glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Grčka: Smanjen broj migranata koji stižu preko Egejskog mora/Balans u odnosima EU i Turske: Izbjeglicama pomoć svih/Papa Franja i patrijarh Vartolomej sledeće nedelje na Lezbosu

izvor: agencije  foto: tanjug                                                                                                                   06.04.2016

lesbos 

Grčka: Smanjen broj migranata koji stižu preko Egejskog mora

ATINA - Priliv migranata koji preko mora, čamcima štižu na grčka ostrva iz Turske, danas se drastično smanjio, treći dan nakon stupanja na snagu sporazuma Turske sa Evropskom unijom, prenosi Rojters.

Na grčka ostrva je stiglo 68 nelegalnih migranata u protekla 24 sata, što je drastično manje u odnosu na prethodni dan kada ih je stiglo 225, pokazuju podaci Ministarstva za migracije.

Nejasno je da li je smanjenje priliva direktno povezano sa sprovođenjem sporazuma, piše Rojters.

"Drastično je opao priliv migranata preko Egejskog mora", potvrdio je Dzordz Kiritis, portparol Ministarstva za migracije.

Prema sporazumu između Evropske unije i Ankare, migranti koji nelegalno stižu čamcima preko Egejskog mora u Grčku se deportuju nazad u Tursku.

Za uzvrat, EU je Turskoj obećala  finansijsku pomoć, bezvizni režim i napredak u pregovorima o članstvu u EU.

Pošto je dogovor stupio na snagu, u ponedeljak je 202 ljudi,

mahom Pakistanaca, deportovano u Tursku.

Kiritis je rekao da je planirano deportovanje sledeće veće grupe do kraja ove nedelje.

"Moguće je da do kraja nedelje organizujemo povratak još jedne grupe migranatra. Mi smo zainteresovani za dve stvari. Jedna je da se pridržavamo dogovora, druga je poštovanje prava migranata. To je delikatan proces i ne želimo da pravimo greške", rekao je Kiritis.

Do zastoja u deportaciji dolazi zbog primene novog zakona u Grčkoj koji se odnosi na dobijanje azila.

Proces obrade zahteva za azil podrazumeva da je podnosilac do donošenja odluke zbrinut u prihvatnom centru. Taj proces, uključujući i pravo migranta da podnese žalbu, traje u proseku devet dana.

Balans u odnosima EU i Turske: Izbjeglicama pomoć svih

Pomognimo izbjeglicama zajedno, naslov je teksta UN-ovog izaslanika za međunarodne migracije i razvoj Petera Sutherlanda,bivšeg direktora Svjetske trgovinske organizacije i bivšeg evropskog komesara za konkurenciju, te nekad glavnog tužioca Irske.

Po sudu Sutherlanda, ova će godina biti najvažniji trenutak za zaštitu izbjeglica i migranata, još od vremena kada je potpisana Ženevska konvencija 1951.

U zavisnosti od izbora koje napravimo, ili ćemo pomoći stvaranju još otvorenijih društava, na bazi veće međunarodne saradnje, ili ćemo podstaći autoritarne vlade i njihove nacionalističke agende. Zato moramo ova pitanja razmotriti sa izuzetnom urgencijom i ozbiljnošću", kaže Sutherland.

Nevjerovatan pad moralnosti svijeta

Podsjećajući da je najveća izbjeglička kriza od Drugog svjetskog rata dovela do široko raprostranjenih i užasvajućih ljudskih patnji, Sutherland konstatuje da to što svijet nije učinio dovoljno da pomogne najranjivijim osobama pokazuju nevjerovatan pad moralnosti u međunarodnoj zajednici. Ovim se  rizikuje gubitak razumijevanja zbog čega su multilateralni sistem i međunarodna koordinacija važni.

Kada odbijemo da zaštitimo one koji se suočavaju sa progonom, ne samo da ih ugrožavamo, mi rušimo naše principe građanskih sloboda i rizikujemo naše sopstvene slobode“, kaže autor analize, uz napomenu da je u prošloj godini sa milion izbjeglica na milion načina ukazano na raspad sitema zaštite najranjivijih.

Kako smo dozvolili da Jordan, Liban i Turska nose teret prihvata skoro pet miliona izbjeglica sa zanemarujućom podrškom ostatka svijeta. U prosjeku je potrebno minimum 3.000 dolara godišnje po izbjeglici, za pristojan nivo podrške, ali je međunarodna zajednica obezbijedila samo manji dio te svote. Kada su pukotine u zaštitnom sistemu postale zjapeće rupe, izbjeglice su se digle ne noge i krenule.“

Onda je u paničnom naporu da ih zaustavi, Evropska unija, rodno mjesto međunarodnog sistema zaštite, ugrozila svoju tradiciju zaštite ljudskih prava i bazične standarde zakona o azilu. Signal koji je poslat zemljama na prvoj liniji da ne moraju u potpunosti da poštuju pravila, mogao bi biti razarajući.

To je, napominje Sutherland, koji je i bivši glavni državni tužilac Irske, vodilo do pogrešnog tumačenja zaštite suvereniteta i unilateralnog djelovanja, čime su se pojedinčno vlade oduprle međunarodnom pristupu migracijama. Ali kako su događaji na Meditetanu pokazali, ovakav pristup je bio samoporažavajući. Vodio je do neefikasne zaštite suvereniteta, podrivao kredibilnost demokratskih vlada i multilateralnog sistema, te ojačao autoritarne populiste i krijumačare ljudi.

Ovu silaznu spiralu moramo zaustaviti. Sistemska globalna kriza taži sistematski globalan odgovor“, poručuje Sutherland, uvjeren da do septembarskog redovnog zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, međunarodna zajedica mora tačno znati šta je pošlo po zlu i saglasiti se kako da se greške isprave.

Umjesto premješatanja tereta, uvjeren je da je potrebna raspodjela odgovornosti. Za postizanje cilja predlaže tri stvari.

Pod jedan se mora iskoristiti politički momentum oko izbjeglica da bi se podstaklo obavezivanje svih na poboljšanje sistema međunarodne zaštite migranata. Neprihvatljivo je da su samo deset država prisiljene da dijele teret i da 86 posto izbjeglica boravi u razvijenim zemljama, a da se samo 100.000 njih na godinu razmjesti. Podrška izbjeglicama nije opcija i ne smije se dozvoliti da se odgovornost dijeli samo po blizini krize.

Ovo nije "ad hock" pitanje i pomoć izbjeglicama se mora ukalkulisati prilikom izrade godišnjih budžeta dražava, a onda kolektivno doprinijeti dugoročnim fondovima namijenjenim za to. Mora se proširiti prihvat izbjeglica putem razmještanja i na druge legalne načine, poput prihvata studenata, prihvata radi posla i spajanja porodica.

Druga važna stvar je jačanje međunarodnog sistema zaštite i odgovornosti prema izbjeglicama. Tako što ih ne možemo tretirati kao teret u stalnim kampovima. Mora im se pomoći da postanu aktivni članovi zajednice koji doprinose sredinama u kojima su. Model mora biti baziran na punoj inkluziji izbjeglica što je prije moguće, na tržištu rada i u školama.

I moramo se obavezati da djecu nikad ne držimo kao u pritvoru“ kaže Sutherland čiji se treći prijedlog odnosi na odgovornost UN da razvije veći kapacitet za djelovanje u izbjegličkoj i migrantskoj krizi.

Uslovi za mnoga ljudska bića, kao i humanost kao takva, će se ili poboljšati ili pogoršati u zavisnosti od toga na koji će se način iskorsititi ova šansa", zaključuje Sutherland.

Realizam odnosa EU i Turske

U sadašnjem načinu rješavanja izbgličke krize za EU je zemlja od ključnog značaja Turska.

Bivši ministar vanjskih poslova Njemačke, te bivši vicekancelar i utemeljivač njemačke Zelene strankeJoschka Fischer, povodom krize koja se prelama na leđima izbjeglica, analizira i kroz istoriju kompleksne odnose EU i Turske.

Po dolasku vladajuće turske Partije pravde i razvoja (AKP) na vlast 2002, u prvim godinama pod vladivnom Abdullaha Gula, a potom i Redžepa Tayyipa Erdogana, raniji nesporazumi i zmeđu Evrope i Turske koji su se ticali nedostatka demokratskih kapaciteta, prava manjina, ljudskih prava i slobode medija, izgledalo je da su riješeni, a AKP je željela da Turska postane članica EU pa je u skladu sa tim i provela neke od ključnih reformi, konkretno u pravosudnom sistemu.

No Erdoganovo držanje otvorene opcije ka „neootomanizmu“ promijenilo je te odnose i to je postalo evidentno 2007, kada su njemačka kancelarka Angela Merkel i tadašnji francuski predsjednik Nicolas Sarkozy zajednički "de facto" zatvorili vrata članstvu Turske u EU i to, kako kaže Fischer, "na način koji je ponizio Erdogana“ .

Nakon toga odnosi EU - Turska imali su bizarane zaokrete, podsjeća ovaj iskusni političar i diplomata i navodi zabarane i proteste protiv satiričnih njemačkih klipova o Erdoganu.

Nema sumnje da iskusne i vješte turske diplomate veoma dobro razumiju da su njemački odnos prema slobodi štampe i mišljenja fundamentalne vrijednosti EU kojoj Turska želi da se priključi. Pitanje je koliko tog shvatanja dopire kroz filtere do predsjednika Erdogana“, kaže Fischer, najavljući novo pogoršanje osnosa na relaciji Njemačka Turska nakon što ovog proljeća Bundestag izglasa rezoluciju kojom se masovna ubistva Jermena 1915. u Turskoj nazvaju genocidom.

Uprkos tome, bivši šef njemčke diplomatije uvjeren je da EU i njene države članice ne smiju izgubiti iz vida činjenicu da je decenijama staro partnerstvo sa Turskom najviši interes obje strane.

Sada i u budućnosti, Evropa treba Tursku i Turska treba Evropu. Cijena tog partnerstva ipak nikada ne smije biti po cijenu napuštanja demokratskih principa, naprotiv, Turskoj je urgentno potrebna institutucionalizacija tih principa radi sopstvene modernizacije. Ono što se zahtijeva je fokus na održivim odnosima i smanjenje tenzija što je više moguće", ocjenjuje.

U partnerstvu ili ne Evropa sebe ne može osloboditi svog geopolitičkog susjedstva. Balkan, neupitno evropski region, ostaće u miru sve dok vjeruje da njegova je budućnost u EU živa. Ali Bliski istok i Afrika zaglavljeni su u vakumu vlasti koji proizvodi političke krize, građanski nered, rat, teror i neizrecive gubitke u ekonomiji i ljudskim dobrima.

Fisher podsjeća da je američka intervencija u Iraku, praćena slabljenjem bezbjednosne situacije u regionu, dovela do otvorenog strategijskog rivalstva izemđu vodeće sunitske sile, Saudijske Arabije, i vodeće šiitske sile, Irana. Turska je takođe umiješana u tu igru.

U međuvremenu, većina arapskih država nije u stanju da obezbijedi odgovarajuće poslove i prilike sve većem broju mladih, koji onda postaju pogonsko gorivo za religijski ekstremizam.

Joschka Fischer nabraja novu eskalaciju na relaciji Izrael - Palestina, ponovni kurdski militantizam, sukobe u Siriji, a u jednom dijelu i u Iraku, koji dovode u pitanje hoće li stoljeće stare granice iz ere Prvog svjetskog rata opstati. Sve to je destablizovalo region i izazvalo, kako sada izgleda beskonačnu kolonu izbjeglica ka Evropi.

Ruska vojna intervencija u Siriji dodatno je povećala spektar mogućnosti direktnih sukoba Kremlja sa članicom NATO-a, kada je Turska oborila ruski vojni avion. Ako bi se Moskva, koja je u međuvremenu povukla svoje trupe iz Sirije, odlučila na ponovno vraćanje snaga, rizik od takvog konflikta, sa neizvjesnim posljednicama, ponovo bi se vratio.

Ovaka situacija predstavlja ogroman bezbjednosni rizik za Evropu i veoma bi lako mogla kulminirati u napuštenoj i od EU udaljenoj Turskoj, izlovanoj na marginama i od Evrope i od Bliskog istoka, sa iscrpljenim demokratskim potencijalom i nepovratnim kurdskim problemom.

Iza ovakvih kulisa sukob vrijednosti će sasvim sigurno nastaviti da definiše odnose između Evrope i Turske. Ali kao što je to važilo cijelo jedno stoljeće, sve veći fundamentalni bezbjednosni interesi obje strane biće u ravnoteži takođe“, zaključio je Fischer.

Papa Franja i patrijarh Vartolomej sledeće nedelje na Lezbosu

ATINA - Papa Franja i patrijarh Vartolomej posetiće naredne nedelje grčko ostrvo Lezbos kako bi izrazili podršku izbeglicama, prenosi agencija AFP, pozivajući se na izvor iz grčke vlade.

"Grčka vlada će dočekati papu Franju i vaseljenskog patrijarha Vartolomeja kao izrazite zaštitnike podrške izbeglicama, i grčki premijer Aleksis Cipras će ići sa njima na Lezbos", rekao je taj izvor.

Isti izvor nije naveo tačan datum posete.

Lezbos je, uz Kos i Hios, jedno od grčkih ostrva na koje dolazi najveći broj izbeglica, pretežno iz Sirije i Avganistana.

 

 k

 

Janša: Uz pomoć izbegličke krize žele da unište Sloveniju/Protest izbeglica na autoputu ka Makedoniji/"Merkelova mora reći: Ja to ne mogu sama!"/Uprkos apelu UN Grčka se sprema za deportaciju migranata

Slovenija menja žilet žicu panelnom ogradom/Poljska neće primati izbeglice dok EU ne nauči da ih proverava

Cerar: Nema više balkanske migrantske rute

Slovenija pooštrila zakon o azilu/Nemačka i Italija traže registraciju migranata u čitavoj EU

Slovenačka policija vraća migrante u Hrvatsku bez novca?/Poposki poziva na oprez zbog pritiska izbeglica

Slovenačkoj policiji na granici će pomagati vojnici/Austrija: Kvota od 80 molbi za azil važi samo za južnu među

Slovenija spremna da aktivira vojsku zbog izbegličke krize/Nemački ambasador: BiH bi se mogla naći na migrantskoj ruti

Valls: Nećemo primiti više izbjeglica

Austrija: Žičana ograda duž granice sa Slovenijom/ Nikolić: Dostojanstveno i civilizovano prema migrantima

Austrija: Izbeglička kriza ugrožava EU/Fronteks: Smanjen broj sirijskih izbjeglica/Srbija izdvojila 500.000 evra za decu Sirije

Mađarska spremna da digne ogradu i prema Rumuniji/Specijalci na granici Austrije

Slovenija najavljuje iste mere kao Austrija prema migrantima/Petoro državljana Srbije u pritvoru zbog krijumčarenja migranata

Austrijska vojska na granici sa Slovenijom/Slovenija: Nema podizanja žice duž cijele granice/Prvi pokušaj ilegalnog ulaska migranata u Rumuniju

Slovenija će „ožičiti“ cijelu granicu s Hrvatskom?/Preševo: Izbeglice ne staju uprkos bolestima

Aktivisti nameravaju da iseku ogradu na slovenačko-hrvatskoj granici/U Soveniji strah od migranata koje odbije zapadna Evropa

Pahor: Da ima dijaloga s Hrvatskom, žica ne bi bila potrebna/Orban: Odluka o migrantima u EU teško ispravljiva greška

Izbeglice u EU: solidarnost i pretnje

Više desetina italijanskih vojnika na granici sa Slovenijom/Italija mora makar silom da uzima otiske migrantima

Merkel: Smanjujemo broj migranata koji ulaze u Njemačku/Austrija za ograničenje broja azilanata/ Lezbos, evropsko ostrvo na udaru izbeglica

Šulc i Fajman kritikuju nesolidarne članice EU/Za tri dana spasšeno 4.600 migranata iz Mediterana

Fajman: Ilegalni ulazak se mora sprečiti /Sijarto: Ograda u skladu sa Šengenom/ Policije Srbije, Slovenije, Makedonije, Grčke o migrantima/Grčka: U Makedoniju  prešlo 2.000 izbeglica

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert