glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

vucic-putin4 ek imigranti
zaev11 jasenovac4 marka mmf Olja-Ivanjicki nemanja-matic

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

EU u više brzina, Balkanu zapećak ili poseban status

 

izvor : agencije  foto:

27.03.2017.

 

euro

Političke smernice za preustrojstvo Evropske unije i izvlačenje iz krize, utvrđene na samitu u Rimu, jasno predočavaju da će nužne promene trajati najmanje deset godina, što otvara i pitanje hoće li dotad uopšte moći da se otvore vrata članstva za nove zemlje. To je i rok u kojem EU tek treba da sagleda da li će i u kojem vidu biti u stanju da u članstvo primi, ili da utvrdi "prelazni status, neko povlašćeno partnerstvo" pre svega za Crnu Goru i Srbiju koje pregovaraju o članstvu.

Evropski komesar Johanes Han nudi podršku EU za stvaranje jedinstvenog tržišta Zapadnog Balkana koje bi podstaklo ekonomski boljitak i rast regiona, mada još nije jasno kojim bi se mehanizmom to ostvarilo, a  bez sumnje bi bilo potrebno više godina da se osete prvi rezultati.

To bi značilo da zemlje regiona same u najvećoj meri moraju da se potrude da preurede infrastrukture, privuku zasad vrlo skromne inostrane investicije i dođu na prag Unije, tek kad njihove privrede po konkurentnosti i društva po demokratskom razvoju dođu do nivoa da unose dodatu vrednost u Uniju, a ne da uđu kao siromašni rođaci s praznom kasom i nesređenom pravnom državom.

Berlinski proces oporavka regiona zasad je dao malo opipljivih rezultata, saglasni su i diplomate u EU u Briselu.

Španski premijer Marijano Rahoj kaže da EU sprema nešto nalik Maršalovom planu od više desetina milijardi evra za Afriku s ciljem da se otklone koreni siromaštva i masovne navale, bezbednosne pretnje imigranata Uniji.

O nekom takvom planu za Zapadni Balkan, međutim, nema pomena, iako je Zapadni Balkan takođe na udaru imigracije, a bezbednosno odatle prete zategnutosti i sukobi, što je i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker uzbuđeno stavio do znanja američkom potpredsedniku Majku Pensu.

Hrvatska: moćni će odlučivati o nama

Zemlje Zapadnog Balkana su od demokratskih zaokreta dobile više milijardi direktne pomoći od institucija i država EU, mada je od EU nametnuti model privatizacije i otvaranja tržišta, u čemu je Srbija bez razloga i nužne zaštite prednjačila, doveo do toga da je tržište regiona bilo veoma povoljno za države EU i došlo je do prelivanja trgovinskog viška od blizu sto milijardi evra u korist članica Unije.

To je značilo i manjak za države regiona, koje su morale da se zadužuju na svetskom tržištu, pa sad ukupno, uključujući najzaduženiju po stanovniku Hrvatsku, imaju spoljni dug od preko sto milijardi evra.

Da je namera da se napravi zaokret u razvoju i izgradnji EU veoma uzbudila mnoge članice Unije svedoči i izjava Andreja Plenkovića, premijera Hrvatske, članice EU, ali i zemlje koja je ekonomski i bezbednosno jednom nogom na Zapadnom Balkanu, da je vlada u Zagrebu ozbiljno zabrinuta zbog plana da se ustanovi "EU u više brzina".

Plenković upozorava da "EU u više brzina", kroz brže objedinjavanje nekih članica oko ekonomskog jačanja zone evra, izgradnje evropske odbrane ili udruživanja snaga u suzbijanju terorizma i imigracije, moglo dovesti do toga da će u EU biti formirane kategorije s jedne strane slabih, a s druge moćnih zemalja koje će suštinski odlučivati "o svima i svačemu".

Na Balkanu se treba naoružati strpljenjem

Zasad je u strukturama EU tek počelo da se razmatra šta učiniti sa zapadnobalkanskim zemljama koje bi u idućim godinama sprovele sve reforme i zakucale na vrata Unije, preneli su izvori EU u Briselu.

Utoliko pre što je u institucijama i diplomatskim kancelarijama članica EU takođe zazvonilo zvono na uzbunu zbog opasnosti da preteće zategnutosti u poslednjih godina od EU "zapuštenom regionu" dovedu do sukoba i nestabilnosti koji bi neminovno ugrozili i Uniju.

Ništa, međutim, ne jamči da će razjašnjavanje oko toga kakav će biti pristup Zapadnom Balkanu, odnosno hoće li se region činjenički naći u zapećku, moći da usledi u neko dogledno vreme.

To je teško zamisliti u času kad nema na vidiku jasnog raspleta oko i dalje samo prigušenog sukoba unutar članica Unije o ključnom pitanju da li je moguće ostvariti jedinstvo i reforme za temeljiti oporavak EU, budući da neke države misle da je nužno snažnije objedinjavanje, a druge da bi, štaviše, neka ovlašćenja trebalo s institucija EU vratiti na nacionalnu ravan.

Upravo kreću teški pregovori o izlasku Velike Britanije iz članstva EU, koji su uzdrmali same temelje Unije i samo pojačali odbojnost u ne malim delovima građana zemalja Unije i političkim snagama prema ulasku novih zemalja u članstvo.

To je još pojačano ozbiljnim sukobom EU i Turske i zahtevima mnogih političkih sektora i nekih vlada Unije da se prekinu ionako decenijama dugi i bez izgleda na uspeh pregovori o članstvu s Ankarom.

Hrvatski premijer Plenković je zabrinuto predočio da bi stvaranje moćnog, bogatog kluba ili klubova unutar EU, ako bi ostale članice bile prepuštene same sebi, "samo još ojačalo antievropske pokrete u svim zemljama… a takav scenario nije nikako dobar".

Zapadni Balkan je već "zapušten i zapostavljen", jer je EU u zemljama regiona suštinski davala prednost ekipama na vlasti za koje je smatrala da znače stabilnost, ali malo je bilo podrške alternativama koje bi značile demokratski i ekonomsko-socijalni boljitak, posebno na Kosovu i u BiH.

 

 

 

Pojačanje na srpskoj granici – dolaze evropski oficiri za vezu

Vučić se sastao s Putinom

Beli neće novac za kampanju iz budžeta

Šta piše u novoj usvojenoj Rimskoj deklaraciji EU

TV N1: Objavljeni podaci više od 400.000 gradjana

Četvrtina Srbije u riziku od siromaštva

Hronični izborni bojkot na jugu Srbije

EU slavi 60 godina od potpisivanja Rimskog ugovora/Papa liderima EU: Bez nove vizije, Uniji preti – smrt/Gabrijel: Evropa je često drugačija od Nemačke

Srbija poslala odgovore francuskom sudu u vezi sa Haradinajem

Srpsko društvo u raljama političkog 'ludila'

Obeležavanje Dana sećanja na stradale u NATO agresiji

Slovenački penzijski fond časti srpske penzionere

Rutović pucao u Peconija zbog hotela i lokala?

Prizivaju carinsku uniju Balkana, miniraju prethodne dogovore

Bilt: EU treba da se bavi Balkanom, ili će se Balkan baviti Unijom

Sprečeni ilegalni prelasci migranata na granici/Na mađarskoj granici s izbeglicama: Osuđeni bez krivice

Rojters: Beli kao Roki i Gandalf - vlast se više ne smeje/Prokić: Glasaću za Belog, kandidati mlate praznu slamu

EZ: Nastavljen postupak protiv Srbije zbog ruskog gasa

Ivanišević: Srbija neće širiti kapacitete/„Republika”: Islamisti se vraćaju u Evropu preko Balkana

Han: EU je strateški cilj Srbije

Povećan kreditni rejting Srbije

Redosled kandidata na glasačkom listiću

Prosvetari na ulicama: Dogovor s državom ili prazne učionice

Orban: Drugi red ograde na granici sa Srbijom do kraja maja/Turska prijeti da će poslati 15.000 izbjeglica u Evropsku uniju/IOM: U 2016. povećan broj stradalih migranata u Sredozemlju

Vučić: Treba razumeti potrebe drugog naroda

Pet MiG-ova stiže u Srbiju, jedan možda ostaje na remontu

Junker: Zapadni Balkan najkomplikovaniji u Evropi/Orban: Moramo zaustaviti Brisel, nismo sluge moćnika

Đurić: Zaštitićemo imovinu kao u slučaju Trepče, to je pljačka i otimačina na koju Srbija nikada neće pristati

Merkel: Srbija na dobrom putu, Vučić da nastavi reforme

DW: Pretučeni, izujedani, vraćeni u Srbiju

RIK proglasio kandidaturu Ljubiše Preletačevića Belog/Kraj kutija 2.000 posmatrača

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis