dovoljno je da kinete i već ima materijala za DNK analizu!

Dan borbe protiv raka, prevencija ključna

U Srbiji 75 odsto učenika računare koristi za igranje, a ne za učenje

"MAJKROSOFTOV" RAZVOJNI CENTAR: Programiraju bolju stvarnost

Piratski softveri pokrecu 67 odsto srpskih racunara

Otvoren turnir u robotici „FIRST Lego liga“

Stižu inovativni lekovi za teška oboljenja

Koja se naučna i tehnološka dostignuća očekuju u 2017. godini

Najavljena konferencija ICT security 2017

Robot čuva vinograd

Beograd domaćin takmičenja u pravljenju video-igrica

Informacije za obolele od retkih bolesti

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis