glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Slovenija pooštrila zakon o azilu/Nemačka i Italija traže registraciju migranata u čitavoj EU/Makedonija: Ivanov traži vazdušni koridor za migrante

izvor: agencije  foto:  tanjug                                                                                                                    05.03.2016

migranti00 

Slovenija pooštrila zakon o azilu

Cilj ovog zakona je da se omoguci brza i efikasna procedura odobravanja azila onima kojima je azil zaista potreban, i da se postave temelji za efikasnu politiku vraćanja onih koji ne ispunjavaju uslove za međunarodnu zaštitu", izjavila je ministarka unutrašnjih poslova Slovenije Vesna Đerkeš Žindar, predstavljajući nacrt zakona.

Zakon o međunarodnoj zaštiti usvojen je sa 45 glasova za i četiri protiv u parlamentu koji ima 90 poslanika, prenosi AFP.

Opozicione stranke desnog centra bojkotovale su glasanje nakon što je koalicija levog centra odbacila njihove zahteve za još oštrije uslove za azil i ograničavavenje broja migranta koji ulaze u zemlju.

Novi zakon pojednostavljuje proceduru odbijanja azila za tražioce iz takozvanih bezednih zemalja, smanjuje rok žalbe i finansijku pomoć izbeglicama i njihvoim porodicama kada se ponovo okupe.

Amnesti internešenel je kritikovao nacrt zakona rekavši da znatno smanjuje prava izbeglica i tražilaca i u nekim delovima krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.

Slovenija strahuje da će postati usko grlo na migrantskoj ruti s obziorm da je Austrija prošlog meseca ograničila ulazak izbeglica a da 30,000 migranta u Grčkoj čeka da krene ka severu.

Kroz Sloveniju je od oktobra prošlo gotovo pola miliona migranata na putu ka Austriji i Nemačkoj ali je samo 442 podnelo zahtev za azil.

Nemačka i Italija traže registraciju migranata u čitavoj EU

nemacka-migranti

U pismu, u kojoje je list Zidojče cajtung imao uvid, De Mezijer je tražio "ambicioznu reformu" dablinskih pravila - koja migrantima nalažu da traže azil u prvoj zemlji EU u kojju uđu, tako što će se upostaviti "novi prilagođeni Zajednički evropski sistem azila.

EU pokušava da uspostavi Zajednički evropski sistem azila od 1999. godine ali razilike među članicama i dalje postoje uprkos zahtevima da se ujednače zakoni o azilima u Uniji.

Nemački i italijanski ministri naveli su u pismu potpredsedniku Evropske komisije Fransu Timermansu i komesaru EU za migracije Dimitrisu Avramopulosu da mehanizam registracije u čitavoj EU koji bi uključio bezbednosne provere treba da bude uspostavljen uz pomoć evropske pogranične agencije Fronteks.

Oni su takođe tražili harmonizaciju različitih uslova za prijem, selekciju i prava migranata.

Oni su rekli da Kancelarija za podršku po pitanju azila treba da dobije dodatno osobolje i sredstva kako bi postala "istinska Evropska agencija za azil".

Predlažu da se ljudi kojima je potrebna pomoć identifikuju u zemlji porekla ili tranzitnim zemljama pre nego što stignu u Evropu, što je pristup na kome se trenutno insistira u saradnji EU i Turske, kao i da je cilj da se uspostavi "institucionalizovani sistem preseljenja u EU."

Po mišljenju Italije i Nemačke spoljne granice EU treba ojacati kako bi se znatno smanjio priliv izbeglica, a one treba da budu po članicama EU po godišnjim kvotama.

Ministri su tražili i da EU sastavi spisak bezbednih zemalja porekka napominjući da je neophodan "snažan i koordinisan evropski mehanizam povratka kako bi se nelegalni ekonomski migranti vratili u svoje zemlje.

Makedonija: Ivanov traži vazdušni koridor za migrant

Makedonski predsjednik Đorđe Ivanov zatražio je vazdušni koridor za prebacivanje migranata iz Grčke do krajnjih destinacija.

"S ciljem sprečavanja humanitarne krize u Grčkoj, kao i regionalne nestabilnosti na Balkanu, neophodno je što prije teritoriju Grčke isprazniti od migranata i izbjeglica, ali ne preko balkanske rute, nego vazdušnim koridorima", naglasio je on na konferenciji OEBS-a u Rimu.

Ivanov je istakao da je Makedonija spremna za sva scenarija i da će postupati onako kao što postupaju i druge zemlje duž izbjegličke rute, kao i zemlje krajnje destinacije, prenosi u subotu makedonska štampa.

Makedonski predsjednik rekao je i da se kriza ne može riješiti samo političkim deklaracijama i birokratskim procedurama, već uz pomoć i podršku bezbjednosnih i vojnih struktura.

On je upozorio i na povećane pokušaje nasilnog ulaska u Makedoniju, upotrebu lažnih pasoša i dokumenata Fronteksa.

 

 k

 

Slovenačka policija vraća migrante u Hrvatsku bez novca?/Poposki poziva na oprez zbog pritiska izbeglica

Slovenačkoj policiji na granici će pomagati vojnici/Austrija: Kvota od 80 molbi za azil važi samo za južnu među

Slovenija spremna da aktivira vojsku zbog izbegličke krize/Nemački ambasador: BiH bi se mogla naći na migrantskoj ruti

Valls: Nećemo primiti više izbjeglica

Austrija: Žičana ograda duž granice sa Slovenijom/ Nikolić: Dostojanstveno i civilizovano prema migrantima

Austrija: Izbeglička kriza ugrožava EU/Fronteks: Smanjen broj sirijskih izbjeglica/Srbija izdvojila 500.000 evra za decu Sirije

Mađarska spremna da digne ogradu i prema Rumuniji/Specijalci na granici Austrije

Slovenija najavljuje iste mere kao Austrija prema migrantima/Petoro državljana Srbije u pritvoru zbog krijumčarenja migranata

Austrijska vojska na granici sa Slovenijom/Slovenija: Nema podizanja žice duž cijele granice/Prvi pokušaj ilegalnog ulaska migranata u Rumuniju

Slovenija će „ožičiti“ cijelu granicu s Hrvatskom?/Preševo: Izbeglice ne staju uprkos bolestima

Aktivisti nameravaju da iseku ogradu na slovenačko-hrvatskoj granici/U Soveniji strah od migranata koje odbije zapadna Evropa

Pahor: Da ima dijaloga s Hrvatskom, žica ne bi bila potrebna/Orban: Odluka o migrantima u EU teško ispravljiva greška

Izbeglice u EU: solidarnost i pretnje

Više desetina italijanskih vojnika na granici sa Slovenijom/Italija mora makar silom da uzima otiske migrantima

Merkel: Smanjujemo broj migranata koji ulaze u Njemačku/Austrija za ograničenje broja azilanata/ Lezbos, evropsko ostrvo na udaru izbeglica

Šulc i Fajman kritikuju nesolidarne članice EU/Za tri dana spasšeno 4.600 migranata iz Mediterana

Fajman: Ilegalni ulazak se mora sprečiti /Sijarto: Ograda u skladu sa Šengenom/ Policije Srbije, Slovenije, Makedonije, Grčke o migrantima/Grčka: U Makedoniju  prešlo 2.000 izbeglica

Ban Ki-mun kritikovao balkanske zemlje zbog izbeglica/Svaki migrant Sloveniju košta 40 evra dnevno/Srbija neće biti sabirni centar

Slovenija počinje da vraća ekonomske migrante/Makedonija podiže ogradu na granici sa Grčkom

Slovenija i Austrija zatvaraju granice/Hrvatska pooštrila mjere kontrole izbjeglica/Stefanović: Srbija spremna za sve scenarije

Cerar: Ograda na granici neophodna, ali privremena /Kosovo: Uhapšene tri osobe povezane s terorizmom/BiH pojačava kontrolu na granicama

Ne jenjava talas izbeglica/Poljski ministar: Da izbeglice oforme armiju i oslobode Siriju

Slovenija: Reakcije na postavljanje žice - od pravdanja do osude/Erjavec: Hrvatsko-slovenačka granica još nije određena/Kurc: Izbeglička situacija van kontrole

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert