glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

novi predsednik zvizdic-han ZORAN-ZAEV
bih pasos opozicija3 korpa vladan  ministar novak 111

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Prave vinski koridor

 

izvor: evn  foto: vn

31.05.2017

 

vinograd2

Manifestacija u Topoli okupila vinare iz Srbije, Hrvatske i Slovenije. U Kraljevskoj vinariji na Oplencu dočekali ih Karađorđevići

Ljubitelje vina iz zemlje i regiona drugu godinu zaredom okupio je “Panovinski susret”. Ova manifestacija, održana od 25. do 28. maja, spojila je u Topoli predstavnike udruženja “Vinski putevi Srbije”, “Vinski putevi Hrvatske” i predstavnike “Goriških brda” iz Slovenije. Tokom četvorodnevnog programa, učesnici su obilazili čuvene šumadijske podrume, razmenili iskustva i utemeljili projekte, od kojih je najznačajniji - Panonski vinski koridor.

- Koridor povezuje vinska udruženja, vinare, vinogradare i podrumare iz deset zemalja sa područja nekadašnjeg Panonskog mora, Češke, Slovačke, Austrije, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Rumunije i Ukrajine - priča Zoran Rapajić, predsednik “Vinskih puteva Srbije”. - Ciljevi su ekspertska i turistička saradnja, spajanje vinorodnih područja i očuvanje autohtonih sorti grožđa, karakterističnih za određene regije.

Na ovim prostorima kao da je upravo presušeno more iznedrilo čuvena vinogorja, a sa njima i šansu za razvoj turizma.

- Hteli bismo da gradovi i opštine ostvare prekograničnu saradnju, da jedni drugima obezbeđujemo i organizujemo turističke posete i tako stvorimo jedinstvenu atrakciju - naglašava Robert Bregant, predsednik “Vinskih puteva Hrvatske”.

Poseban deo ture, uz obilaske najvećih šumadijskih vinarija: “Aleksandrović”, “Radovanović” i “PIK Oplenac”, bilo je razgledanje kompleksa Kraljevske vinarije na Oplencu. Delegacije su obišle i Crkvu sv. Đorđa, jedinstveni mauzolej dinastije Karađorđević, vinograde i vinariju, sa vinskim muzejem. A, u njemu, pažnju privlači ogromna bačva od 3.232 litra, koju je Petar Joksić, unuk Karađorđevog buljubaše, poklonio kralju Petru Prvom.

Onaj koji ne zna da treba rujna vinca piti, nije čovek već je izrod, tog će zemlja kleti”, ugravirano je na njoj, a učesnici Panovinskog susreta kao da su doslovno shvatili reljefnu poruku. Sa neskrivenim užitkom degustirali su vrhunska vina proizvedena upravo u kraljevskim vinogradima, obnovljenim 2004. pošto su šezdesetih godina prošlog veka ostali bez ijednog čokota.

Vinoljupce” su u Kraljevskoj vinariji pozdravili i prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević i princeza Katarina. Simbolično, predstavnici Srbije, Slovenije i Hrvatske, čašu sloge i prijateljstva ispili su ispred jednog od najinteresantnijih eksponata vinskog muzeja - tri bureta sa grbovima triju zemalja i ispisanim početnim stihovima himni.

VINSKI TURIZAM 

Prethodnih godina počela je ekspanzija vinskog turizma u Srbiji, ali, kako kaže Zoran Rapajić, još je u povoju, glavni razlozi su neadekvatna vinska signalizacija, loši putevi i nedovoljna promocija. 
- Godine 2012. obeležili smo devet vinskih puteva i 110 vinarija i vinskih objekata. Nažalost, projekat je u međuvremenu prekinut - priča Rapajić.

novosti.rs

 

 

Šta se sve krade iz muzeja?

Srbi i Bosanci najveći jugonostalgičari, vide štetu u raspadu

Oživljava „užički kamengrad”

Muzej Jugoslavije - Muzej 25. maj proslavlja 55 godina rada

Prof. dr Miomir Korać : Rimske iskopine u Srbiji privukle bi 300.000 turista

Počelo ukrašavanje centralne kupole hrama na Vračaru

Drinska ćuprija još bez upotrebne dozvole

Šta su nacisti odneli iz Srbije, ne zna se ni danas

Kako srušiti stereotipe o Srbima kao lošim momcima

Strah od otvaranja srpskog pitanja

Ko je najviši na Balkanu?

Uspavana loža „Jugoslavijaˮ

Neolitsko naselje kod Paraćina uskoro spremno za turiste

Kako zaštititi računare posle velikog sajber napada?

Kakvu hranu jedemo?

Lista 50 najjeftinijih zemalja za život, Srbija na 18. mestu

Ko štiti 'Kamene svatove'?

Stakleni zid na tvrđavi?

U Srbiji život najbrže prođe

Univerzitet u Beogradu najefikasniji na svetu

Peticija akademika i naučnika: Revizija Darvina, kreacionizam i „da li je Zemlja ploča?“

Stevo Karapandža: Ostale su samo velike tajne majstora

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis