glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Održana promocija knjige "Tajne službe Velike Britanije"  

Izvor:  agencije

Datum: 19. 03. 2014

 

KNJIGA 2

U klubu-galeriji "Glasnik", juče je predstavljena knjiga Gorana Nikolića "Tajne službe Velike Britanije" u izdanju Službenog glasnika Srbije.

Na promociji su, pored autora, govorili i prof. dr Milan Milošević, profesor Policijske akademije i Univerziteta Union, dr Dragan Đukanović, naučnisaradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu i Milivoje Stefanović, glavni urednik Leksikografske redakcije. Oni su ukazali na  značaj ove knjige ne samo za stručnu, već i za najširu javnost.

Autor  monografije, služeći se  najraznovrsnijim i najrelevantnijim starnim  i domaćim izvorim, imao je za cilj da prezentuje nastanak obaveštajnih i kontraobaveštajnih aktivnosti i službi Velike Britanije kao i njihov  razvoj do dana  današnjeg. Za svoju knjigu kaže da je nastala kao naučno delo jer je prilikom njene  izrade koristio  isključivo naučnu metodologiju. Sastoji se od dva dela,  prvi  je posvećen britanskim tajnim službama i tu su opisane sve obaveštajne službe koje postoje u toj zemlji i način njihovog funkcionisanja , pa je zbog toga je ovaj deo možda više namenjen profesionalcima. Dok je drugi, koji govori o vezama britanskih tajnih službi sa spoljnom politikom te zemlje, potkrepljen konkretnim i karakterističnim primerima, namenjen najširoj publici. Za potrebe knjige dugo je prikupljao istorijsku i dokumentarnu građu, što nije bilo lako, jer je rad svake tajne službe prekriven velom tajni, a autor je na promociji slikovito opisao i koliko: "Koliko se zaista zna o britanskoj tajnoj službi može se zaključiti iz podatka da je povodom stogodišnjice postojanja čuvenog britanskog MI6 njegovo rukovodstvo prvi put odlučilo da delimično otvori arhive jednom istoričaru, profesoru Kitu Džefriju sa Univerziteta u Belfastu. Uz zabranu navođenja imena agenata, Džefriju je bio dozvoljen pristup arhivskoj građi samo do 1949. godine! Sve ostalo je i dalje tajna".

Nikolić nam svojom knjigom, pored ostalog, otkriva i mnogo do sada  nepoznatih detalja o radu tajnih službi Velike Britanije na području nekadašnje Jugoslavije kao  i to da neprikosnoveni lider tadašnje SFRJ Josip Broz Tito planirao da 1948. godine pobegne iz zemlje zbog krize koja je u to vreme postojala u odnosima sa Sovjetskim Savezom. Upravo ti navodi , da je Tito hteo da pobegene zbog sukoba sa Staljinom, će za neke čitaoce možda  biti  i najinteresantniji.Takođe, mnoge će zaintrigirati delovi monografije  koji govore o Dušku Popovu i njegovoj špijunskoj karijeri kao i starnice posvećene Puču od 24. matra koji se desio neposredno pred početak Drugog svetskog rata ili pak podaci o učesce Velike Britanije u događajima iz 5.oktobra.

U svakom slučaju , jedno je sigurno,  ko god bude u prilici da pročita ovu korisnu monografiju, koja se bavi najstarijom i najvećom tajnom službom na svetu, otkriće mnoge istorijske tajne i pročitati razne kuriozitete, poput tog da je Musolini bio angažovan kao britanski tajni  agent.


 

UO Narodne biblioteke Srbije: Radimo kao gerila

Koliko para, toliko filmova

Tasovac ponovo na čelu Filharmonije?

Vojislav  Simić :Bilo je lepo biti džezer 

Organizovano u svet

"Nišvil" ostao bez pomoći

Donacijama do obnove Muzeja Beograda

Do novca kroz gusto rešeto

FEST: Kao u najboljim danima

Lekont, Bondarčuk i Gans stižu na Fest

„Ostroga mi“ - film o crnogorskom fenomenu

"Meša Selimović" Negrišorcu i Vladušiću

"Neoplanta": Tenzije iza idilične slike Novog Sada

Izložba o Prvom svetskom ratu

Skriveno blago Doma Jevrema Grujića

Lubardin legat dobio upotrebnu dozvolu

Predstava „Nemačka“: Priče mladih koji žele da odu iz Srbije

Vredna dela bez sigurne kuće

 

HTML Comment Box is loading comments...
 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis