glavniBanner

Hier Lesen  

 


www stranac.net
 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Novi uslovi EU za Srbiju?

izvor : agencije  foto:                                                                                                              11.06.2016.

brisel-eu

Uprkos tome što će Srbija do kraja juna u pregovorima sa Evropskom unijom najverovatnije otvoriti poglavlja 23 i 24, u Briselu se iza zatvorenih vrata i dalje vode žustre debate o tome kakva treba da bude zajednička pregovaračka pozicija prema Beogradu, saznaje Dojče vele.

Iz jednog dokmenta u koji je Dojče vele imao uvid, vidi se da susedi od Srbije traže bolju zaštitu manjina, a Nemačka najavljuje da će ostala pregovaračka poglavlja biti otvorena kada bude napredovala normalizacija odnosa sa Kosovom.

Kako saznaje Dojče vele, različite manje ili veće zahteve imaju Rumunija, Bugarska i Mađarska, ali i Nemačka i Finska.

Tokom sastanka radne grupe Evropskog saveta zadužene za pitanja proširenja, predstavnici Nemačke su prethodne sedmice ostali na poziciji da se pregovaračka poglavlja mogu otvarati samo ukoliko dođe do daljih pomaka u normalizaciji odnosa sa Kosovom.

To, ipak, ne važi za već otvorena poglavlja 35 i 32, kao ni za poglavlja 23 i 24, koja bi trebalo da budu otvorena uskoro.

Međutim, otvaranje ostalih poglavlja će Nemačka podržati tek "u svetlu napretka u zatvaranju preostalih rupa u primeni sporazuma o normalizaciji iz aprila 2013“g.

Iz jednog poverljivog dokumenta nemačkog Ministarstva spoljnih poslova, u koji Dojče vele ima uvid, vidi se da Berlin zahteva da Beograd i Priština nastave tehnički dijalog, ali i razgovore visokih političkih predstavnika, čim se formira srpska vlada.

Berlin insistira i da se evropska pregovaračka pozicija proširi tako da se pomenu i "zabrinjavajući“g glasovi tokom srpske predizborne kampanje.

Prema stavu nemačkih diplomata, prečesto su u prvi plan tokom debate isticani "nacionalni interesi Srbije na Kosovu i u Republici Srpskoj“g, a premalo se govorilo o "ambicijama za pristup EU".

U radnoj grupi zaduženoj za proširenje sede predstavnici Evropske komisije i svih članica. Iz protokola se vidi da hrvatski predstavnik nije više imao posebnih primedbi, ali su zato predstavnici Mađarske, Rumunije i Bugarske naglasili značaj monitoringa i zatražili da Brisel proverava da li će se Srbija držati zadatih rokova za ispunjavanje akcionog plana.

Stav Rumunije je da Brisel od Srbije mora jasnije da traži bolje omogućavanje verskih službi na jeziku manjina.

Čini se, ipak, navodi Dojče vele, da u ovoj fazi neće biti daljih zatezanja ni blokada, jer je stav Evropske komisije o rumunskom zahtevu da je akcioni plan Srbije o zaštiti manjina dovoljan, odnosno da ne treba tražiti više, jer su ispunjeni standardi Okvirnog sporazuma za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope.

Taj dokument je usvojen 1995. a Srbija ga je potpisala 2001. godine. Na primedbe da treba strogo kontrolisati tempo kojim Beograd ispunjava ono što je zacrtano u akcionom planu za poglavlja 23 i 24, u Evropskoj komisiji navode da je "kvalitet važniji od brzine“g.

Iz dokumenta u koji je Dojče vele imao uvid proizlazi da je posebno predstavnik Finske naglasio značaj nezavisnog pravosuđa, primerenog trajanja procesa, poboljšanja obrazovanja sudija i tužilaca, sprovođenje akcionog plana za borbu protiv korupcije i poboljšanja zakona o zaštitipodataka.

Helsinki nije tražio da se u zajedničku pregovaračku poziciju sada uvode novi elementi, ali će tokom pregovora insistirati na pobrojanim temama, prenosi Dojče vele.

 

 

 

Vučić: Formiranje vlade u prvoj trećini zakonskog roka

Srbija da poboljša borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Bramerc: Srbija odstupila od pune saradnje s Hagom

Ruf: Podižemo procenu rasta BDP-a Srbije za 2016.

Vučić tvrdi za Savamalu kriva gradska vlast, gradonačelnik ćuti

Nađeno šest migranata u tovarnom delu kamiona/U Njemačkoj 55.000 zahtjeva za azil u maju

Srbija i NATO: Saradnja uz politiku neutralnosti

Završena sednica, izabrani potpredsednici i generalni sekretar

Pristupanje EU: Iznuđeno fingiranje reformi

Konstituisan novi saziv republičkog parlamenta

U budućnosti više novca od EU za preduzeća

Srbija 27. na svetu po borbi protiv modernog ropstva

Dogovor iz Astane jača proruske, ne ekonomske snage Srbije

Brisel ublažio zahteve Hrvatske za poglavlja 23. i 24.

Islamska zajednica Srbije: Na putu pomirenja ili dubljeg razdora?

Evroazijska ekonomska unija počinje pregovore sa Srbijom

Vučić se sastao sa Dodikom

UN: Strahuje se da je 700 migranata stradalo u brodolomima

Strateška preduzeća od juna bez zaštite države

Migrantski kamp kod Horgoša

Han: Našli smo rešenje za 23, formalna odluka naredne sedmice

Putin: Rusija računa na dalji razvoj odnosa sa Srbijom

Građani ponovo na ulicama: Rušimo vlast, a ne Beograd

Istraživanje: Svaka druga mlada osoba u Srbiji nema posao

Brisel traži više kapitalnih projekata i dinarizaciju

Rušenja u Savamali: Fantomi i nalogodavci i dalje nepoznati

"Mali Idomeni" kod Subotice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert