Prvo zlato i novo srebro za Srbiju na EP u Mariboru!

izvor : agencije  foto:

11.03.2017.

Strelci-M

Ova disciplina je na ovogodišnjem EP u probnoj fazi u četiri kategorije (pištoljem za seniore i juniorke i puškom za seniorke i juniore), ali sledeće godine biće u zvaničnom programu, pa bez obzira na to što je reč o reviji, medalje imaju veliku težinu.

U takmičenju učestvuje po osam najboljih selekcija iz kvalifikacija, a nadmetanje se odvija po kup sistemu. U polufinalu i četvrtfinalu muške konkurencije svaki član ekipe  ispaljuje po 30 dijabola, pobeđuje tim koji sakupi više krugova. Srpski tim pištoljem je, kao trećeplasirani u osnovnom delu, što mu je donelo bronzu, u četvrtfinalu revije za rivala imao petoplasiranu Francusku. Kad su preskočili "trikolore", srpski asovi su u polufinalu ukrstili koplja sa zvaničnim šampionom Rusijom, i savladali je sa 866:857.

U finalu svaki od tri člana ekipe puca najviše do dvadeset serija. Posle svake serije sabiraju se rezultati i tim koji ostvari bolji ukupni rezultat (zbir krugova sva tri člana ekipe) dobija dva boda, a ukoliko je nerešeno, svakoj selekciji sleduje po bod. Pobeđuje reprezentacija koja prva skupi 21 poen.

U finalu pištoljem publika je, uz bučno navijanje, uživala u uzbudljivom duelu. Srbija se sastala sa Ukrajinom, koja je povela sa 6:2. Međutim, srpski trio je preokrenuo na 10:6. Usledio je novi zaokret za 180 stepeni, kad je naša selekcija stekla prednost (16:10). Nije to bio uvod u mirniju završnicu, jer je Ukrajina nanizala deset poena uzastopno i povela sa 20:16. Imala je dve šanse za pobedu, ali poslednje dve serije dobili su srpski strelci i slavili sa 22:20. Okitili se drugom medaljom u jednom danu, posle bronze u zvaničnom nadmetanju, a Mikecu je ovo treće odličje, s obzirom na to da je osvojio i pojedinačno srebro. Bronza je pripala Rusiji (pobedila Italiju sa 22:8).

Naši strelci su uspešno položili veliki ispit izdržljivosti, jer su seniori pištoljem kvalifikacije počeli u 9 časova, a strelište napustili skoro dvanaest sati kasnije, posle proglašenja pobednika oko 20.30 časova. Žensko zvanično takmičenje je počelo u 11, a završeno je oko 19.

Srpske dame su u nadmetanju puškom u zvaničnom takmičenju bile četvrte, pa su za rivalke u četvrtfinalu dobile petoplasirane Austrijanke, i savladale ih sa 620,6:617,6. Žene u četvrtfinalu i polufinalu gađaju po 20 dijabola. U meču koji je odlučivao ko će u finale, Srpkinje su bile još ubedljivije. Pobedile su Hrvatsku sa 618,9:614,3.

U finalu su izgubile od Rusije sa 21:9. Nisu naše reprezentativke gađale loše, ali su Ruskinje, koje su osvojile zlato i u zvaničnom takmičenju – bile fenomenalne, nizale su sjajne serije i okitile se još jednom krunom. Srbiji je i srebro dobra satisfakcija za izgubljenu medalju u oficijelnom takmičarskom programu. Bronzu je osvojila Danska, koja je sa 21:19 pobedila Hrvatsku.

Mikecu srebro u Mariboru, Srbiji bronza

Paspalj: Ovo je jedno najobičnije "silovanje"/OKS usvojio izmene Statuta, Maljkoviću otvoren put

Miting u Beogradu: Odlični rezultati srpskih atletičara

Kolašinac na „Srbija openu”, Španovićeva čeka „balkanijadu”

Ivana Španović trijumfovala u Berlinu

Šoštar: Partizanu preti gašenje svakog dana

Evropska Atletika izbrisala Beogradski maraton iz svog kalendara!

Beograd će biti za primer

Topić: Afera s dopingom mi je uništila život u jednom momentu

Pripreme u Areni po planu, još 45 dana do EP u atletici

Najbolji srpski sportisti u 2016. sa osam olimpijskih odličja napravili istorijski uspeh: Godina okićena medaljama!