glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

sbf skupstina 5 izbori5
auto-put1 jankovic1 jevreji 41 andre partizan sampion

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Drinska ćuprija još bez upotrebne dozvole

 

izvor: evn  foto: vn

22.05.2017

 

na drini

 

Rekonstrukcija mosta u Višegradu pri kraju, ali se ne zna da li je urađena valjano i da li će nakon završetka radova biti zadovoljeni svi neophodni standardi

 

NI posle četiri godine, pet miliona evra i mnogo peripetija, monumentalni spomenik kulture, most Mehmed-paše Sokolovića - nema upotrebnu dozvolu.

 

Radovi su, u organizaciji Opštine Višegrad i uz finansijsku podršku turske vlade, privedeni kraju, ali "na Drini ćuprija" poznata po romanu nobelovca Ive Andrića, još nije spremna za građane i turiste.

- Do 31. maja Opština Višegrad i Turska razvojna agencija TIKA treba da Ministarstvu za prostorno uređenje i građevinarstvo Republike Srpske dostave elaborat i projekat stanja do sada urađenih radova. Takođe, trebalo bi da dostave i građevinske dnevnike i izveštaje nadzornih organa, kako bi tehnička komisija mogla da izađe na lice mesta i uradi ateste, uzme uzorke materijala koji su ugrađeni u most - izjavila je Srebrenka Golić, ministarka za prostorno uređenje i građevinarstvo RS.

Ona je nedavno u Višegradu prisustvovala sastanku posvećenom uređenju starog mosta u ovom gradu. Golićeva je istakla da je građevinska dozvola za radove na mostu od resornog ministarstva izdata izvođaču radova, opštini Višegrad 2010. godine, posle čega se u radove uključila i Turska razvojna agencija TIKA.

- Posle izdavanja građevinske dozvole, Ministarstvu je trebalo da bude dostavljen izvođački projekat i da bude imenovan Nadzorni odbor koji će pratiti radove, što nikad nije učinjeno. Tokom 2014. godine TIKA je imenovala firmu ERBU za izvođače radova i oni su počeli da rade bez nadzora, licenci i potrebnog broja inženjera, pa su im inspekcijski organi zabranili izvođenje radova. Ministarstvo im je tada izašlo u susret pomažući da registruju poslovnu jedinicu i zaposle određen broj stručnih ljudi, tako da su radovi mogli nesmetano da počnu - naglasila je Golićeva.

 

Tokom prošle godine Opština Višegrad je obavestila Ministarstvo o završetku radova i uputila zahtev za izdavanje upotrebne dozvole.

- Uz taj zahtev oni nam nisu dostavili apsolutno ništa od potrebne tehničke dokumentacije, tako da ni na koji način nismo mogli da izdamo upotrebnu dozvolu za staru ćupriju - navela je Golićeva.

Siniša Šešum, šef kancelarije Uneska u BiH, rekao je da je dogovoreno da opština Višegrad i TIKA dostave svu potrebnu papirologiju kako bi se formirala komisija koja će utvrditi da li je most saniran uz potrebnu dokumentaciju.

Načelnik višegradske opštine Mladen Đurević naveo je propuste koji su napravljeni prilikom poslednje rekonstrukcije mosta.

- Rasveta oko mosta nije postavljena na adekvatan način, na samoj ćupriji i ne radi, od kada su izvođači napustili gradilište. Problem je i odizanje korita reke Drine, čime je smanjena propusna moć lukova. Kamen koji je postavljen na gazištu mosta već se raspada, a trebalo je da bude postavljena kaldrma - rekao je Đurević.

 

cuprija

 

VIŠE PUTA OŠTEĆEN I SANIRAN

Most Mehmed-paše Sokolovića za četiri i po veka, više puta je razaran i obnavljan. Prvo zabeleženo oštećenje mosta bilo je rušenje jednog svoda u srednjem veku. Pri povlačenju Austrijanaca 1914. razoreno je jedno okno, a sledeće godine srpska vojska prilikom napuštanja Višegrada razorila je još jedno. U oktobru 1943. Nemci su miniranjem razorili četiri stuba sa okolnim svodovima. Detaljna rekonstrukcija mosta izvršena je u periodu od 1949. do 1952.

novosti.rs

 

 

Šta su nacisti odneli iz Srbije, ne zna se ni danas

Kako srušiti stereotipe o Srbima kao lošim momcima

Strah od otvaranja srpskog pitanja

Ko je najviši na Balkanu?

Uspavana loža „Jugoslavijaˮ

Neolitsko naselje kod Paraćina uskoro spremno za turiste

Kako zaštititi računare posle velikog sajber napada?

Kakvu hranu jedemo?

Lista 50 najjeftinijih zemalja za život, Srbija na 18. mestu

Ko štiti 'Kamene svatove'?

Stakleni zid na tvrđavi?

U Srbiji život najbrže prođe

Univerzitet u Beogradu najefikasniji na svetu

Peticija akademika i naučnika: Revizija Darvina, kreacionizam i „da li je Zemlja ploča?“

Stevo Karapandža: Ostale su samo velike tajne majstora

Država će obezbediti sredstva za završetak radova u Hramu

Godišnjica smrti Tita: za neke "najvećeg sina", za neke zločinca

I Rimljani su voleli slaninu

Najpre spomenik Stefanu Nemanji, a zatim i muzejski kompleks

Šta zna ljekar šta je HIV

Plavi voz i dalje čuva uspomenu na Jugoslaviju

I matematika u BiH ima naciju

Freedom House: Tamni horizont slobode medija

Nemački postao drugi najvažniji strani jezik u Srbiji

Ukradene slike iz BiH, nacionalna dobra Srbije

Vrhunskih kuvara sve manje, a posla sve više

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis