Printezis kaznio Zvezdu

izvor : politika  foto: politika

22.03.2017.

guduric7

Umesto najveličanstvenije pobede – najbolniji poraz! Košarkaši Crvene zvezde propustili su veliku priliku da savladaju Olimpijakos i dođu na pobedu od plasmana u plej-of Evrolige. U duelu sa „bratskim“ timom iz Pireja bili su u teškom „nok-daunu“ u prvom poluvremenu, ali uspeli su serijom 18-0 da preokrenu rezultat, a u poslednjih pet minuta ušli su sa velikih osam poena prednosti. Greškama, prouzrokovanih umorom i padom koncentracije, dozvolili su protivniku da se izbori za produžetak, a kazna je stigla 3,2 sekundi pre kraja.

Grčki reprezentativac Printezis je na identičan način kao 2012. kada je doneo titulu Olimpijakosu u finalu protiv CSKA, „flouterom“, sa bočne linije preko Tompsona, okončao dramu u Kombank areni i šokirao igrače Zvezde i njenih 18.000 navijača. On je trostrukom evropskom prvaku (dve titule pod komandom Dušana Ivkovića) dao „život“ u regularnom delu utakmice, kada je na Gudurićevu „trojku“ odgovorio „trojkom“ i izborio ekstra pet minuta.

Posle prvog poluvremena nije moglo ni da se nasluti da će u nastavku utakmica imati dramatičan tok. Olimpijakos je ušao u duel kao da je finale, demonstrirao defanzivni repertoar s kojim se srpski šampion do sada nije susreo. Prva meta je bio u odsustvu Jovića organizator igre Dženkins. Presingom na loptu po celom terenu i visokim postavljanjem odbrane, sa iskakanjem i preuzimanjem, Zvezdina igra je uvedena u lavirint, u kom su se pogubili svi napadački bitni igrači. Bez tranzicije, igre u reketu na Kumića i šuta za tri poena beogradski „crveno-beli“ su se odbijali o Olimpijakosov zid. S druge strane, veliko iskustvo igrača grčkog tima donelo je prednost i u fazi napada. Pas igrom pravljen je višak, a Papanikolau, Printezis i Grin su bili nepogrešivi.

Ne pamti se kada je Zvezda u dve uvodne četvrtine imala jednocifren košgeterski učinak, na veliki odmor otišla sa samo 17 poestignutih poena. Najbolji strelac Simonović za devet minuta nije dobio priliku da uputi šut, a jedino je Dženkins individualnim kvalitetom uspevao da pronađe rupu u bedemu Olimpijakosa. Atinjani su stekli 13 poena prednosti, ali može se reći da je odbrana „crveno-belih“ bila na visini zadatka, jer su gosti za 20 minuta postigli samo 30 poena. Problem je bio u 11 izgubljenih lopti iz kojih su primili lake poene i šutu za tri poena (5-0).

Jasno je bilo da je loša šuterska serija prouzrokovana i činjenicom da Zvezdini igrači tri meseca nisu ušli u Kombank arenu. „Prokletstvo“ je skinuo Volters, postigao prvu „trojku“ i uz pomoć Kumića zaljuljao pobednički brod Olimpijakosa koji je već krenuo ka Pireju. Usledile su još tri „bombe“ Gudurića, Simonovića i Dangubića, za prvo vođstvo na kraju treće deonice. Dangubić je odigrao odličnu odbranu na Spanulisu koji je prvi put u karijeri ostao bez poena u evroligaškoj utakmici, praktično nije imao nikakav uticaj na igru svog tima. Devet punih minuta trajala je Zvezdina serija (18-0) u kojoj je bila značajna i rola Bejlice koji je raširio igru u napadu protiv Milutinova (takođe bez učinka) i otvorio prostor za višak igrača i šut za tri poena. Od 32:42, srpski šampion je došao do 50:42 i kapitalne prednosti, pet minuta pre kraja.

Olimpijakos je ličio poput boksera na „staklenim nogama“, ali, samo ličio. Poput pravih šampiona, podigao je gard i uzvratio žestoko. Zvezda je primila teške udarce od igrača od kog se to najmanje očekivalo. Mladi grčki krilni centar  Agravanis, koji je do ove utakmice imao evroligaški prosek od 2,4 poena, uzeo je sudbinu tima u svoje ruke. Iskoristio je umor i manjak koncentracije Simonovića, pogodio dve „trojke“, uz prodor i dodatni faul i vratio Olimpijakos na pobednički kolosek. Mogla je Zvezda da dobije utakmicu u regularnom delu, vodila je koševima Dženkinsa i Gudurića sa dva i tri poena razlike, ali ključna greška je napravljena što je Printezisu data šansa da šutne i pogodi ključnu „trojku“ za produžetak.

U dodatnom vremenu izvedeno je čak 13 slobodnih bacanja, a Zvezda je imala napad za pobedu. Gudurić je 20 sekundi pre kraja ušao u reket, pokušao da iznudi faul pored Papanikolaua, ali nije izborio izglednu priliku. Usledio je sporni detalj. Zvezdin bek je u vazduhu udario loptu koja se odbila od grčkog reprezentativca i sudije su dosudile posed za domaćina. Međutim, Slovenac Javor je posle ogledanog snima dosudio loptu za Olimpijakos, a Printezis je pogodio za nevericu i Zvezdine brige.

Tri kola pre kraja, srpski šampion ima dve pobede više od Darušafake, ali i znatno teži raspored. Sutra sledi duel u Barseloni, pa u Beograd dolazi Uniks, a u poslednjem kolu „crveno-beli“ idu na noge direktnom protivniku koji je slavio u Beogradu. Dve pobede sigurno vode Zvezdu dalje ili neki kiks turskog tima, ali  mesto u „top 8“  još traže Panatinaikos, Baskonija i Efes, tako da će verovatno biti potpuno otvorene borba do kraja.

Kombank arena. Gledalaca: 18.170. Sudije: Javor (Slovenija), Garsija (Španija) i Balak (Izrael).

CRVENA ZVEZDA: Volters 7 (jedna „trojka“), Tompson 1, Dangubić 5 (1), Mitrović 1, Lazić 2, Simonović 9 (1), Dženkins 13 (1), Gudurić 14 (3), Kuzmić 8, Bjelica 4. Nisu igrali Dobrić i Rakićević.

OLIMPIJAKOS: Grin 8, Birč 2, Jang 1, Papapetru, Spanulis, Voters 2, Agravanis 16 (3), Milutinov, Printezis 15 (2), Papanikolau 17 (2), Mancaris 5. Nije igrao Atinu.

Radonjić: Moglo je pametnije

Teško je primio poraz trener Crvene zvezde Dejan Radonjić, ali još više ga brine veliki umor pred odlučujuće duele.

- Na početku se videlo da je Olimpijakos došao izuzetno motivisan, spreman da kvalitetom dođe do pobede. Čvrstom igrom su nas uveli u greške i gradili rezultat. Igrali smo dobro u odbrani, ali zbog 11 izgubljenih lopti primili smo dosta lakih poena. U drugom poluvremenu smo došli do igre i uzvratili. Borili smo se maksimalno, ali nismo uspeli da pobedimo. Mogli smo boljim i pametnijim rešenjima u regularnom delu i u produžetku da ostvarimo prednost, ali nije nam se dalo. Vidljiva je velika potrošnja kod nas, u ritmu igre i rotacijama. To nije mali problem, a kako ćemo izgledati za dva dana protiv Barselone, to mogu samo da zamislim. Posle svega, čeka nas duel u Podgorici u polufinalu ABA lige, a ta utakmica ima posebnu važnost – istakao je Radonjić.

Sferopulos: Agravanis nas vratio u život

Trener Olimpijakosa Janis Sferopulos istakao je da su pobednika odlučili detalji.

- Naša koncentracija u poslednjem napadu, u kome smo raširili odbranu i pronašli Printezisa, bila je odlučujuća. Mali detalji su rešili pitanje pobednika, jedan promašaj, skok ili tranzicija. Defanzivno gledano, prvo poluvreme je bilo jedno od najboljih tokom moje trogodišnje karijere na klupi Olimpijakosa. Mislim da smo iznenadili Zvezdu, uspeli da zaustavimo sve igrače koji su napadački mogli da nam naude. Znali smo da će protivnik reagovati u nastavku, a treća četvrtina je bila veoma teška za nas. Usledila je Zvezdina serija 18-0, ali Agravanis nas je vratio u život. Ušao je u igru i dao devet poena za redom i omogućio da se ponovo borimo za pobedu. Čestitam navijačima na zaista sjajnoj atmosferi. Ovo su dva tima koja se uvek bore za rezultat, ali koja imaju sjajan odnos. Imam veliko poštovanje prema Crvenoj zvezdi – rekao je Sferopulos.

politika.rs

Zvezda juri top 8

Vujošević novi selektor BiH

Pobeda Zvezde u Milanu, plej-of sve bliži/Radonjić: Velika pobeda, hvala navijačima

Zvezda osvojila "Žućkovu levicu"

Partizan bolji od Mege, duel "večitih“ u finalu Kupa/Zvezda prvi finalista Kupa Koraća

Partizan rutinski do polufinala Kupa: Crno-beli ubedljivi protiv Dunava/Mega treći polufinalsta Kupa

KRK: Zvezda ubedljivo do polufinala Kupa Radivoja Koraća/ FMP prvi polufinalista

KRK: "Večiti" večni favoriti/ KSS apeluje na navijače: Dozvolimo igračima da budu glavni akteri Kupa u Nišu

Evroliga: Zvezda, za top 8, protiv Turskih i Baskijskih timova

Crvena zvezda ubedljivo poražena u Moskvi

Saopštenje Crvene zvezde: Ratna zona, licemerje..…/ Potpredsednik KK Partizan: Pričamo samo na terenu

Partizan prekinuo Zvezdin niz!/Radonjić: Dekoncentracija, odbrana, energija…/Džikić: Možda smo ih uhvatili umorne