glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Formirana prelazna vlada, Krivokapić smijenjen

izvor: rse foto: rfe                                                                                                               19.05.2016.

prelazna vlada

Skupština Crne Gore usvojila je predlog o rekonstrukciji Vlade Crne Gore i lex specijalis kojim se pravno reguliše formiranje prelazne vlade izbornog povjerenja. Uz to, parlamentarna većina predvođena Demokratskom partijom socijalista smijenila je Ranka Krivokapića sa mjesta predsjednika parlamenta.

Mjesto potpredsjednika Vlade, ministarstva-finansija, unutrašnjih poslova, rada i socijalnog staranja i poljoprivrede, preuzeli su predstavnici tri opozicione stranke, odlukom Skupštine Crne Gore o rekonstrukciji izvršne vlasti.

Oko dva sata iza ponoći novi ministri su položili zakletvu da će dužnost vršiti po Ustavu i zakonu. Time je započela implementacija Sporazuma o uslovima za održavanje slobodnih i fer izbora u Crnoj Gori.

Nakon teških pregovora između Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića i trojke koju čine DemosMiodraga Lekića, SDP Ranka Krivokapića i Građnskog pokreta URA Žarka Rakčevića- Skupština Crne Gore je usvojila lex specijalis, poseban zakon kojim se pravno reguliše ulazak opozicije u Vladu i veći broj institucija.

Odlukom o rekonstrukciji, u Vladu ulaze opozicioni predstavnici Milorad Vujović (potpredsjednik), Raško Konjević (finansije),Goran Danilović (MUP), Boris Marić (rad i socijala) i Milenko Popović(poljoprivreda). Dosadašnji ministar Petar Ivanović je izabran za potpredsjednika Vlade.

Višednevni rad parlamenta obilježila su dva incidenta na ivici fizičkog sukoba, prisustvo pojačanog skupštinskog obezbjeđenja, izostanak Đukanovićevog predloga o rekonstrukciji Vlade i bojkot rasprave od strane Vlade i Đukanovićeve stranke, Socijalističke narodne partije i Pozitivne Crne Gore.

Ulazak opozicije u Vladu predstavlja presedan u političkom životu Crne Gore i regiona. I pored početnog oštrog protivljenja premijera Đukanovića da opozicione stranke participiraju u Vladi, nakon petomjesečnih pregovora koje je pratila Evropska unija i međunarodna zajednica, on je prihvatio gotovo sve zahtjeve opozicije.

Opozicione stranke će pokušati da učešćem u Vladi i velikom broju institucija spriječe potencijalne zloupotrebe u izborne svrhe.

Povod za stvaranje uslova za fer izbore su ranije snažne sumnje opozicije i najuticajnijeg dijela nevladinog sektora, da je Đukanovićeva partija u prethodnim izbornim ciklusima dolazila do dominantne podrške na izborima, zloupotrebama državnih resursa i pritiscima na građane, posebno zaposlene u javnim preduzećima i socijalno ugroženi dio stanovništva.

Demokratska partija socijalista je odbacivala ove tvrdnje opozicije i objašnjavala, da je pristala na ulazak opozicije u Vladu i kontrolu institucija, da bi se otklonila svaka sumnja u regularnost izbornog procesa.

Sporazumu dijela opozicije i vlasti se oštro usprotivio Demokratski front, koji je čitav politički aranžman nazvao političkom korupcijom, izdajom opozicije i spašavanjem uzdrmane vlasti Mila Đukanovića.

Pored toga, natpolovična većina je smijenila Ranka Krivokapića sa čela parlamenta, koji je tu funkciju obavljao prethodnih 13 godina. O Krivokapićevoj smjeni se raspravljao skoro 11 sati u kontinuitetu.

U ovom trenutku nije izabran novi predsjednik Skupštine već će tu poziciju obavljati dosadašnji potpredsjednik parlamenta Milutin Simović koji pripada Đukanovićevoj partiji.

slobodnaevropa.org

 

 

S. Marović priznao krivicu, izašao iz zatvora

Nastavak sednice u ponedeljak, Krivokapića nije stid

Na putu do prelazne Vlade: Blokade, zastoji, opstrukcije

Predsednici HR, SLO, CG: Stabilnost Balkana ključna

Elektroprivreda Crne Gore: Preko fiktivnih ugovora ispumpani milioni eura

Sporazum opozicije i vlasti u Crnoj Gori pred parafiranjem

Mogu li napadi u Briselu uticati na evroatlantske integracije

Dok se opozicija dogovara vladajuća partija počela izbornu kampanju

Crna Gora i Albanija se pripremaju za migrante

Sukob policije sa tužilaštvom: Na potezu premijer Đukanović

Izvještaj EP o Crnoj Gori: Duga lista zadataka

Propao parlamentarni dijalog

Dvije i po decenije Đukanovićeve vlasti: Vladar ili gospodar?

Crna Gora ima planove za slučaj da postane tranzitna zemlja

EK: Zemlje na balkanskoj ruti da rade na smeštaju izbeglica

Referendum nije na stolu?

Je li realno da Đukanović prihvati zahtjeve opozicije?

Đukanovićevoj Vladi izglasano povjerenje

Uprkos napretku, korupcija na Balkanu i dalje rak rana

O poverenju vladi 25. januara /Đukanović ne strahuje od glasanja

Loš odnos države prema kulturi

Malo verovatno da Đukanovićeva vlada izgubi poverenje

Đukanović spreman za razgovor o prelaznoj vladi

Demokratski front sa protesta ponovo zatražio ostavke

Crna Gora do sada otvorila 22 poglavlja

Marović ostaje u pritvoru trideset dana

Na koji će način Crna Gora odlučivati o ulasku NATO?

Crna Gora spremna da prihvati masovniji priliv izbjeglica?

Hoće li predstojeći izbori biti referendum Crne Gore o NATO?

Svjetska štampa o pozivnici za NATO: Rusija iritirana zbog Crne Gore

Nakon pozivnice u NATO pred Crnom Gorom ozbiljni zadaci

Brisel: Crna Gora pozvana u NATO

Poziv za članstvo CG u NATO loš po odnose s Rusijom

Upitna objektivnost medija oko NATO integracija

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert