glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Pahor: Da ima dijaloga s Hrvatskom, žica ne bi bila potrebna/Orban: Odluka o migrantima u EU teško ispravljiva greška

izvor: agencije  foto:  tanjug                                                                                                                         24.12.2015

Zica3 

Pahor: Da ima dijaloga s Hrvatskom, žica ne bi bila potrebna

LJUBLJANA - Slovenački predsednik Borut Pahor izjavio je danas da žičana ograda na granici s Hrvatskom ne bi bila potrebna kad bi evropska politika prema migracijama bila jedinstvena, a slovenačka vlada u dogovoru s Hrvatskom pronašla rešenje za zaustavljanje priliva migranata i izbeglica pošto EU prestane da ih prima.

 

"Nema dijaloga s hrvatskom stranom o striktnoj graničnoj kontroli koju zahtevaju šengenski propisi, a kad bi se to dogovorilo onda bi i potreba za postavljanjem ograde na granici bila znatno manja", rekao je Pahor u novogodišnjem intervjuu za ljubljanski "Dnevnik".

"Bez takvog dogovora s Hrvatskom žica sama po sebi neće omogućiti doslednu graničnu kontrolu koju nalaže Šengen", rekao je on ocenivši, međutim, da bi za uklanjanje žice bio potreban pristanak Nermačke i Austrije, te država na balkanskoj izbegličkoj ruti, kao i jasno definisana imigracijska politika EU koje za sada nema.

Budući da EU nema jedinstvenu izbegličku i imigracijsku politiku,  slovenačka vlada se odlučila za bodljikavu žicu kako bi poslala poruku da preko Balkana u Evropu dolazi previše migranata, nije sama u stanju da im obezbedi humanitarno zbrinjavanje te da njihov broj postepeno treba smanjivati, naveo je Pahor, a prenosi Hina.

On je ocenio da je odluka Cerarove vlade da se žilet žica postavi na delu granice s Hrvatskom koja je i granica Šengen u tom trenutku  bila ispravna i neizbežna makar ona bila privremena te da će potreba za time prestati kad se za to stvore uslovi.

Govoreći o slovenačkoj spoljnoj politici i EU, Pahor je rekao da Slovenija mora da ostati u čvrstom jezgru evropskih država koje vode Nemačka i Francuska, odnosno u Evrozoni i Šengenu jer je to slovenački nacionalni interes.

Prema Pahorovoj oceni, EU  je pred iskušenjima koja prete  dezintegracijskim procesima do kojih će doći ukoliko se ne postigne nova suglasnost na temelju odluke većine evropskih građana o reformi EU.

Njegova lična vizija je, kako je naveo, formiranje "Sjedinjenih Evropskih Država" čije članice bi bile tešnje povezane nego što su sada, prepuštajući još više svojih nadležnosti centru.

Ako do toga ne dođe, EU bi mogla da počne da se raspada ili deli na više delova, što bi značilo povratak na stanje kad su geopolitičke prilike vodile u sukobljavanje, a što za Sloveniju ne bi bilo dobro, zaključio je slovenački predsednik.

Orban: Odluka o migrantima u EU teško ispravljiva greška

orban

BUDIMPEŠTA - Da se većina država Evropske unije od početka saglasila sa stavom Budimpešte o migrantskoj krizi, danas bi u Evropi bilo par desetina hiljada izbeglica, a ne milion, ocenio je mađarski premijer Viktor Orban, koji odluku o prijemu migranata u EU smatra "greškom koja se sada teško može ispraviti".

On je u intervjuu za dnevnik "Mađar Idok", govoreći o odbacivanju šeme EU o kvotama migranata, rekao da je stvar principa da li Mađarima može spoljna strana da kaže da "moraju da žive sa ljudima sa kojima ne žele da žive".

Kako objašnjava, Mađarska je osporila tu šemu kako bi odbranila nacionalni suverenitet.

"Ako mađarski parlament odluči da primimo izbeglice, one će biti primljene, ali inače nema načina da odobrimo sistem kvota koji bi nam bio nametnut iz Brisela", ističe Orban, a prenosi MTI.

On se osvrnuo i na nemačku kancelarku Angelu Merkel, koju je opisao kao "snažnu liderku" sa jakim karakterom koju, kako kaže, "Mađari imaju razloga da poštuju i da joj veruju", ali ocenjuje da joj nedostaje "manevarskog prostora" pošto je primorana da vlada u koaliciji.

Orban smatra, kako navodi, da nemačka i evropska levica nameću migracionu politiku nemačkoj kancelarki, koja sada mora da takvu politiku zastupa.

Napominje da, iako se vlade Nemačke i Mađarske snažno razilaze po pitanju migracija, one mogu da održe svoj savez, jer političari sa obeju strana žele da održe dobre odnose.

Orban primećuje i da prve ankete pokazuju kako će većina migranata u Evropi postati levičarski glasači i upozorava da će učescće migranata u politici na kraju poremetiti "tradicionalnu političku ravnotežu" u Evropi.

Takođe, ističe da bi vezivanje pitanja migracije za pitanje fondova EU bila stvar "osvete i ucene, što niko nema prava da radi" pošto je budžet EU dogovoren ranije.

Kad je reč o sudbini EU, mađarski premijer ocenjuje da, ako u tom bloku bude više postignuća nego razilaženja, onda EU ima budućnost, pri čemu je njena srž evrozona.

 

 k

 

Izbeglice u EU: solidarnost i pretnje

Više desetina italijanskih vojnika na granici sa Slovenijom/Italija mora makar silom da uzima otiske migrantima

Merkel: Smanjujemo broj migranata koji ulaze u Njemačku/Austrija za ograničenje broja azilanata/ Lezbos, evropsko ostrvo na udaru izbeglica

Šulc i Fajman kritikuju nesolidarne članice EU/Za tri dana spasšeno 4.600 migranata iz Mediterana

Fajman: Ilegalni ulazak se mora sprečiti /Sijarto: Ograda u skladu sa Šengenom/ Policije Srbije, Slovenije, Makedonije, Grčke o migrantima/Grčka: U Makedoniju  prešlo 2.000 izbeglica

Ban Ki-mun kritikovao balkanske zemlje zbog izbeglica/Svaki migrant Sloveniju košta 40 evra dnevno/Srbija neće biti sabirni centar

Slovenija počinje da vraća ekonomske migrante/Makedonija podiže ogradu na granici sa Grčkom

Slovenija i Austrija zatvaraju granice/Hrvatska pooštrila mjere kontrole izbjeglica/Stefanović: Srbija spremna za sve scenarije

Cerar: Ograda na granici neophodna, ali privremena /Kosovo: Uhapšene tri osobe povezane s terorizmom/BiH pojačava kontrolu na granicama

Ne jenjava talas izbeglica/Poljski ministar: Da izbeglice oforme armiju i oslobode Siriju

Slovenija: Reakcije na postavljanje žice - od pravdanja do osude/Erjavec: Hrvatsko-slovenačka granica još nije određena/Kurc: Izbeglička situacija van kontrole

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert