glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Pasoš BiH otvara malo vrata 

Izvor: evn

Datum: 28 . 04. 2014

 

bosanski-pasos

BANjALUKA - Porast broja lažnih azilanata i masovan odlazak radnika bez važećih dokumenata na rad u zemlje EU doveo je BiH u red zemalja čiji su pasoši najmanje „prihvatljivi“ u svetu!

Državljanima BiH potrebne su vize za ulazak u čak 173 zemlje sveta, te ne začuđuje podatak Ministarstva spoljnih poslova BiH da su građani u prošloj godini potrošili na vize oko 50 miliona maraka. Evropske zemlje koje traže vizu za državljane BiH su Jermenija, Belorusija, Irska, Velika Britanija i Kosovo. Bez viza državljani BiH mogu da ulaze u 28 evropskih zemalja, potpisnica Šengenskog sporazuma.

Nakon višemesečnog obijanja pragova stranih ambasada i višečasovnog čekanja u redovima, mnogi državljani BiH, posebno oni stariji, sada se rado sećaju nekada čuvenog „crvenog“ pasoša bivše SFRJ sa kojim su, kažu, mogli slobodno da putuju Evropom i svetom.

Po istraživanju Međunarodne konsultantske kompanije „Henly & Partners“, koja je objavila listu „najprihvaćenijih“ pasoša u svetu, BiH je zauzela 44. mesto.

Slovenija je na 12, Hrvatska na 26, a Srbija na 37. mestu. Kosovo je najlošije rangirano i zauzelo je 88. mesto od ukupno 200 zemalja. Građani Slovenije bez vize mogu putovati u 155 zemalja sveta.

Ranijih godina najviše lažnih azilanata iz BiH bilo je u Švajcarskoj, Švedskoj i Belgiji, dok ih je ove godine najviše otkriveno u Nemačkoj. Šef Monitoring tima za praćenje primene bezviznog režima Bakir Dautbašić kazao je da je povećanje lažnih azilanata iz BiH u Nemačkoj primetno u prva dva meseca ove godine.

- Kada su u pitanju lažni azilanti, BiH je i dalje u uskoj komunikaciji sa vlastima Nemačke - rekao je on i dodao da je Nemačka pripremila nova zakonska rešenja za rešavanje problema.

To će, naglasio je, samo po sebi značajno ubrzati proceduru rešavanja zahteva za azil državljana BiH.

- Tako da će lažni azilanti u svakom slučaju biti obeshrabreni u svojim nakanama da ubuduće odlaze u tu zemlju i lažno traže azil. Želimo da situacija bude bolja i da je što manje takvih građana u EU - kazao je Dautbašić.

DESET DANA MINIMALNO 350 EVRA

Državljani BiH mogu bez viza da putuju u zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma: Austriju, Belgiju, Bugarsku, Kipar, Češku, Dansku, Estoniju, Finsku, Francusku, Grčku, Island, Italiju, Letoniju, Litvaniju, Luksemburg, Mađarsku, Maltu, Holandiju, Norvešku, Nemačku, Poljsku, Portugaliju, Rumuniju, Slovačku, Sloveniju, Španiju, Švedsku i Švajcarsku i to uz biometrijski pasoš. Treba da poseduju novac u iznosu od 35 - 70 evra za svaki dan boravka u zemljama EU.

novosti.rs


 

Dijaspora u nadležnosti Ministarstva spoljnih poslova

Berlin: Srbiji status sigurne zemlje

Johanesburg: Srpski jezik izborni predmet u svim školama

Sa Borisom Malagurskim o Beogradu u Insbruku

Spreman spisak novih ambasadora

Osnovan Klub srpskih privrednika Austrije

Drašković: Dijaspora da se uključi u reforme

Za Srbe povoljan izborni rezultat u Mađarskoj

Srpski jezik u Marseju

Bez šefova 17 ambasada

Dobrodošli na sajam srpske privrede u Insbruku

Nemačka povela borbu protiv socijalnog turizma

Milan Rus: Velika tradicija, a sve manje Srba u Mađarskoj

Nemačka želi stabilan Balkan

Problem registracija škola na srpskom jeziku

Glasanje u inostranstvu

Beč: Oproštajna misa pred poklon SPC

Za jače veze Srbije i Norveške

Potrebna veća ulaganja dijaspore u Srbiju

Dijaspora najbolji turista i promoter

U inostranstvu 35 biračkih mesta

Da li će dijaspora glasati?

Srbija dobila 30 ambasada

Susret sa predstavnicima udruženja iz Hrvatske i RS

Slabo interesovanje dijaspore za glasanje

Razgovori o "Teslagradu"

Zajedno za bolju turističku promociju Srbije


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis