glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Protiv Djukanovića u tri tabora

izvor: evn foto: vn                                                                                                          23.07.2016.

opozicija5

Podeljena i posvađana, popucala po raznim šavovima, crnogorska opozicija je dočekala raspisivanje parlamentarnih izbora za 16. oktobar. Na uzavreloj političkoj sceni iskristalisala su se tri tabora. Demokratski front, na jednoj, a Pozitivna, URA, SDP i Demos na drugoj strani, i SNP i Demokrate na trećoj. Stranke manjinskih naroda, uglavnom, pozicionirane su uz skute vladajućoj DPS.

Brojne analize, koje se ovih dana sprovode, ukazuju da bi pozicija Đukanovićeve stranke mogla biti ugrožena jedino ako bi se opozicija sabrala oko jednog cilja, a to je da posle više od četvrt veka promeni političku sliku Crne Gore.

Mladen Bojanić, čelnik novoosnovanog Pokreta "Otpor beznađu", nedavno na predstavljanju 62. političke organizacije u Crnoj Gori najavio je da je cilj da na izborima objedine svu opoziciju, i naveo: Demokratski front, Demos, URA, SDP i SNP. Iz današnje perspektive, taj pokušaj izgleda naučnofantastično. Jer, nisu samo programski udaljeni jedni od drugih, nego i po nacionalnim i verskim pitanjima, kao i onima vezanim za rasvetljavanje svih afera, koje su drmale i drmaju Crnu Goru za vladavine Mila Đukanovića, potom ubistava državnih službenika, novinara... Ključno pitanje na oktobarskim izborima biće opredeljenost za i protiv NATO, gde opozicija, takoše, ne može da nađe kompromis.

Nejedinstvo je pojačao ulazak Pozitivne, Demosa, SDP i URA u novu Đukanovićevu vladu izbornog poverenja. Darko Pajović, Miodrag Lekić, Ranko Krivokapić i Žarko Rakčević, lideri pomenutih partija, nisu prihvatili ponudu DF da opozicija izađe iz parlamenta i svih državnih organa, bojkotuje izbore, zabrani rad ratno-profiterskim i antiratno profiterskim strankama, i na kraju, formira svoju prelaznu vladu, koja bi stvorila uslove za održavanje fer i slobodnih parlamentarnih izbora, ali i da provere poreklo imovine svih onih koji obavljaju državne funkcije.

"Opoziciona četvorka" to nije prihvatila, već je ušla i Đukanovićevu vladu, smatrajući da će tako lakše srušiti "nenarodni režim".

- Posle Krivokapićeve najave da će SDP, URA i Demos nastaviti svoju koaliciju sa DPS, veoma je važno opozicionim glasačima skrenuti pažnju da je glas tim strankama u konačnom poen DPS-u, Milu Đukanoviću i Dušku Markoviću. O kakvom onda ujedinjenju opozicije ima smisla pričati? - pita se Jovan Vučurović, funkcioner DF.

U SDP, godinama prvom "saborcu" DPS, buduću saradnju vide sa strankama građanske opcije.

- Pokazali smo otvorenost prema njima i sarađujemo na programskim osnovama, a da li će se formirati šira koalicija ili će partija nastupiti samostalno, odlučićemo u narednih mesec dana. SDP je sprema da bude lider u procesu nove faze demokratskog i ekonomskog razvoja Crne Gore - ističe Mirko Stanić, funkcioner SDP. - Sam način izlaska na izbore je sekundarnog karaktera u odnosu na odgovarajuću političku ponudu građanima, na osnovu koje će birati partije koje nude alternativu postojećem ekonomsko-socijalnom modelu. Što se SDP tiče, dokazali smo da nam je interes da se u Crnoj Gori uspostavi sistem, koji će dovesti do boljeg životnog standarda, ekonomskog rasta, ubrzanja evropskih integracija i oštre borbe protiv kriminala i korupcije.

Odbrojavanje je počelo. Ostalo je 95 dana do izbora. Iz Demosa poručuju da treba stati sa usitnjavanjem opozicije.Nadaju se da će izbori, ako budu regularni, raščistiti političku scenu i smestiti svaku partiju na pravo mesto.

"PRELETAČI" U TRENDU

Prvi registrovani "preletači" na crnogorskoj političkoj sceni bili su u vreme rascepa DPS na tabor Mila Đukanovića i Momira Bulatovića. Raskol se desio i u Narodnoj stranci, na krilu Novaka Kilibarde i Božidara Bojovića. U poslednje vreme "pucalo" je u Pozitivnoj, SDP, SNP, a potom su stvarane nove stranke. Aktuelnu vladu "pokrivaju" ministri iz stranaka, koje pre četiri godine nisu postojale! Reč je o Socijaldemokratama, URA i Demosu, na što su iz DF i SNP ukazivali da je reč o političkoj korupciji.

novosti.rs

 

 

Sve više vehabističkih oblika obrazovanja na severu Crne Gore

Kremlj: Đukanović vodi antirusku politiku/ Vlada Crne Gore: Izjava Zaharove je nediplomatska

Crnogorski parlament: Od Doma lordova do balkanske krčme

Nagrada ili teatralan čin: Milion eura za razotkrivanje ubistva Jovanovića

Duma ponovo 'brani' Crnu Goru od NATO

Dvanaest godina od ubistva Duška Jovanovića

Marović vraća milion evra?

Bezbjednosna ranjivost Crne Gore: Stvarna opasnost ili smišljena kampanja

Proslava desete godišnjice nezavisnosti Crne Gore

Crna Gora na korak do ulaska u NATO

Formirana prelazna vlada, Krivokapić smijenjen

S. Marović priznao krivicu, izašao iz zatvora

Nastavak sednice u ponedeljak, Krivokapića nije stid

Na putu do prelazne Vlade: Blokade, zastoji, opstrukcije

Predsednici HR, SLO, CG: Stabilnost Balkana ključna

Elektroprivreda Crne Gore: Preko fiktivnih ugovora ispumpani milioni eura

Sporazum opozicije i vlasti u Crnoj Gori pred parafiranjem

Mogu li napadi u Briselu uticati na evroatlantske integracije

Dok se opozicija dogovara vladajuća partija počela izbornu kampanju

Crna Gora i Albanija se pripremaju za migrante

Sukob policije sa tužilaštvom: Na potezu premijer Đukanović

Izvještaj EP o Crnoj Gori: Duga lista zadataka

Propao parlamentarni dijalog

Dvije i po decenije Đukanovićeve vlasti: Vladar ili gospodar?

Crna Gora ima planove za slučaj da postane tranzitna zemlja

EK: Zemlje na balkanskoj ruti da rade na smeštaju izbeglica

Referendum nije na stolu?

Je li realno da Đukanović prihvati zahtjeve opozicije?

Đukanovićevoj Vladi izglasano povjerenje

Uprkos napretku, korupcija na Balkanu i dalje rak rana

O poverenju vladi 25. januara /Đukanović ne strahuje od glasanja

Loš odnos države prema kulturi

Malo verovatno da Đukanovićeva vlada izgubi poverenje

Đukanović spreman za razgovor o prelaznoj vladi

Demokratski front sa protesta ponovo zatražio ostavke

Crna Gora do sada otvorila 22 poglavlja

Marović ostaje u pritvoru trideset dana

Na koji će način Crna Gora odlučivati o ulasku NATO?

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert