glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

Caglavica av5555 opozicija11
ministarstvo kulture zaev6666 zastave hidro evropeana krajinovic11

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Joksimović: ZSO ključ napretka/Đurić: Nisu poznati ni obrisi pravno obavezujućeg sporazuma/Nova runda dijaloga Beograda i Prištine           

izvor: agencije  foto:                                                                                      19.03.2018.

eu-srbija 

 Joksimović: ZSO ključ napretka

Bez obzira što budući sporazum Beograda i Prištine nema još sadržinu treba očekivati da će se nacrti tog sporazuma početi da se pojavljuju iz raznih izvora, rekla je gostujući u Dnevniku RTS-a Aleksandra Joksimović.

 

"Jasno je da ćemo u narednom periodu imati značajno intenziviranje dijaloga i da će svi akteri pokušati da izvrše takvu vrstu uticaja koji će omogućiti da dođe do značajnijeg prodora u pregovaračkom procesu, koji bi rezultirao u adekvatnom vremenskom okviru i potpisivanjem sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa", kaže Joksimovićeva.

Tehnički dijalog uvek ima ograničeni domet, zbog čega je za rešenje ključan politički dogovor.

"Bez obzira što su teme iste radi se na učestalosti susreta kako bi došlo do značajnih pomaka. Bez političke volje nemoguće je doći do krajnjeg rešenja, koje se sada najavljuje kao sveobavezujući sporazum o normalizaciji. U ovom trenutku imamo jednu situaciju da je predsednik Vučić politički izuzetno jak, za razliku od Tačija, koji ima značajne političke probleme unutar Kosova", smatra Joksimovićeva.

Aleksandra Joksimović smatra da je Srbija mnogo dalje odmakla u procesu evropskih integracija i u pregovorima sa Evropskom unijom, a da se napredak u Poglavlju 35 (Odnosi sa Prištinom) konstatno meri kao uslov za dalje otvaranje pregovaračkih poglavlja.

Direktorka Centra za spoljnu politiku očekuje da će u narednom periodu od međunarodnih aktera koji imaju uticaj na Prištinu, "pritisak biti adekvatan" kako bi se realizovao deo briselskog sporazuma koji se odnosi na Zajednicu srpskih opština.

"Što se Kosova tiče, postoje određene vrste značajnih pritisaka kao što je osnivanje Specijalnog suda za ratne zločine i demarkacija sa Crnom Gorom. Međutim, formiranje Zajednice srpskih opština ostaje ključ napretka", smatra Joksimovićeva.

Ona je dodala da Nemačka ima ključni uticaj, a da proces ubrzava i činjenica da je nemačka vlada formirana.

"Bez svake dileme reč je o teškim pregovorima koji se polako pomiču u pozitivnom smeru i u narednom periodu ćemo imati inteziviranje razgovora a svi činioci će izvršiti uticaj da do sporazuma i dođe", rekla je za RTS Aleksandra Joksimović.

Đurić: Nisu poznati ni obrisi pravno obavezujućeg sporazuma

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić ističe da je u odnosima Beograda i Prištine potrebno trajno i održivo rešenje neophodno za stabilnost ovog dela Evrope. Kaže da za sada nisu poznati ni obrisi pravno obavezujućeg sporazuma, niti se može predvideti šta EU pod tim porazumeva

Marko Đurić je za bečki Standard naveo i da, ako dođe do referenduma, na njemu neće biti pitanje kosovske nezavisnosti.

Podsetio je da je u Srbiji već pokrenut interni dijalog o KiM, u kojem učestvuje više stotina stručnjaka iz svih oblasti.

Đurić je rekao da na tim okruglim stolovima učesnici često iznose suprotstavljene stavove, te da je taj format pokazao kompleksnost problema sa kojim se suočavamo.

"Međutim bilo je i par interesantnih predloga, koji do sada nisu mogli da se čuju u javnosti. Odlučujuće je da je dijalog o Kosovu i Metohiji u širim krugovima oživljen kao nacionalno pitanje, a ne kao problem političke elite ili stranaka koje su na vlasti", naveo je Đurić.

U tom dijalogu su, kaže Đurić, do sada učestovali eksperti iz oblasti prava, medicine, bezbednosti, međunarodnih odnosa, ekonomije i političkih partija, a želi da se čuje i stav Srpske pravoslavne crkve.

Što se pravno obavezujućeg sporazuma sa Prištinom tiče, Đurić kaže da Beograd nema predstavu o tome kakve obrise treba da ima takav dokument, niti se može predvideti šta EU pod tim podrazumeva.

"Jasno je da EU nema jasan stan po pitanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, što se vidi i iz Strategije o proširenju za Zapadni Balkan. Nezavisno od svih razmišljanja u EU na ovu temu ne postoji nikakva sumnja da trajno i održivo rešenje mora biti pronađeno za stabilnost ovog dela Evrope", naveo je Đurić.

Standard piše da taj, kako navodi, istorijski sporazum, koji bi navodno rešio sva sporna pitanja između Beograda i Prištine, treba da bude postignut do kraja aktuelne Evropske komisije, naredne godine.

Napominje se i da je za pravno obavezujući sporazum nadležna šefica evropske diplomatije Federika Mogerini koja je, podseća se, nedavno rekla da vidi odlučnost Beograda i Prištine da se ovaj sporazum potpiše iduće godine.

Nova runda dijaloga Beograda i Prištine

U Briselu počinje nova runda razgovora delegacija Beograda i Prištine na nivou eksperata. Za petak, najavljen je sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa Hašimom Tačijem.

Predviđeno je da teme razgovora u Briselu budu primena postignutih sporazuma o Zajednici srpskih opština, energetici, mostu u Kosovskoj Mitrovici, slobodi kretanja i integrisanom upravljanju administrativnim prelazima.

Delegaciju Beograda predvodi direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, dok je na čelu prištinske delegacije Avni Arifi.

Iz EU su poručili da je neophodno ubrzati dimaniku razgovora o primeni postojećih sporazuma iz okvira dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

U tom cilju navodi se da će se tehničke delegacije sastajati svakih par nedelja u Briselu.

Prethodna runda ekspertskih razgovora održana je 26. i 27. februara u Briselu.

 

 

Vučić: ZSO – mrtvo slovo na papiru

Opozicija bez lidera kao poslednja nada?

Srbija traži podršku Nemačke za otvaranje više poglavlja u junu/ Grubješić: Bez napretka u poglavljima, nova se ne mogu otvoriti

Srbija nije primenila nijednu preporuku za sprečavanje korupcije

Beograd mogući okidač za nove izbore

Djilas: Potreban jak opozicioni savez, a ne labava koalicija/Jeremić: Djilasov predlog vredan pažnje

Srbija nema previše vremena za učlanjenje u STO

Vučić: Prihvatamo kompromis o Kosovu, ne i poniženje. Mičel: Kosovo ima pravo na bezbednosne snage

EU "zaledila" poglavlje 33

Strategija EU snažan politički signal, ali nema prečica do članstva

Tadić: Predlažem formiranje velike demokratske unije

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button