glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

sbun1 izbori777 VUCIC666
stand-srbije zaliv77 Beldoks3 telefon1 mladen11 igor88

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Etihad napušta Er Srbiju?              

izvor: agencije  foto:                                                                               04.05.2018.

airserbia 

 Sudbina srpske nacionalne aviokompanije biće rešena ovog leta, a posle potpunog sloma Etihadovih investicija u Evropi pitanje je da li će nacionalna kompanija Ujedinjenih Arapskih Emirata ostati partner srpske države u Er Srbiji.

Premijerka Srbije Ana Brnabić je optimista. Ali, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ponudio vrlo neubedljivo uveravanje da je sve u redu. Naime, petogodišnji ugovor srpske vlade i Etihada kao vlasnika Er Srbije ističe 1. januara 2019. Prema slovu ugovora, ako jedna strana ne želi da on automatski bude produžen na još pet, dužna je da do 1. jula ove godine pisanim putem obavesti partnera da izlazi iz posla.

- Voleo bih da se Etihad ne povuče iz Er Srbije i nadam se da neće. To je sve što mogu da kažem. Koliko znam, održan je sastanak Nadzornog odbora nedavno i rekli su mi da je sve u redu. Ako oni (Etihad) odluče da se povuku, Er Srbija će preživeti i biće u mnogo boljem stanju nego što je to bio Jat - rekao je predsednik Srbije.

Njujork neisplativ

Komentarišući liniju Er Srbije iz Beograda za Njujork, Vučić je odgovorio:

- Možete li da zarađujete novac na ruti za Njujork? Pa, naravno, da ne možete. To ćemo moći tek za godinu ili dve, odnosno za tri do pet godina od uspostavljanja linije. Međutim, ova linija je važna zbog brenda i imidža kompanije.

Upitan da li Vlada traži novog strateškog partnera za aviokompaniju, Vučić je odgovorio:

- Ne tražimo nikoga. Mi imamo partnera. Ne pokušavamo da se rešimo dobrog partnera.
Međutim, malo toga je u redu i u Etihadu i u Er Srbiji. Kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata je posle osnivanja 2003. pokušala da se nametne na tržištu kupovinom propalih kompanija mahom u Evropi i umrežavanjem saobraćaja preko svog čvorišta u Abu Dabiju, kao konkurencija daleko uspešnijem Emirejtsu iz Dubaija i Katar ervejzu iz Dohe.

Ali, velike evropske akvizicije su propale. Er Berlin je bankrotirao i prestao da postoji, švajcarski Darvin erlajn takođe, a Etihad se povukao i iz Alitalije, koja ima ogromne gubitke i preživljava zahvaljujući pozajmicama italijanske vlade, a ni to ne može još dugo. Imaju još investicije u Er Sejšelima, Virdžin Australiji i indijskom Džet ervejzu, ali je Evropa bila glavna investicija Etihada u pokušaju da se probije na najbogatije tržište.

Uštede na sve strane

Etihad i sam bitno menja poslovanje. Posle izlaska iz Alitalije, Darvina i Er Berlina, naložene su značajne uštede, od prizemljivanja dela flote, snižavanje kvaliteta dela usluga u avionu i prizemljivanja dela flote, kao i gašenje linija prema Ho Ši Minu, Edinburgu, Entebeu i Pertu.

Čitav koncept je od starta bio problematičan. Etihad je napustio Džejms Hogan, koji je plan i osmislio, a i s čela Er Srbije je otišao Dane Kondić koga je upravo Hogan doveo. Er Srbija formalno ostvaruje dobit, ali je to poprilična matematička igra jer u profit od nekoliko miliona evra uračunavaju i državnu pomoć, direktnu i indirektnu, koja se meri u desetinama miliona evra, o čemu je nedavno izvestila i ekipa Insajdera u opsežnom istraživanju emitovanom na televiziji N1.

I sam Etihad je 2016. godinu završio u minusu od dve milijarde dolara i naloženo je detaljno pretresanje rada kompanije. Od svih akvizicija u Evropi aktuelna je još samo Er Srbija, posao koji je sklopljen umnogome zahvaljujući ličnom prijateljstvu šeika Mohameda bin Zajeda i predsednika Aleksandra Vučića. Da li će prijateljstvo biti jače od ekonomske računice, pokazaće se vrlo brzo, u julu ili najkasnije krajem godine.

 

 

Vučić: Država zabranila sve skupove u Hrtkovcima/Očekujem podršku Rusije u SB UN

Hrtkovci strepe od Šešelja

SE: Postupak za Srbiju zbog zastoja u borbi protiv korupcije

London menja format sednica Saveta bezbednosti o Kosovu?

Prvomajski protesti širom sveta

Tribina o položaju radnika: Naporan rad, još teži život/Vlast polaže vence, opozicija protestuje na ulicama/Prvomajski uranak u Košutnjaku - šatori, roštilj, muzika

Mediji: Balkan se ne sme ostaviti sopstvenim svadjama

O sudbini Srbije se odlučuje na 30 adresa

Beograd i Zagreb međ' merama i kontramerama - tačka ili tri?

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button