glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Tri decenije od odlaska Branka Ćopića 

Izvor:  tanjug

Datum: 24. 03. 2014

 

copic

BEOGRAD - Jedan od najpopularnijih srpskih i jugoslovenskih pisaca Branko Ćopić napustio je ovaj svet skokom sa Brankovog mosta u Beogradu pre tri decenije, 26. marta 1984. godine.

Ćopić je autor izuzetne popularnosti, neobično plodan, sa, za naše prilike, neverovatnim tiražima. Pritom, njegova dela su prevedena i objavljena na više od 30 jezika širom sveta.

Prvu književnu nagradu je dobio 1938. od Akademije sedam umetnosti za kratku priču, zatim Rakićevu nagradu iduće godine, potom nagradu Srpske kraljevske akademije 1940. godine.

Njegoševu nagradu dobio je 1972. za antologijsku zbirku pripovedaka ''Bašta sljezove boje''. Ćopić je tu knjigu objavio 1970. godine.

Dobitnik je i Nagrade AVNOJ-a, a NIN-ovu nagradu za najbolji roman dobio je 1958. godine za roman "Ne tuguj, bronzana stražo".

Od 1968.godine bio je član SANU.

Rođen je 1. januara 1915. u Hašanima kod Bosanske Krupe, danas Federacija BiH.

"Rođen sam početkom Prvog svetskog rata. U to isto vreme moj otac, kao vojnik austrougarske armije, borio se negde na frontu u Karpatima, a moj stric Nidžo, srpski dobrovoljac, borio se u srpskoj vojsci protiv austrougarskih zavojevača. Tako su se dva brata, nalazeći se u dve zaraćene vojske, borili ustvari jedan pored drugoga. Tek pošto se rat završio, moj otac i stric Nidžo nađoše se ponovo zajedno, u istoj kući. Od njih sam dobio svoje prve igračke, mesingane puščane čaure i čuo prve ratne priče", opisivao je Ćopić atmosferu njegovog detinjstva.

Nižu gimnaziju je završio u Bihaću a učiteljsku školu je pohađao u Sarajevu, Banja Luci i Karlovcu.

Postoji lokalno predanje, prema kojem je on, navodno, bio prvo dete u njegovom kraju koje je ime dobilo po pesniku Branku Radičeviću.

Filosofiju i pedagogiju dipomirao je u Beogradu 1940. godine. U to vreme objavljivao je kratke priče u "Politici".

Napad na Jugoslaviju 1941. godine, zatekao ga je na odsluženju vojnog roka u Mariboru, da bi se ubrzo potom u rodnoj Krajini u leto te 1941. priključio ustanicima partizanima. Relativno brzo postao je politički komesar, u isto vreme i dopisnik partizanskih listova banjalučkog "Glasa" i "Borbe".

Pisao je skečeve, pozorišne predstave, U Beogradu je posle rata bio glavni urednik lista "Pionir", a potom profesionalni pisac. "Pisanje za djecu za mene je najlepši posao, najprijatnija zabava i najbolji odmor. Kad završim jednu knjigu za djecu, ja se osećam tako veseo i raspoložen kao da se vraćam s neke velike majske svečanosti", rekao je on. Očigledno, pisanjem bajkovitih priča o detinjstvu i ratu branio je i samog sebe od stvarnosti u kojoj mu je bivalo sve tesnije i tamnije.

tanjug.rs


 

Čiji je "naš" muzej?

Anita Mančić : Samo je ljudskost nada

Počinju Dani frankofonije

Preminuo glumac Dušan Poček

Održana promocija knjige "Tajne službe Velike Britanije"

UO Narodne biblioteke Srbije: Radimo kao gerila

Koliko para, toliko filmova

Tasovac ponovo na čelu Filharmonije?

Vojislav  Simić :Bilo je lepo biti džezer 

Organizovano u svet

"Nišvil" ostao bez pomoći

Donacijama do obnove Muzeja Beograda

Do novca kroz gusto rešeto

FEST: Kao u najboljim danima

Lekont, Bondarčuk i Gans stižu na Fest

„Ostroga mi“ - film o crnogorskom fenomenu

"Meša Selimović" Negrišorcu i Vladušiću

"Neoplanta": Tenzije iza idilične slike Novog Sada

Izložba o Prvom svetskom ratu

Skriveno blago Doma Jevrema Grujića

Lubardin legat dobio upotrebnu dozvolu

Predstava „Nemačka“: Priče mladih koji žele da odu iz Srbije

Vredna dela bez sigurne kuće

 

HTML Comment Box is loading comments...
 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis