glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

mapa Aleksandar Vucic migranti666
mile555 ana11 sat sff3 it sektor3 djokovic333

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Više od 50 kompanija traga za rudama u Srbiji

izvor: agencije  foto:                                                                        19.08.2018

minerali-rude 

Prostor Balkana je sve atraktivniji za geološka istraživanja, a samo u Srbiji za raznim rudama traga više od 50 kompanija, od kojih je polovina sa stranim kapitalom.

Za državu je dobro da zna potencijal prirodnih resursa, a neka nalazišta pokazuju značajne rezerve dovoljne i za otvaranje rudnika, prenosi RTS.

U zapadnoj Srbiji istražuje se jedinstveno nalaziše novog minerala jadarita, a najviše dozvola izdato je kompanijama koje tragaju za zlatom i bakrom na jugoistoku zemlje.

Trenutno u Republici Srbiji geološka istraživanja se vrše na preko 120 lokacija. Država je vlasnik mineralnih sirovina tako da ima podatke i od kompanija koje su prestale da istražuju na određenim lokacijama”, kaže Ivan Janković, pomoćnik ministra rudarstva i energetike.

Za svaki kvadratni kilometar istražnog prostora kompanije plaćaju naknadu od 10.000 dinara, a korist imaju i lokalne samouprave u kojima se istražuje.

Država ima koristi pre svega u procesu davanja odobrenja za geološka istraživanja, plaćaju se određene takse raznoraznim državnim institucijama koje daju svoja rešenja, saglasnosti i mišljenja”, kaže geolog Dušan Podunavac.

Istraživanja mineralnih sirovina je važan posao za svaku državu iz više razloga - ekonomskih, strateških, a tu je i faktor razvoja koji je za svaku državu i ekonomiju nezaobilazan. Istraživanja ležišta mineralnih sirovina je skup posao i njima se najviše bave velike svetske firme, multinacionalne kompanije”, kaže Vojin Čokorilo, profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu.

Geološka istraživanja su zakonom regulisana i ne mogu trajati neograničeno.

Proces geoloških istraživanja je ograničen na osam godina. U startu se rešenje dobija na tri godine sa mogućnošću produženja”, kaže Podunavac.

Istraživanja multinacionane kompanije „Rio Tinto”h kod Loznice pokazuju da bi naša zemlja mogla da pokrije deset odsto svetskih potreba za traženim mineralima litijumom i borom, a kanadski „Nevsun” otkrio je jedno od najbogatijih nalazišta bakra i zlata kod Bora. Značajne resurse pokazuju i istraživanja kod Baljevca na Ibru.

Tu istražuje kompanija „Balkan gold”, ona istražuje borate, postoje indicije, postoje potencijali u vezi sa tim istraživanjem, nije još došlo do verifikacije rezervi da bismo mogli precizno da kažemo koje su to rezerve”, kaže pomoćnik ministra rudarstva i energetike.

Svetski giganti „Rio Tinto” i „Nevsun” već prave planove i za otvaranje rudnika u našoj zemlji.

 

 

Rojters: IT sektor lokomotiva budućeg rasta Srbije

Srbija ima tehnologiju za bezbednu dezinfekciju

Leto zaustavilo epidemiju malih boginja

Srpski hirurzi uče od svetskog stručnjaka

Srpski uzlet na svetskom digitalnom tržištu rada

Kako do istine o vakcinama

U planu nacionalna baza sa podacima o svim teroristima sveta

Kako se pokreće IT biznis u Srbiji?

„Fabrika“ za genijalce – centar „Verokio“ gotov 2020. godine

Opet kasne satovi, Srbiji prete sankcijama

Više đaka hoće na zanat nego da uči informatiku

Kragujevačke planine stigle do Majkrosoftove galerije

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button