glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

izbori00 plenkovic55 pismo
novine glasanje DEKLARACIJA transplatacija ceferin

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

RIK: Izbori za predsednika 2. aprila, uputstvo za glasanje/Srbija „ćuti“ duplo duže od komšija

 

izvor : agencije/evn  foto: vn

31.03.2017.

 

rik9

RIK: Izbori za predsednika 2. aprila, uputstvo za glasanje

Republička izborna komisija danas je uputila obaveštenje i uputstvo građanima Srbije za izbore za predsednika Republike, 2. aprila

Republička izborna komisija danas je uputila obaveštenje i uputstvo građanima Srbije za izbore za predsednika Republike, 2. aprila, na kojima će moći da glasaju sva lica upisana u birački spisak.

Glasanje će trajati od 7 sati do 20 časova, podseća RIK.

Birač može da glasa samo pod uslovom da na biračko mesto ponese važeću ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu, na čijem obrascu je naveden jedinstveni matični broj građana.

RIK podseća da će birači kojima je istekla lična karta moći da glasaju pod uslovom da biračkom odboru, uz nju, prilože i potvrdu Ministarstva unutrašnjih poslova o podnetom zahtevu za izdavanje nove lične karte.

Svi birači bi trebalo da dobiju obaveštenje sa adresom biračkog mesta na kojem će moći da glasaju, pri čemu nisu dužni da to obaveštenje ponesu na glasanje, kaže se u saopštenju RIK.

"Napominjemo da birači koji su iz zdravstvenih razloga sprečeni da dođu na biračko mesto, kao i osobe sa invaliditetom i nemoćna stara lica, mogu da glasaju ukoliko do 11 časova na dan izbora o tome obaveste birački odbor" kažu u RIK-u.

Takođe ukazuju i da birači sa invaliditetom mogu da na biračko mesto dođu uz pomoć psa vodiča, kao i da umesto ličnog potpisivanja, koriste pečat sa potpisom, odnosno ličnim podacima.

Srbija „ćuti“ duplo duže od komšija

izbori88

Izborna tišina kod nas traje 48 sati, a u brojnim državama kampanja se i ne prekida. U Hrvatskoj, Sloveniji i BiH "pauza" uoči glasanja samo dan

 

Izborna tišina koja je počela u ponoć, u Srbiji traje duplo duže nego u većini zemalja regiona koje su uglavnom predizborno ćutanje skratile na jedan dan.

Iako se mnogi građani raduju ovom predahu od bombardovanja političkim porukama, veliki broj stručnjaka smatra da je reč o, u velikoj meri, prevaziđenoj praksi koja nije prilagođena medijskoj situaciji u 21. veku.

Mnoge evropske države ne poznaju institut izborne tišine. Pred glasanje se ne ćuti u Nemačkoj, Danskoj, Belgiji, Holandiji, Norveškoj, Švajcarskoj, Velikoj Britaniji... Američki Ustavni sud početkom devedesetih godina presudio je da je bilo kakav oblik predizborne tišine neustavan, osim na samom izbornom mestu na dan glasanja.

Za jednodnevno ćutanje pred glasanje odlučili su se u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH... Od evropskih zemalja rekord po trajanju tišine drži Češka u kojoj je političko oglašavanje zabranjeno tri dana pred glasanje. U Italiji se ne sme voditi kampanja od ponoći dan uoči izbora, ali se petnaest dana ne smeju objavljivati istraživanja rejtinga, a imena kandidata se mesec dana uoči izbora na televiziji mogu pominjati samo u vestima i u predizbornom marketingu. U Španiji se na dan izbora ne smeju pominjati imena kandidata.

U CeSID-u navode da predizborna tišina, onako kako je definisana kod nas, predstavlja jedan prevaziđeni institut. Oni smatraju da zakon jasno definiše kazne za medije koji bi emitovali neki reklamni spot, ali ne predviđa šta se događa ukoliko to isto neko čini na internetu. Takođe, i pozivanje tokom izbornog dana i slanje SMS poruka i eventualno kampanja od vrata do vrata može da se tretira kao određeni vid kršenja predizborne tišine.

- U zakonu postoji dosta rupa, koje uključuju brojne probleme i za medije i za učesnike izbora. Tišina kakvu imamo u Srbiji, nema puni smisao, jer predugo traje i nije do kraja regulisana - kaže nam Bojan Klačar iz CeSiD-a.

tisina

On ipak smatra da treba da postoji "distanca" od propagande, ali da ona treba da bude duža od 24 sata od dana glasanja.

Da je izborna ćutnja prevaziđena, i to još pre ekspanzije interneta i društvenih mreža, smatra direktor agencije "Faktor plus" Vladimir Pejić:

- Tek sada, sa ovako razvijenim onlajn medijima i socijalnim mrežama tišina je besmislena, i, po meni, samo može da dovede do dizanja nepotrebnih tenzija i eventualnih incidenata tokom glasačkog procesa.

I Ljiljana Smajlović, predsednica UNS, smatra da tišina nema mnogo smisla, i napominje da je taj recept prepisan iz drugih zemalja:

- Ipak, ne bih je olako ukidala. Jer, činjenica je da se javnost navikla na tišinu i da je najčešće dočeka sa olakšanjem.

pravila

STOP ZA SIMBOLE

Na dan glasanja zabranjeno je isticanje simbola kandidata i stranaka i drugog propagandnog materijala. Ako se taj propis prekrši, birački odbor se raspušta, a glasanje na tom mestu se ponavlja.

CRTA: NEUREĐENI SPISKOVI

Posmatračka misija Građani na straži pozvala je u četvrtak glasače da slobodno izraze svoju volju 2. aprila, kao i sve aktere u izbornom procesu da poštuju zakon i izborna pravila i da se ponašaju u duhu demokratskih, slobodnih i fer izbora.

- U završnici kampanje pri isteku svih rokova ponovio se problem neuređenosti biračkog spiska što narušava poverenje građana u izborni proces - navode iz CRTA.

novosti.rs

 

 

U čijem interesu rade mediji u Srbiji

Prvi put nakon Miloševića: Izborna kampanja prošla bez TV duela

Nikolić u Kini posetio pokrajinu Šandung

Dojče vele: Beograd i posle izbora nastavlja politiku balansiranja

RIK: Imenovani članovi biračkih odbora

BCBP: Vlada ograničava pristup dokumentima u evropskim integracijama

Tražiocima azila zabranjen ulazak u Mađarsku/Beč: Primili smo dovoljno migranata, EU da nas poštedi novih

EU u više brzina, Balkanu zapećak ili poseban status

Pojačanje na srpskoj granici – dolaze evropski oficiri za vezu

Vučić se sastao s Putinom

Beli neće novac za kampanju iz budžeta

Šta piše u novoj usvojenoj Rimskoj deklaraciji EU

TV N1: Objavljeni podaci više od 400.000 gradjana

Četvrtina Srbije u riziku od siromaštva

Hronični izborni bojkot na jugu Srbije

EU slavi 60 godina od potpisivanja Rimskog ugovora/Papa liderima EU: Bez nove vizije, Uniji preti – smrt/Gabrijel: Evropa je često drugačija od Nemačke

Srbija poslala odgovore francuskom sudu u vezi sa Haradinajem

Srpsko društvo u raljama političkog 'ludila'

Obeležavanje Dana sećanja na stradale u NATO agresiji

Slovenački penzijski fond časti srpske penzionere

Rutović pucao u Peconija zbog hotela i lokala?

Prizivaju carinsku uniju Balkana, miniraju prethodne dogovore

Bilt: EU treba da se bavi Balkanom, ili će se Balkan baviti Unijom

Sprečeni ilegalni prelasci migranata na granici/Na mađarskoj granici s izbeglicama: Osuđeni bez krivice

Rojters: Beli kao Roki i Gandalf - vlast se više ne smeje/Prokić: Glasaću za Belog, kandidati mlate praznu slamu

EZ: Nastavljen postupak protiv Srbije zbog ruskog gasa

Ivanišević: Srbija neće širiti kapacitete/„Republika”: Islamisti se vraćaju u Evropu preko Balkana

Han: EU je strateški cilj Srbije

Povećan kreditni rejting Srbije

Redosled kandidata na glasačkom listiću

Prosvetari na ulicama: Dogovor s državom ili prazne učionice

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis