glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Johanesburg: Srpski jezik izborni predmet u svim školama

Izvor: vecernje novosti

Datum: . 04. 2014

 

svet srpski jezik

Da srpski jezik postane zvaničan u Južnoafričkoj Republici izborila se nastavnik srpskog jezika Violeta Pavlović Marinović. Već dve godine naš jezik je izborni predmet u svim osnovnim i srednjim, državnim i privatnim školama. Naša deca sada mogu visokim ocenama iz maternjeg jezika da povećaju ukupan prosek, a to im olakšava prohodnost do izabranog fakulteta. Međutim, osim što se pored 10 zvaničnih jezika u Johanesburgu, ravnopravno čuje i srpski, najvažnije je da, smatra Violeta, naša deca koja žive u dijaspori ne zaborave korene.

Violeta trenutno ima 30 đaka, a do sada je sa sertifikatom položenog srpskog jezika iz njenih klupa izašlo više od 80 mališana.

- Srpska škola „Sveti Sava“ u najvećem gradu Južnoafričke Republike osnovana je 2009. godine, na inicijativu roditelja i uz njihovu pomoć se održava - kaže Violeta. - Nalazi se na crkvenom imanju jedinog hrama SPC na afričkom kontinentu - Sveti Toma. Srpska komuna iako novija, veoma je aktivna i okuplja između 10.000 i 20.000 Srba.

Međutim i deset godina pre toga, Violeta je našu decu u sklopu Komune učila maternjem jeziku. Sada je on deo obrazovnog sistema Južnoafričke Republike. Nijedna druga zemlja iz našeg okruženja nije ovo postigla. Osim toga, ni u jednoj drugoj zemlji, osim u Južnoafričkoj Republici, gde u velikom broju žive naši ljudi, nije ozvaničen sprski jezik.

- U Johanesburgu živim 20 godina, tamo su mi se rodila oba sina - priča Violeta. - Poenta cele priče je da se naša deca tamo ne asimiluju, da očuvaju jezik, tradiciju, da nauče što više o svojoj kulturi. Svi verski i državni praznici obeležavaju se u školi „Sveti Sava“. U projektu koji je trajao tri godine podržala su me srpska ministarstva prosvete i spoljnih poslova i ambasada Srbije. Da bi se ubrzalo dobijanje rešenja od Ministarstva prosvete u Srbiji, mnogo mi je pomogla novinarka državne televizije Jelena Đorđević Popović.

U školi koja se odvija subotom, izučavaju se srpski jezik, istorija, geografija, muzičko, likovno i veronauka, a sve je u korelaciji sa srpskim jezikom i odvija se po našem nastavnom programu. Najteže je bilo da se naš nastavni program impelmentira u onaj u JAR. Razlikuje se način ocenjivanja, jer tamo se od početka školovanja polažu ispiti u dva roka u toku školske godine koja traje od januara do decembra.

OSMI PADEŽ

Deci koja idu u internacionalne škole i uglavnom govore engleski, najteže je da shvate naših sedam padeža - kaže Violeta. - A u Ministarstvu prosvete u Johanesburgu su me, kada je sve bilo gotovo, da bi napravili štos sa mnom, zbog moje preterane posvećenosti i predanosti, pozvali su me da mi saopšte kako sve mora da padne u vodu, jer je objavljena vest da je ozvaničen i osmi padež. Bacila sam se u vatru da objašnjavam kako je to nemoguće, ali su svi počeli da se smeju

novosti.rs


 

Sa Borisom Malagurskim o Beogradu u Insbruku

Spreman spisak novih ambasadora

Osnovan Klub srpskih privrednika Austrije

Drašković: Dijaspora da se uključi u reforme

Za Srbe povoljan izborni rezultat u Mađarskoj

Srpski jezik u Marseju

Bez šefova 17 ambasada

Dobrodošli na sajam srpske privrede u Insbruku

Nemačka povela borbu protiv socijalnog turizma

Milan Rus: Velika tradicija, a sve manje Srba u Mađarskoj

Nemačka želi stabilan Balkan

Problem registracija škola na srpskom jeziku

Glasanje u inostranstvu

Beč: Oproštajna misa pred poklon SPC

Za jače veze Srbije i Norveške

Potrebna veća ulaganja dijaspore u Srbiju

Dijaspora najbolji turista i promoter

U inostranstvu 35 biračkih mesta

Da li će dijaspora glasati?

Srbija dobila 30 ambasada

Susret sa predstavnicima udruženja iz Hrvatske i RS

Slabo interesovanje dijaspore za glasanje

Razgovori o "Teslagradu"

Zajedno za bolju turističku promociju Srbije


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis