glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

zid2 ep1 vulin-obrenovac
bobar protest1 rak beogradska suma partizan-zvezda

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Članstvo Srbije u EU bi podržalo 47 odsto gradjana

 

izvor : agencije  foto:

06.02.2017.

 

eu1

Članstvo u EU bi na referendumu podržalo 47 odsto gradjana Srbije, dok bi 29 odsto glasalo protiv, saopštila je danas Kancelarija za evropske integracije.
Ako bi sutra bio održan referendum sa pitanjem "Da li podržavate učlanjenje naše zemlje u EU?" 47 odsto gradjana Srbije glasalo bi za, 29 odsto bi glasalo protiv, 15 odsto ne bi glasalo uopšte, a devet odsto ne zna šta bi odgovorilo na ovo pitanje, pokazalo je redovno istraživanje Kancelarije za evropske integracije.
U odnosu na istraživanje iz juna prošle godine, u decembarskom istraživanju su porasli i podrška članstvu i procenat gradjana koji su protiv članstva, dok su u poredjenju sa decembrom 2015. rezultati slični, pokazuju podaci objavljeni na sajtu Kancelarije.
U istraživanju sprovedenom u junu 2016. godine, 41 odsto gradjana je reklo da bi glasalo za članstvo u EU, a 24 odsto je bilo protiv, dok je u februaru 2015. godine 48 odsto gradjana bilo za članstvo u EU, a 28 odsto protiv.
 U saopštenju Kancelarije za evropske integracije se ističe da je podrška gradjana reformama kao i prethodnih godina veoma visoka.
Od ukupnog broja ispitanika 64 odsto smatra da bi reforme neophodne za ulazak Srbije u EU trebalo sprovoditi i mimo toga zbog dobrobiti gradjana i stvaranja bolje uredjene Srbije, navodi se u saopštenju.

Kao najznačajnije reforme koje najviše utiču na njihov svakodnevni život, gradjani su izdvojili reformu zdravstvenog sistema (16 odsto), reformu pravosudja (14 odsto), borbu protiv korupcije (16 odsto), reformu obrazovnog sistema (10 odsto) i reformu poljoprivrede (10 odsto).

Slede reforma zaštite potrošača (58 odsto), reforma zaštite životne sredine (6 odsto) i bolja zaštita ljudskih prava (6 odsto), dodaje se u saopštenju.

Najveći procenat gradjana, 8 odsto, smatra da bi probleme Beograda i Prištine trebalo rešavati nezavisno od toga da li to traži EU.

To, kako se navodi u saopštenju, pokazuje da više od polovine ispitanika podržava opredeljenost Vlade Srbije za nastavak dijaloga Beograda i Prištine i spremnost da se dijalogom dodje do održivih rešenja.

Prema istraživanju, za 35 odsto ispitanika članstvo u EU bi bila dobra stvar, 31 odsto gradjana smatra da je to loše, a 34 odsto misli da to nije ni dobra ni loša stvar.
Za najveći broj gradjana, 17 odsto, članstvo u EU predstavlja više mogućnosti za zapošljavanje, put ka boljoj budućnosti mladih ljudi (16 odsto), mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU (15 odsto), kao i mogućnost da se uredi stanje u Srbiji (11 odsto).
Četvrtina ispitanika veruje da je Rusija najveći donator Srbije u poslednjih 16 godina, navodi se u saopštenju i dodaje da to nije u skladu sa činjenicama i da ukazuje na nedovoljnu informisanost gradjana kada je reč o bespovratnoj razvojnoj pomoći koja je data Srbiji od 2000. godine.
Ističe se da, prema zvaničnim podacima, EU i njene članice sa oko 2,7 milijardi evra doniranih sredstava u periodu od 2000. do 2015. godine, predstavljaju najveće donatore Srbije.
Kako se navodi, sa tim podatkom je upoznat 21 procenat ispitanika, dok se isti procenat izjasnio za Kinu, a na četvrtom mestu je Japan sa 11 procenata.

Istraživanje javnog mnjenja "Evropska orijentacija gradjana Srbije" je krajem decembra sprovela Kancelarija za evropske integracije prema standardu Evrobarometra.

Kancelarija za evropske integracije od 2002. godine redovno sprovodi istraživanje javnog mnjenja kako bi se sagledala procena gradjana koji su njihovi interesi u procesu pristupanja Evropskoj uniji i kako vide budućnost koju očekuju za sebe i svoju porodicu, navodi se u saopštenju.

 

 

Zapaljive izjave političara služe za domaću upotrebu

Srbija: Migrantima dobar smeštaj/Obalska straža presrela 400 migranata kod obala Libije

Neuspešan dijalog u Briselu dve strane vode u medijima

Formiran Medijski savez Srbije

Stefanović/Fratini: Za migrantsku krizu jedinstveni odgovor/Italija: Obalska straža spasila 1.300 migranata/Posebne mere za migrante posle napada na ženu sa decom

Premijer Crne Gore u Beogradu

Vučić: Priština odgovorna za neuspeh razgovora, Mogerini da reaguje

Vučić: Činimo sve da sačuvamo mir, od Prištine ne očekujem ništa/Nikolić sa ambasadorima: Nastaviti dijalog i sačuvati stabilnost u regionu

Cipras: Grčka je pokazala veliko strpljenje oko imena Makedonije

Ministarstvo odbrane: Za šest meseci otkriveno 18.500 migranata/Sprečen pokušaj migranata da ilegalno pređu granicu na prelazu Šid

Dolazak Ciprasa – podrška unapređenju privredne saradnje

U Mađarsku za vikend ilegalno pokušalo da uđe 567 migranata/Mogerini: Migranti zaslužuju poštovanje bez obzira na veru/Pavlopulos: Turska mora da poštuje naše granice

'Prijateljska paljba' na srpskoj levici

Brisel: Nastavak dijaloga Beograda i Prištine 1. februara/Vučić i Tači razgovarali putem telefona

Đurović: U Srbiju ulazi veći broj migranata nego što izlazi/Merkel: Nema rješenja za raspodjelu tereta migracija u EU

Iz Belorusije migovi i BUK, pregovori i o S 300; Radić: Nabavka dobra vest, biće kadrovskih problema

Vulin: U Srbiji oko 7.000 migranata/Izvučeno oko 300 migranata iz čamca kod libijske obale

Mafijaški prsti u državnim poslovima Srbije

Mukotrpna borba za pristup informacijama u Srbiji

Da li je Brisel više zabrinut zbog Nikolića ili Tačija?

Varadi: Revizija tužbe BiH protiv Srbije malo verovatna

Vučić sa Lukašenkom: Politički i ekonomski odnosi dve zemlje napreduju

Srbija nema dovoljno kapaciteta i sredstava za životnu sredinu

SARADNJA SRBIJE I BELORUSIJE: Vučić i Kobjakov potpisali više međudržavnih sporazuma

Tramp i Balkan: Opasne kalkulacije domaćih političara

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis