glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

balkan-eu samit brisel Hojt Ji
eu4 drzavni udar muzej 25 maj pecat-belen odbojkasice4

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Oživljava „užički kamengrad”

 

izvor: agencije  foto:

25.05.2017

 

Emir-Kusturica

Užice – Srednjovekovnu užičku tvrđavu proteklog vikenda su obišli reditelj Emir Kusturica i akademik Branislav Mitrović, u društvu gradonačelnika Tihomira Petkovića. Razgovarali su o revitalizaciji užičkog Starog grada koji, kako je navedeno, treba da postane najznačajniji „turistički proizvod” Užica.

U poslednje vreme Kusturica treći put dolazi na Stari grad.

Ovog puta je naglasio da je ovo jedna od akcija koje su moguće u Srbiji. – Uz kreaciju akademika Mitrovića napravićemo nešto što će Užice otvoriti u struku, ali će ga otvoriti i u svakom drugom pogledu. Ovo ovde ne može biti bolji uzor kako u Srbiji treba delovati. Uz rekonstrukciju nečega što je istorijsko ogledalo ovoga kraja do onoga što ono u turističkom smislu može da znači, istinom da Užice ima prvu hidrocentralu u Evropi posle Nijagare, sedam kilometara dug put starom prugom do toplih izvora i rimskih čuda. Ovo je neophodan potez da bi Užice popravilo svoj karakter – izjavio je Kusturica.

Komentarišući svoju ulogu u celom projektu, on je rekao da je njegov zadatak bio da dovede profesora Mitrovića, ali i da „pomognem koliko god mogu i svojim uticajem, ako ga još uvek imam u Republici Srbiji, da dođe do toga da se ovo rekonstruiše i da se sećamo naših vladara i da idemo čak do Altomanovića”.

Na pitanje kako oživeti „užički kamengrad” Kusturica pominje više rešenja, ali naglašava da je potrebno napraviti kompletan arhitektonski i građevinski zahvat i da „tvrđava treba da postane jedan istorijski predmet interesovanja, a da se propratnim pojavama utopi u turističku i kulturološku ideju, što i jeste zamisao gradonačelnika Petkovića”.

Posetivši ovo Prvi put utvrđenje, akademik Branislav Mitrović je rekao da neverovatno lepi punktovi imaju izuzetan potencijal. – Ovako eksponirana lokacija, kao reper i zaštitni znak jednog grada, zaslužuje novi dah, novi korak i novi input za razvoj samog Užica – ocenio je on, dodajući da pristup tvrđavi, koji se često navodi kao najveći izazov, treba urediti pažljivo, ne ugrožavajući postojeće.

Ovom prilikom dogovoreni su dalji koraci u realizaciji te ideje, uz napomenu da u radove na prvoj fazi konzervacije tvrđave već ovog leta stupaju stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Po rečima užičkog gradonačelnika Tihomira Petkovića, u uspeh ovog poduhvata ne treba sumnjati, dodajući da pored Kusturice i Mitrovića realizaciju ove ideje potpuno podržava i Nikola Selaković.

Podsećamo da je marta ove godine užičku srednjovekovnu tvrđavu obišao Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja, rekavši da ovaj lokalitet spada među najređe i najkvalitetnije ove vrste u Srbiji. On je tada najavio državnu pomoć poduhvatu pretvaranja užičkog Starog grada u istorijsku i turističku atrakciju, ocenjujući da bi taj posao mogao da se završi u narednih nekoliko godina.

Već je pisano da je užička gradska vlast rekonstrukciju Starog grada označila kao jedan od najvažnijih ovdašnjih projekata u naredne četiri godine. Zamisao je ambiciozna: da se tvrđava ukomponuje sa obližnjom prvom hidrocentralom po Teslinim principima, trasom nekadašnje „ćirine” pruge i drugim sadržajima, da na Starom gradu oživi pozorišna scena, slikarski ateljei, izložbeni prostori za postavke o istorijskih događajima. Nema sumnje da rekonstrukcija mnogo košta, s tim što bi, veruju u užičkoj vlasti, dobar projekat mogao da prođe kod evropskih institucija.

 

 

 

Muzej Jugoslavije - Muzej 25. maj proslavlja 55 godina rada

Prof. dr Miomir Korać : Rimske iskopine u Srbiji privukle bi 300.000 turista

Počelo ukrašavanje centralne kupole hrama na Vračaru

Drinska ćuprija još bez upotrebne dozvole

Šta su nacisti odneli iz Srbije, ne zna se ni danas

Kako srušiti stereotipe o Srbima kao lošim momcima

Strah od otvaranja srpskog pitanja

Ko je najviši na Balkanu?

Uspavana loža „Jugoslavijaˮ

Neolitsko naselje kod Paraćina uskoro spremno za turiste

Kako zaštititi računare posle velikog sajber napada?

Kakvu hranu jedemo?

Lista 50 najjeftinijih zemalja za život, Srbija na 18. mestu

Ko štiti 'Kamene svatove'?

Stakleni zid na tvrđavi?

U Srbiji život najbrže prođe

Univerzitet u Beogradu najefikasniji na svetu

Peticija akademika i naučnika: Revizija Darvina, kreacionizam i „da li je Zemlja ploča?“

Stevo Karapandža: Ostale su samo velike tajne majstora

Država će obezbediti sredstva za završetak radova u Hramu

Godišnjica smrti Tita: za neke "najvećeg sina", za neke zločinca

I Rimljani su voleli slaninu

Najpre spomenik Stefanu Nemanji, a zatim i muzejski kompleks

Šta zna ljekar šta je HIV

Plavi voz i dalje čuva uspomenu na Jugoslaviju

I matematika u BiH ima naciju

Freedom House: Tamni horizont slobode medija

Nemački postao drugi najvažniji strani jezik u Srbiji

Ukradene slike iz BiH, nacionalna dobra Srbije

Vrhunskih kuvara sve manje, a posla sve više

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis