glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

brisel migranti55
hapsenje
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Trzavice u Crnoj Gori posle izbora

izvor: euractiv foto:                                                                                                       18.10.2016.

izbori 3

Crnogorske opozicione koalicije Demokratski front (DF) i Ključ, zatim Socijaldemokratska partija (SDP) i Demokrate Crne Gore dogovorile su se da ne priznaju rezultate parlamentarnih izbora u Crnoj Gori. Kao razlog za nepriznavanje naveli su "da se u atmosferi državnog udara na sam dan izbora ne mogu održati slobodni i pošteni izbori". Demokratska partija socijalista još nije reagovala na odluku opozicije da ne prizna rezultate parlamentarnih izbora. Predstavnici EU i OEBS ocenili su da su izbori održani u redu i miru. Pobedu su posle izbora proglasili i lider DPS i lider opozicionog saveza DF.

Koalicije i partije iz opozicionog bloka, kako je potvrđeno agenciji Beta, odluku da ne priznaju izborni rezultat obrazlažu uverenjem da se na dan izbora u Crnoj Gori (16. oktobra) dogodio "državni udar" hapšenjem grupe državljana Srbije, koji su osumnjičeni za nameru da nakon zatvaranja birališta navodno izazovu ulično nasilje.

Ta grupa, kako je ranije saopšteno, nameravala je da uđe u zgradu crnogorskog parlamenta i proglasi pobedu opozicije, kao i da slobode liši premijera Mila Djukanovića.

Predstavnici opozicionih koalicija i partija su na sastanku u Podgorici 17. oktobra takođe ocenili da su izborni proces "pratile takve zloupotrebe koje su po sadržaju nadmašile sve prethodne izborne procese u istoriji parlamentarizma u Crnoj Gori".

Kako se navodi, pojedini mediji već su dan uoči izbora najavili navodni državni udar. Državni organi Crne Gore su u nedelju, kako se navodi, saopštili da se tokom izbornog dana desio pokušaj državnog udara.

"Jasno je da se u atmosferi državnog udara na sam dan izbora ne mogu održati slobodni i pošteni izbori", ocena je opozicije.

Na parlamentarnim izborima, prema nezvaničnim rezultatima, najviše poslaničkih mandata, 36 ili 35, zavisno od toga ko je brojao glasove, osvojila je vladajuća DPS, opoziciona koalicija Demokratski front osvojila je 18, koalicija Ključ devet, Demokrate Crne Gore osam i SDP četiri.

Po dva poslanička mesta osvojile su Bošnjačka stranka (BS) i Socijaldemokrate Crne Gore, a po jedno Hrvatska građanska inicijativa (HGI) i koalicija Demokratske unije Albanaca i Albanske alternative.

To su nezvanični rezultati nevladine organizacije Centar za monitoring i istraživanja. Druga organizacija, Centar za demokratsku tranziciju, nije sigurna da li će DPS imati 36 ili 35 mandata.

Državna izborna komisija bi rezultate izbora mogla da saopšti 18. oktobra.

Lider crnogorske Demokratske partije socijalista Milo Djuknović rekao je po zatvaranju birališta da je njegova stranka "opet pobednik", jer je sama osvojila 36 poslaničkih mandata. On je kazao da je izborna pobeda DPS utoliko veća jer je ostvarena samostalno, sa više podrške nego što su postigle opozicione partije.

Djukanović je najavio da će odmah pošto budu saopšteni zvanični izborni rezultati DPS pristupiti razgovorima sa svojim, kako je naveo, tradicionalnim partnerima, pri čemu ima u vidu partije stranaka manjinskih zajednica.

Istovremeno je lider opozicionog saveza DF Andrija Mandić rekao je da opozicija ima većinu u Skupštini Crne Gore od 41 mandata. On nije precizirao ko je sve u bloku dosad opozicionih stranaka koji bi imao 41 poslanika.

Međunarodni posmatrači ocenili su da su parlamentarni izbori u Crnoj Gori održani "u takmičarskom okruženju, uz poštovanje osnovnih sloboda". Kampanju su, međutim, kako je ocenjeno, karakterisali nedostatak jasnih alternativnih rešenja i napadi na ličnom nivou.

Predstavnici opozicije su u izjavama posle izbora navodili nepravilnosti na izborima, ali niko nije nagovestio da neće priznati rezultate izbora. Predstavnik DF-a je, štaviše, još dok je trajalo brojanje glasova, na konferencijama za novinare isticao da je opozicija pobednik izbora.

Lider DPS-a Milo Djukanović najavio je da će "brzo" biti postignut dogovor sa Socijaldemokratama Crne Gore, BS i strankama manjinskih zajednica o formiranju vlade. Ona bi, prema sadašnjem rasporedu mandata, imala podršku 42 poslanika, jednog više nego što je apsolutna većina u parlamentu koji ima 81 poslanika.

Politički analitičari, međutim, najavljivali su iscrpljujuće razgovore o formiranju vlade, jer je i opozicija najavila razgovore s partijama manjinskih naroda.

DPS još nije reagovala na odluku o nepriznavanju izbornog rezultata

Demokratska partija socijalista do sada nije reagovala na odluku opozicije da ne prizna rezultate parlamentarnih izbora i optužbe za "pokušaj kreiranja atmosfere državnog udara" tokom izbornog dana.

Zamenik predsednika DPS-a Duško Marković za Televiziju Crne Gore 17. oktobra nije želeo da komentariše odluku opozicije najavljujući da će se ta partija oglasiti tokom dana.

Koalicija Ključ, DF, Demokrate i SDP smatraju da su hapšenja, ponašanje državnih institucija tokom izbornog dana kreirali "atmosferu straha i napetosti" i zaključuju da je to uticalo na opređeljivanje građana.

"Očekujemo od nadležnih da nam što pre odgovore da li je u nedelju planiran državni udar. Ako jeste, izbori su neregularni jer su održani u vanrednim okolnostima. Ukoliko su ti navodi netačni ceo događaj je direktno iskorišćen da bi DPS dobio prednost", saopšteno je iz opozicije.

Mogerini i Han: Izbori održani u redu i miru

Parlamentarni izbori u Crnoj Gori održani su "u miru i redu i unutar reformisanog zakonskog okvira", ocenili su visoka predstavnica Evropske unije Federika Mogerini i komesar Johanes Han.

U saopštenju koje prenosi Vlada Crne Gore, navodi se da je posmatračka misija Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a (ODIHR) u preliminarnoj izjavi ocenila da su izbori održani u konkurentnom okruženju i da ih je odlikovalo opšte poštovanje temeljnih sloboda.

Primećene su, kako se navodi, pozitivne promene koje su pokazale istinsku volju za unapređenje izbornog procesa.

Nadležni organi treba da, u skladu s propisima, isprate sve slučajeve proceduralnih nepravilnosti i pozabave se svim nedostacima o kojima su posmatrači izvestili, navode u saopštenju Mogerinijeva i Han.

Zatim se navodi da je Crna Gora veoma napredovala u pristupnom procesu Evropskoj uniji.

"Meseci pred njom moraju biti iskorišćeni za produbljivanje i ubrzavanje političkih i ekonomskih reformi, posebno u oblasti vladavine prava u kojoj mi želimo da vidimo još bolje rezultate. Radujemo se konstituisanju novog parlamenta, brzom formiranju nove vlade i nastavku stabilnog puta Crne Gore u evroatlantskim integracijama kao i koristi koju taj proces bude doneo građanima i Evropi u celini", saopštili su Federika Mogerini i Johanes Han.

Šef delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Aleksandar Pociej rekao je da visok odziv birača, od preko 73%, "odražava nadu koji je narod Crne Gore imao u ove izbore" i dodao da su "navodi o korupciji, finansiranju uz inostranstva, političkim tenzijama i nedoslednostima u zakonskom okviru umrljali izborno okruženje".

"Uprkos tome, presuda naših posmatrača je da su izbori predstavili volju naroda", rekao je on.

 

 

CG štampa: Predstoji borba za podršku manjinskih stranaka/DW: Đukanović ostaje na vlasti - tesno, ali izvesno

Izbori u Crnoj Gori - "prozapadni" put ili Rusija?

Crna Gora uoči izbora: Šta poručuju lideri partija

Promjena spoljne politike bila bi opasna

Da li od izbora zavisi opstanak Crne Gore?

Pomoć EU Z. Balkanu uspešna,nedostaci u nacionalnim telima

Nema dokaza, samo 'saznanja' o ubistvu Duška Jovanovića

Crna Gora sporo napreduje sa EU reformama

Igre oko granica: Podgorica ćuti, Albanci slave

Birački spiskovi u haosu: Ne zna se ko je živ, a ko mrtav

NOVI DOKAZI O SLUČAJU DUŠKA JOVANOVIĆA: DNK na oružju vodi do ubice

Franak švajcarski, muke crnogorske

Predizborni raskol opozicione trojke: Otići ili ostati u Vladi

OEBS traži javnu raspravu o zakonima o medijima u CG

Burne reakcije zbog spomenika Barešiću/Srbija poslala još dve protestne note Hrvatskoj

Sud usvojio sporazum o priznanju krivice Miloša Marovića

Protiv Djukanovića u tri tabora

Sve više vehabističkih oblika obrazovanja na severu Crne Gore

Kremlj: Đukanović vodi antirusku politiku/ Vlada Crne Gore: Izjava Zaharove je nediplomatska

Crnogorski parlament: Od Doma lordova do balkanske krčme

Nagrada ili teatralan čin: Milion eura za razotkrivanje ubistva Jovanovića

Duma ponovo 'brani' Crnu Goru od NATO

Dvanaest godina od ubistva Duška Jovanovića

Marović vraća milion evra?

Bezbjednosna ranjivost Crne Gore: Stvarna opasnost ili smišljena kampanja

Proslava desete godišnjice nezavisnosti Crne Gore

Crna Gora na korak do ulaska u NATO

Formirana prelazna vlada, Krivokapić smijenjen

S. Marović priznao krivicu, izašao iz zatvora

Nastavak sednice u ponedeljak, Krivokapića nije stid

Na putu do prelazne Vlade: Blokade, zastoji, opstrukcije

Predsednici HR, SLO, CG: Stabilnost Balkana ključna

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert