glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

novi predsednik zvizdic-han ZORAN-ZAEV
bih pasos migrant2 vinograd2 vladan  ministar srbija sl

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Titova spomen-knjiga: Ukradene stranice neće biti prodate

 

izvor: novosti online  foto: vn

02.06.2017

 

titova knjiga

Zapisi iz spomen-knjige Josipa Broza povučeni sa aukcije. Fransisko Pinera: Obavestićemo klijente o stopiranju licitacije. MUP tražio hitnu reakciju španskih kolega

Zapisi12 poznatih svetskih državnika, koji su istrgnuti iz Spomen-knjige Josipa Broza, ipak, neće biti prodati u subotu na aukciji u španskom gradu Malaga .

Kako nam je javio Fransisko Pinera, direktor Internacional Autograph Auction EuropeSl, ova aukcijama kuća danas pre podne istaći će da su sporni listovi povučeni sa nadmetanja.

Obavestićemo klijente, koji su pokazali interesovanje za ove dokumente, da su oni povučeni sa aukcije - naglasio je Pinero, uz napomenu da je sastanak rukovodstva i pravnog tima, na kome su doneli ovu odluku, juče dugo trajao.

Napori rukovodstva Muzeja Jugoslavije, u kome se čuva Titova Spomen-knjiga, Ministarstva kulture i naše policije, koji su protekle nedelje intenzivno pokušavali da spreče prodaju istorijskih dokumenata, urodila je plodom. A, da li će, i kada, oni biti vraćeni u Srbiju, ili će njihova autentičnost biti proverena u Španiji, još nije poznato. Uglavnom, Uprava za međunarodnu policijsku saradnju MUP Srbije od španskih kolega tražila je da brzo reaguju, kako bi sprečili prodaju dokumenata. Očigledno je da su Španci bili brzi.

Informacija da je ukradeno 12 stranica, na kojima su zapisi i potpisi svetskih državnika povodom smrti Josipa Broza, iz osamdesetih godina prošlog veka, "procurila" je baš na Titov rođendan - 25. maja. Posvete koje datiraju iz perioda od 1982. do 1988. godine pojavile su se na sajtu aukcijske kuće IAA Europe SL, a objavljena je i njihova početna cena od oko 150 evra. Krađa delova Titove knjige žalosti nikada nije prijavljena nadležnima, jer, kako se tvrdi, nikome u Muzeju i Ministarstvu kulture nije bilo poznato da ih nema, do najave njihovog pojavljivanja na aukciji.

Mnogo je nepoznanica u ovom slučaju. Ne zna se ni kada su stranice ukradene - možda je prošlo više decenija od tog događaja. Ne zna se ko ih je ukrao, niti je zvanično potvrđena njihova autentičnost. Takođe, nepoznato je i ime sadašnjeg "vlasnika", koji je zapise ponudio na prodaju, a i kako je do njih došao. Pravilo koje vlada u svim ozbiljnim aukcijskim kućama je da se, ukoliko klijent to zahteva, njegov identitet ne otkriva javnosti, osim u slučaju da to zatraže policija ili pravosudni organi. Gospodin Pinero nam je to i rekao, kao i da će povući sporne listove ukoliko se utvrdi da su ukradeni.

Među "vrednim" potpisima nalazi se posveta Titu generalnog sekretara KPP SSSR Mihaila Gorbačova, koji je u poseti bivšoj Jugoslaviji boravio 15. marta 1988. godine. Tu su i izrazi žaljenja i reči posvećene Titu Norodoma Sihanuka, bivšeg kralja Kambodže, koji je u Beogradu boravio 12. avgusta 1982, zatim Hu Jaobanga, generalnog sekretara Komunističke partije Kine koji je u poseti SFRJ boravio 11. maja 1983, zatim Indire Gandi, premijerke Indije, koja je u Beogradu boravila 8. juna 1983, Nikolae Čaušeskua, predsednika Rumunije, koji je u poseti jugoslovenskom rukovodstvu boravio 12. novembra 1987, kao i Hafeza al Asada, predsednika Sirije koji je u Beogradu boravio 28. aprila 1982. godine. Tu su i posvete Jasera Arafata, lidera Palestinske oslobodilačke organizacije, koji je Kuću cveća posetio 21. decembra 1988, Alija Hamneija, vrhovnog vođe Irana, koji je povodom Samita Pokreta nesvrstanih u jugosloven prestonici boravio 3. septembra 1989, Mobutu Seseseka, lidera nekadašnjeg Zaira (danas DR Kongo), koji je Titov grob posetio 31. marta 1988, Roberta Mugabea, predsednika Zimbabvea, koji je u poseti bivšoj Jugoslaviji bio 25. maja 1985, Ulofa Palmea, švedskog premijera koji se u Titovu Spomen-knjigu upisao 21. juna 1983. i Džordža Buša starijeg, koji je u svojstvu potpredsednika SAD u poseti Beogradu boravio 17. septembra 1983. godine.

Inače, prikupljanje autograma i zapisa značajnih istorijskih ličnosti danas predstavlja jednu od izuzetno važnih i cenjenih grana kolekcionarstva, što pokazuju i primeri aukcija na kojima su pojedini autografi prodati za astronomske sume.

NISU VEROVALI

U Muzeju Jugoslavije, do poslednjeg trenutka su sumnjali da će sporne stranice iz Spomen-knjige biti povučene sa aukcije. Iako su utvrdili da nedostaje 12 spornih stranica, pretpostavljali su da će biti problem to što ne znaju kad su one nestale. Spomen-knjigu Muzej Jugoslavije nasledio je kao pravni naslednik Memorijalnog centra "Josip Broz Tito" 1996. godine. One nisu deo muzejskih zbirki, niti kulturno dobro, već dokumentacija zvaničnih poseta i nisu podlegale reviziji. Knjige nisu numerisane, tako da i prilikom njihove digitalizacije 2015. godine nije bilo moguće primetiti da neke stranice nedostaju.

novosti.rs

 

 

Prave vinski koridor

Šta se sve krade iz muzeja?

Srbi i Bosanci najveći jugonostalgičari, vide štetu u raspadu

Oživljava „užički kamengrad”

Muzej Jugoslavije - Muzej 25. maj proslavlja 55 godina rada

Prof. dr Miomir Korać : Rimske iskopine u Srbiji privukle bi 300.000 turista

Počelo ukrašavanje centralne kupole hrama na Vračaru

Drinska ćuprija još bez upotrebne dozvole

Šta su nacisti odneli iz Srbije, ne zna se ni danas

Kako srušiti stereotipe o Srbima kao lošim momcima

Strah od otvaranja srpskog pitanja

Ko je najviši na Balkanu?

Uspavana loža „Jugoslavijaˮ

Neolitsko naselje kod Paraćina uskoro spremno za turiste

Kako zaštititi računare posle velikog sajber napada?

Kakvu hranu jedemo?

Lista 50 najjeftinijih zemalja za život, Srbija na 18. mestu

Ko štiti 'Kamene svatove'?

Stakleni zid na tvrđavi?

U Srbiji život najbrže prođe

Univerzitet u Beogradu najefikasniji na svetu

Peticija akademika i naučnika: Revizija Darvina, kreacionizam i „da li je Zemlja ploča?“

Stevo Karapandža: Ostale su samo velike tajne majstora

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis