Crvena Zvezda u Ligi šampiona/Evropski mediji: Šampion Evrope se vratio, Zvezda je čudo

izvor: agencije  foto:                                                                                               29.08.2018.

ben

Crvena Zvezda u Ligi šampiona

U „Grimaldi forumu” u Monaku danas od 18 časova, fudbaleri Crvene zvezde dobiće rivale u grupnoj fazi – Lige šampiona. Sinoć, u dramatičnom revanšu doigravanja, protiv Salcburga u Austriji, srpski prvaci su se uzdigli od 0:2 do konačnih 2:2 (poluvreme 1:0 za rivala, prvi meč 0:0) za najveći klupski uspeh u proteklih 26 godina.

Crveno-beli” su se među evropskim velikanima obreli prvi put od 1992. kada je, sa preimenovanjem glavnog kontinentalnog nadmetanja iz Kupa u Ligu šampiona, i počelo čekanje na novo pojavljivanje na najvećoj sceni. Dočekali su ga u šestom plej-ofu pokušaju, uz podršku 9.000 svojih navijača, čiji deo je sa završetkom susreta i utrčao u teren za veliko slavlje sa igračima.

Istorija je ispisana uz puno sreće, jer Salcburg je mogao da vodi i ubedljivije, ali i zasluženo jer trebalo je pronaći odgovor protiv favorita koji je na svom terenu dominirao čitav sat i imao 2:0 od 48. minuta. Zvezda ga je šokirala za nepuna dva minuta, golovima u 65. i 66. koji su došli u koprodukciji Miloša Degeneka i El Fardua Bena.

Oba su se dogodila posle „prekida” kod kojih je Zvezda loptu izvela sa sredine terena, ubacivanjem na desnu stranu šesnaesterca. U prvom slučaju je Pavkov glavom vratio loptu unazad, pa se za nju izborio Degenek, koji je zdesna centrirao na „drugu stativu”, gde je Ben bio spreman da je sprovede u mrežu.

U drugoj sekvenci, Degenek je loptu glavom lobovao Stankovića poslavši loptu u levi ugao, gde je gol potvrdio Ben, kojem je zvanično i pripisan.

Zvezda je golove primila u 45. i 48. minutu: na isteku prvog poluvremena, posle centaršuta Ulmera sleva, Dabur je sa šest metara „iz prve” pogodio mrežu. Izraelski napadač je bio strelac i drugog pogotka domaćih, iz jedanaesterca, dosuđenog zbog faula Savića nad Šlagerom.

Kapiten „crveno-belih” je startom na 16 metara napravio grešku, pogotovu što je opasnost već bila prošla, ali zahvaljujući njemu Zvezda nije primila gol u desetom minutu, kada je izblokirao Daku koji je imao prazan gol pošto je golman Borjan promašio loptu prilikom istrčavanja.

Zvezda se u prvom poluvremenu povijala pred naletima Salcburga, i trener Milojević je u 37. minutu krenuo još defanzivnije uvođenjem Jovančića umesto Simića, ali je posle 2:2 uglavnom bila veoma sigurna pred svojim golom, sve do par poslednjih pokušaja domaćih u petominutnoj nadoknadi.

Stadion: „Red Bul arena”. Gledalaca: 26.200. Sudija: Džunejt Čakir (Turska). Strelci: 1:0 Dabur 45, 2:0 Dabur 48 (penal), 2:1 Ben 65, 2:2 Ben 66. Žuti kartoni: Dabur, Pongračić, Šlager (Salcburg), Krstičić, Stojković, Pavkov (Zvezda).

Salcburg: Stanković 5, Lainer 6, Ramaljo 6, Pongračić 6, Ulmer 7, Haidara 7, Samaseku 6, Volf 6, Šlager 6 (od 83. Prevljak -), Daka 5 (od 69. Jabo -), Dabur 7.

Crvena zvezda: Borjan 7, Stojković 7, Savić 7, Degenek 8, Rodić 7, Jovičić 7, Krstičić 7, Milić 6 (od 49. Pavkov 7), Simić 6 (od 37. Jovančić 7), Radonjić 6 (od 82. Gobeljić -), Ben 8.

Evropski mediji: Šampion Evrope se vratio, Zvezda je čudo

Vest da su fudbaleri Crvene zvezde prvi put izborili mesto u Ligi šampiona ođeknula je širom Evrope, pa se tako brojni mediji bave tom temom. „Miracolo Stella Rossa”, naslov je u čuvenoj italijanskoj Gazeti delo Sport koji govori o čudu Zvezde.

Španska Marka ilustruje sliku žreba sa kuglicom Zvezde u četvrtom šeširu za žreb u društvu velikana poput Real Madrida, Barselone, Bajerna i ostalih. „Zvezda je nastavila proklestvo Salcburga epskim povratkom za dva minuta. Neverovatno, ali istinito”, piše Marka.

Francuski Lekip govori o partiji fudbalera sa francuskim pasošem Mohameda El Fardua Bena i dva gola koje je dao za prolaz, a britanski Skaj Sport da se šampion Evrope iz 1991. godine vratio na veliku scenu.

Što se tiče regiona, hrvatski Indeks veliki prostor dao je uspehu Zvezde, prenosi i izjave aktera meča u Salcburgu, ali i atmosferu sa tribina, uz naslov „Zvezda u Ligi šampiona: Gubila 2:0, pa za dva minuta prošla”, aludirajući to što je Mohamed El Fardu Ben postigao dva pogotka u rasponu od samo 77 sekundi na asistencije Miloša Degeneka.

Večernji list govori o „ludoj utakmici” i iznenađenju koje su crveno-beli priredili u Austriji nakon dva gola zaostatka. Crnogorske Vijesti donose naslov „Zvezda za dva minuta do Lige šampiona”, a kao jedan od ključnih trenutaka opisuje potez Nenada Krstičića i sukob sa Marinom Pongrančićem posle starta nad Milanom Pavkovim koji je trgao ekipu.

Uspeh je odjeknuo i do Australije u kojoj lokalni „Sidnej Herald” piše o jednom od junaka Degeneku, tamošnjem reprezentativcu, da je imao veliku ulogu u eliminaciji Salcburga. Logično, tužne naslove ističu mediji u Austriji sa naglaskom na to što Salcburg ni 11. put nije uspeo da izbori mesto među 32 najbolja tima na Starom kontinentu.

Tako Kronen Cajtung konstatuje da je drama pripala Crvenoj zvezdi i da je Ben za samo 77 sekundi uništio Salcburgov san o premijernom mestu u Ligi šampiona. „Bolan remi, Zvezda ide dalje zbog pravila gola u gostima”, piše Kronen.

Kurijer navodi da je najmanje 8.000 srpskih navijača na Red Bul areni proslavilo plasman u elitno takmičenje. „Teško će se Salcburg oporaviti od ovakvog udara”, zaključuju Austrijanci.

Remi u Humskoj, Partizan ima šanse

Krstajićev spisak za početak Lige nacija: Koralov i Matić predvode “orlove”

Bez golova u Beogradu: Tiha "nula" za nadu/Milojević: Bez straha u revanšu

Partizan pobedom "overio“ plasman u plejof kvalifikacija za LE

Zvezda u plej-ofu za Ligu šampiona

Zvezda kažnjena sa dve utakmice bez navijača u Evropi/Džajić razočaran: UEFA je preterala!