glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

2017 migranti 6
eu5
kormorani
vlada rs1 vucic-srebrenica telefon1 marina1

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Najbolji srpski sportisti u 2016. sa osam olimpijskih odličja napravili istorijski uspeh: Godina okićena medaljama!

 

izvor : evn  foto: vn

03.01.2017.

 

srpski sportisti
Osam osvojenih medalja u Brazilu jasno govore da su sportisti zadatak u olimpijskoj godini uspešno obavili. Sva druga takmičenja u 2016. bila su podređena Olimpijskim igrama u Riju, koje za srpski tim nisu počele kako je planirano.

Sušni uvodni dani polako ali sigurno gasili su nadu svima u Srbiji da će biti zabeležen značajan rezultat. Nervirali su se gledaoci kraj TV ekrana, dok se raspoloženje u Olimpijskom selu spuštalo do minimuma. Sve do trenutka koji je digao na noge celu zemlju i zavrteo točak sreće na drugu stranu.

Zlato Davora Štefaneka i taktovi himne "Bože pravde" vratili su veru naciji da OI mogu da budu uspešne, a sportistima ubrizgali pozitivnu injekciju za furioznu završnicu. Prva medalja pokrenula je lavinu ostalih, pa je na kraju čak osam odličja proslavljeno ispred Narodne skupštine u Beogradu. Bilans najuspešnijih Igara za Srbiju: dva zlata, četiri srebra i dve bronze.

Zlato - Davor Štefanek: ČOVEK od koga je sve počelo - rvač Davor Štefanek. Prva medalja za Srbiju zasijala je zlatnim sjajem, posle trijumfa u finalu u kategoriji do 66 kilograma. Meč za titulu završen je 1:1, ali je pobeda otišla u ruke našeg takmičara, jer je uzeo poslednji poen. Ovaj momak iz Subotice je tako doneo prvo odličje za srpsko rvanje posle 32 godine, odnosno prvo zlato posle 40 godina. Nastup u Riju odradio je bez greške. Počeo je ubedljivom pobedom na startu protiv Japanca Tomohira Inouea 9:0, potom je u četvrtfinalu savladao aktuelnog prvaka sveta Nemca Franka Šteblera 6:2, da bi u polufinalu porazio Šmagija Bolkvadžea 7:0.

Zlato - Vaterpolisti: Sanjala je Srbija olimpijsko zlato u vaterpolu i napokon ga je i dosanjala. Izabranici Dejana Savića su ovom titulom kompletirali kolekciju jedinim peharom koji im je nedostajao. Grupna faza nije počela onako kako se očekivalo za favorizovani tim Srbije. Remi sa Mađarskom i Grčkom, a onda i poraz od Brazila uneli su nemir među naše igrače. Ipak, Živko Gocić i drugovi odlučili su da pokažu šampionski karakter u trenucima kada je bilo najpotrebnije.

Pobedama protiv Australije i Japana zaplivali su ka završnici, u kojoj su napokon prikazali pravo lice. U četvrtfinalu su izbačeni Španci, u polufinalu je savladana Italija. Finale sa Hrvatima donelo je pravi vaterpolo "klasik". Pobeda 11:7 zapalila je emocije cele reprezentacije, srpskog olimpijskog tima, ali i svih navijača, koji su uz suze radosnice još jednom slušali "Bože pravde".

Delfini" su godinu započeli fenomenalno odbranom evropskog zlata na spektakularnom Šampionatu u "Kombank areni", a u junu su trijumfovali i u Svetskoj ligi.

Srebro  - Tijana Bogdanović: Posle zlata Milice Mandić iz Londona, tekvondo je Srbiji podario još jednu medalju. Drugo odličje u Riju donela je Tijana Bogdanović (18), kojoj je za malo izmakla borba za "zlatni bod" (do 49 kilograma). Nju je u finalu 7:6 savladala Južnokorejka, dvostruka prvakinja sveta, Kim Sohui. U poslednjoj sekundi protivnica je završila izvan borilišta, trener Dragan Jović je tražio da se snimak proveri, ali sudije nisu menjale rezultat - odlučile su da je isteklo vreme. Iako je napravljen ogroman uspeh, Tijana je u prvi mah bila razočarana zbog izgubljenog zlata. Međutim, kada su se emocije slegle, popularni Gale i njegova izabranica bili su ponosni na srebro, koje je sijalo oko Tijaninog vrata.

Bogdanovićeva se radovala i tituli prvaka Evrope.

bogdanovic2

Srebro - Marko Tomićević i Milenko Zorić: SRPSKI kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zorić osvojili su srebrnu medalju na Olimpijskim igrama, u disciplini K2 1.000 metara. Iako su bili tek sedmi na polovini trke, zablistali su u drugom delu i sa vremenom 3.10,969 minuta doneli četvrto odličje za Srbiju iz Rija. Naši kajakaši na kraju zamalo da stignu i tokom celog kilometra dominantni nemački tandem Maks Rendšmit i Markus Gros, koji su osvojili zlatnu medalju (3.10,781). Do bronze su stigli Australijanci Ken Volas i Lehlan Tejm (3.12,593), za tri desetinke ispred Portugalaca Emanuela Silve i Žoaa Ribeira.

Srebro - Odbojkašice: NAJEMOTIVNIJE slike iz Rija u Srbiju su slale odbojkašice. Plakale su Srpkinje i kad pobeđivale i kad su gubile. Grupnu fazu prošle su s prelaznom ocenom, a onda su odlučile da pokažu svoju dominaciju. U četvrtfinalu bacile su na kolena Rusiju 3:0, koja je u ovom duelu delovala kao mali nemoćan tim... Ta ubedljiva pobeda nije bila sve što su imale da kažu Maja Ognjenović i drugarice u Brazilu.

Meč za anale odigrale su u polufinalu protiv SAD, gde su bile na korak od poraza, ali su uspele da se uzdignu i odlete pravo u borbu za trofej. Tamo ih je sačekala moćna Kina, u utakmici čiji je ishod dokazao da je na velikim takmičenjima teško savladati istog protivnika dva puta. Srbiji je pripala pobeda u grupnoj fazi, Kini u finalnom meču. Odbojkašice su u trećem vezanom nastupu na OI konačno otišle korak dalje, koji im je doneo toliko željenu olimpijsku medalju - ovog puta srebrnu.

Srebro - Košarkaši: Poslednji dan Olimpijskih igara doneo je pravu poslasticu za sve ljubitelje igre pod obručima u našoj zemlji - finale između Srbije i američkog drim-tima. Isti protivnici su odigrali neizvestan meč u grupi, ali je u borbi za zlato (96:66) bilo jasno da su Amerikanci došli sa druge planete.

Najbolje izdanje Srbi su prikazali u polufinalu, u kome su "preskočili" Australiju. Neverovatni defanzivni zid ostavio je tim pun NBA zvezda, u prvom poluvremenu na svega 14 postignutih poena. Srbija je igrom koja je do tada delovala da postoji samo u udžbenicima, uzvratila udarac Milsu i drugovima za poraz u grupnoj fazi. U borbi za zlato protiv Kevina Durenta, snage je, ipak, ponestalo, pa je naš tim morao da se zadovolji "velikim" olimpijskim srebrom. To odličje je potvrda da se Srbija vratila u vrh svetske košarke.

Bonza - Ivana Španović: NAJBOLjA srpska atletičarka došla je na Olimpijske igre po zlato, ali je morala da bude zadovoljna i osvojenom bronzom (7,08 m). Dva skoka od preko sedam metara bila su dovoljna da Ivana donese Srbiji atletsku medalju sa OI, koja se decenijama čekala. Osmi put u nizu Španovićeva se popela na pobedničko postolje, pa je tako dokazala konstantnost na najvećim takmičenjima. Olimpijska šampionka postala je Amerikanka Tijana Bartoleta, posle neverovatnog skoka - 7,19 metara. Srebro je takođe otišlo u SAD, u ruke Britni Riz, koja je poletela do 7,15 m. S obzirom na konkurenciju, Srpkinja je pokazala da joj među evropskim atletičarkama nema ravne.

Prva dama srpske atletike osvojila je zlato na EP i pobednica je Dijamantske lige. Na dvoranskom SP u Portlandu bila je srebrna.

Bronza - Košarkašice: Ako je evropska titula bila čudo za košarkašice, onda je olimpijska bronza, ipak, dokaz da uspeh nije slučajan. Ekipa Marine Maljković je do druge faze stigla sa četvrte pozicije u preteškoj grupi, pa je u četvrtfinalu već čekao duel sa jednim od kandidata za najviši plasman - Australijom.

Nisu se uplašile Srpkinje prevelikog zalogaja, već su hrabro ušle u borbu sa favoritom. Pobeda u tom meču dovela ih je na korak od medalje, od koje ih je u polufinalu udaljila Španija. Ipak, posle neprospavane noći, košarkašice su shvatile da ne žele da budu jedini tim Srbije koji se vraća kući bez odličja. U reprizi finala Evropskog prvenstva, protiv Francuskinja režirale su isti scenario 70:63 i tako "ugrabile" istorijsku bronzu.

vaterpolo2

ĐOKOVIĆ ZA SVA VREMENA
Novak Đoković je u finišu sezone slabim partijama omogućio Britancu Endiju Mariju da ga skine sa trona. Ali naš as i te kako je ponosan na ono što je ostvario u 2016.
Najbolji srpski sportista svih vremena prvi deo sezone odigrao je briljantno. Odbranio je Australijan open, a onda je svu svoju energiju usmerio na Rolan Garos. Uspeo je da pokori i Pariz, da postane prvi teniser posle 1969. koji je u jednom trenutku bio pobednik sva četiri grend slem turnira. Usput je obarao brojne rekorde, ali ga je trijumf u Gradu svetlosti toliko iscrpeo da je pao u drugom delu sezone. Na Vimblodnu se brzo oprostio od krune, na Ju-Es openu stao je u finalu. Bolne su bile i njegove suze na olimpijskom turniru u Riju, gde ga je u prvom kolu eliminisao Del Potro.
Mada je imao ogromnu bodovnu zalihu, u drugom delu sezone ispustio je prvo mesto, koje nije uspeo da sačuva u finalu završnog turnira u Londonu protiv zahuktalog Mareja.
Dve godine stariji Miomir Kecmanović je godinu završio kao najbolji junior sveta. Postao je treći igrač u istoriji koji je odbranio Oranž boul. Već nekoliko godina tajne tenisa uči u čuvenoj teniskoj akademiji Nika Bolitjerija na Floridi. Sada ga očekuje prelazak iz juniorske u seniorsku konkurenciju i svi se nadamo da će biti pravi naslednik Novaka Đokovića.

PROMENLjIVI STRELCI
Strelci su na EP vazdušnim oružjem osvojili šest medalja. Zlato su osvojili Andrea Arsović u gađanju vazdušnom puškom i miksu sa Milutinom Stefanovićem, dok su u miksu vazdušnim pištoljem najbolji bili Damir Mikec i Zorana Arunović. Arunovićeva je bila bronzana u pojedinačnoj konkurenciji, a osvojene su i dve ekipne medalje, srebro i bronza. U finalu Svetskog kupa Damir Mikec i Andrea Arsović osvojili su zlato.
Nažalost, na Olimpijskim igrama strelci nisu uspeli da osvoje medalju.

OLGA I MIOMIR SVE ZASENILI
Olga Danilović i Miomir Kecmanović novi su biseri srpskog i svetskog tenisa. Ćerka legendrnog košarkaša Predraga Danilovića, danas predsednika KSS, već u 15. godini je skrenula pažnju na sebe. Sa Paulom Arijas osvojila je juniorski Rolan Garos u igri parova, isti podvig ponovila je Anastasijom Potapovom na nedavnom Oranž boulu, nezvaničnom prvenstvu sveta za mlade tenisere. Postala je i juniorski prvak Evrope u singlu, a trijumfom u Antaliji uspele je da osvoji i prve bodove u seniorskoj konkurenciji.
Dve godine stariji Miomir Kecmanović je godinu završio kao najbolji junior sveta. Postao je treći igrač u istoriji koji je odbranio Oranž boul. Već nekoliko godina tajne tenisa uči u čuvenoj teniskoj akademiji Nika Bolitjerija na Floridi. Sada ga očekuje prelazak iz juniorske u seniorsku konkurenciju i svi se nadamo da će biti pravi naslednik Novaka Đokovića. 

BASKETAŠI SVETSKI PRVACI
Tituli prvaka sveta radovali su se naši basketaši, 3h3, koji su u finalu SP u Gvanžuu (Kina) savladali SAD sa 21:16. Zlatu su se radovali Dušan Domović Bulut, Đorđe Majstorović, Milan Ždero i Marko Savić.

TROFEJI DO TROFEJA
Naš sportisti bili su veoma uspešni na evropskim prvenstvima. Rvači su na EP osvojili tri srebra, osim Štefaneka, uspešni su bili Nemeš i Maksimović. U tekvondu medaljama su se radovali osim Bogdanovićeve (zlato) Milica Mandić (srebro) i Draško Jovanov (bronza).
Naš najbolji plivač Stjepanović je na šampionatu Starog kontinenta u Londonu bio drugi na 200 m kraul. Kajakaši su na EP u Moskvi osvojili tri zlata (Grujić, Novaković u dvosedu na 200 m, Starović / Ružičić Benedek na 1.000 m, Bedeč u jednosedu) i bronzu (Tomićević, Zorić). U atletici se evropskoj medalji radovao i Mihail Dudaš u desetoboju...

"VEČITI" RAZOČARALI
Još jedno razočaravajuće leto za naše najbolje fudbalske klubove. Svi su evropsku priču završili još u avgustu, tako da niko nije igrao u grupnoj fazi Lige šampiona ili Lige Evrope.
Crvena zvezda nije uspela da ostvari višedecenijski san. Na putu ka plej-ofu Lige šampiona isprečio joj se bugarski Ludogorec, koji je crveno-bele tuširao u revanšu, posle produžetaka. Zvezdašima je potom lekciju održao i italijanski Sasuolu u borbi za Ligu Evrope.
Partizan se od Evrope oprostio već na startu kvalifikacija protiv poljske ekipe Zagleblja iz Lubina.
Čukarički je pregrmeo prvo kolo kvalifikacija, ali je ispao već u drugom od mađarskog Videotona, dok je Vojvodina stigla do baraža, gde ju je zaustavio holandski AZ Alkmar.

PARAOLIMPIJCI IMPRESIONIRALI
U Riju su briljirali i naši sportisti na Paraolimpijskim igrama. Srbiji su doneli devet medalja i doživeli divan doček u Beogradu.
Stonoteniserka Borislava Perić Ranković diči se zlatom u singlu i srebrom u ekipnoj konkurenciji, strelac Laslo Šuranji zlatom i bronzom, a atletičar Željko Dimitrijević zlatom, uz svetski rekord u bacanju čunja. Nada Matić (stoni tenis) srebrna je u ekipnoj konkurenciji i bronzana u singlu, Miloš Mitić (bacanje čunja) je srebrni, dok su Mitar Palikuća (stoni tenis) i Nemanja Dimitrijević (bacanje koplja) bronzani.

ODBOJKAŠIMA UTEHA OD MILION DOLARA
Početak godine bio je razočaravajući za odbojkaše. Na evropskim kvalifikacijama u Berlinu nisu uspeli da izvade kartu za Rio, tako da su posle 1996. prvi put propustili olimpijski turnir. Ali nisu klonuli duhom. Jedino takmičenje, Svetsku ligu, shvatili su ozbiljno i ispisali jednu od svojih najlepših priča.
"Orlovi" su blistali u atraktivnom takmičenju, prvi put u istoriji savladali su Rusiju na njenom turniru, a na završnom turniru u Krakovu održali su lekciju velikim rivalima. U finalu su na kolena bacili Brazil (3:0), koji je mesec dana kasnije osvojio olimpijsko zlato, i prvi put u istoriji postali su pobednici Svetske lige. Selektor Nikola Grbić nije krio da mu je posle trijumfa još teže pao neodlazak u Rio, ali su pehar i ček od milion dolara bili uteha za neučestvovanje na Igrama.
Na F6 Svetske lige Marko Ivović je bio proglašen za najboljeg primača i MVP turnira, dok je Srećko Lisinac bio najbolji bloker.

novosti.rs

 

Štefanek i Španović najbolji u izboru sportskih novinara

OK Srbije odložio Skupštinu zbog nedostatka kvoruma

Svetlana Kitić i Željko Obradović dobili nagrade za životno dela

Srbija u potpunosti izjednačila olimpijce i paraolimpijce

Rukometašice se okupile pred start EP: Prvi cilj je plasman u drugi krug

„Delfini” lako pobedili Rumuniju na startu Svetske lige

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis