glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Srpski jezik u Marseju 

Izvor: agencije

Datum: 01. 04. 2014

 

srpski_jezik, Marsej

Filološki fakultet u Marseju je jedino mesto u regionu Provansa-Alpi-Azurna obala gde se može učiti srpski jezik. U februaru je predstavnjena Srbija i srpski jezik, a u toku su pregovori o razmeni studenata između Filozofskog fakulteta u Nišu i Filološkog fakulteta u Marseju.

Godinama unazad, u Francuskoj se uči srpski jezik. Na više od pet obrazovnih ustanova u zemlji, Francuzima i drugim strancima omogućeno je upoznavanje sa našim jezikom, kulturom i istorijom. Radi se o katedrama za slovenske jezike, među kojima naš jezik, tačnije srpsko-hrvatsko-bosanski, zauzima značajno mesto.

Na Filološkom fakultetu u Marseju radi lektor iz Niša Tanja Milosavljević. Od 2008. godine ona pomaže studentima da uče jezik, da nauče nešto o našoj kulturi i tradiciji, da saznaju kako se živi u Srbiji i na Balkanu.

Kurs obuhvata časove jezika, ali i časove istorije, jer je potrebno upoznati studente i sa našom bogatom kulturnom baštinom. Radi se uglavnom u učionicama koje su tehnički dobro opremljene (audio, video), kako bi učenje jezika kroz slike i igru bilo zanimljivije. Takođe se koriste i laboratorije za časove fonetike, koje omogućavaju vrlo kvalitetan rad. Studenti su veoma motivisani i spremni za rad, učestvuju u raznim ateljeima, kreiraju projekte. Od azbuke, preko gramatičkih pravila, konverzacije, pisanja eseja, slušanja muzike i raznih vežbanja, u roku od tri godine, oni dobijaju diplomu fakulteta i „progovore" naš jezik. Poslednje nedelje svakog semestra tradicionalno se organizuje srpsko veče sa srpskom muzikom i specijalitima.

Motivi za učenje srpskog jezika su različiti. Jedni se odlučuju zbog toga što vole slovenske jezike, drugi zato što ih zanima srpska i balkanska istorija, treći pak zbog prijateljskih odnosa. Činjenica je da se iz godine u godinu povećava broj studenata koji se odlučuju da uče naš jezik. Generalni utisak je da tek sada počinju da otkrivaju Balkan i njegove lepote. Ima i poslovnih ljudi koji smatraju da će im znanje srpskog jezika povećati šanse za sklapanje poslova sa partnerima iz naše zemlje. Pojedinci su se već oprobali u radu za određene institucije na Kosovu ili su stažirali u Beogradu. Naravno da ima i slučajeva mešovitih brakova gde se supružnici neretko opredeljuju da pohađaju nastavu. Dolaze i deca naših radnika u inostranstvu kao apsolutni početnici. Zanima ih naša istorija, politika... Dakle, u pitanju su studenti različite starosne dobi.

Treba napomenuti da postoji zainteresovanost studenata za letnje škole jezika u Srbiji (nekolicina ih je već pohađala), škole tokom koje studenti imaju interakciju sa lokalnim stanovništvom, njihovim načinom života i tokom koje idu na brojne izlete po Srbiji otkrivajući njene prirodne lepote i turistički potencijal. Takođe mogu da se upoznaju sa lokalnim institucijama i njihovim funkcionisanjem.

Filološki fakultet u Marseju je jedino mesto u regionu Provansa-Alpi-Azurna obala gde se može učiti srpski jezik. Tradicija je da fakultet dva puta godišnje organizuje tzv. otvorena vrata, kada se u martu mesecu predstavljaju jezici učenicima završnih godina srednjih škola, a u septembru svim zainteresovanima.

Svake godine, bogato izložen štand srpskog jezika mami poglede i privlači pažnju novih lica. Evo nekoliko fotografija sa februarske manifestacije na kojoj je Niš imao svoju prezentaciju. Ukoliko pregovori između Filozofskog fakulteta u Nišu i Filološkog fakulteta u Marseju, u pogledu razmene studenata, urode plodom, već u julu možemo očekivati studente iz Francuske.

rts.rs


 

Bez šefova 17 ambasada

Dobrodošli na sajam srpske privrede u Insbruku

Nemačka povela borbu protiv socijalnog turizma

Milan Rus: Velika tradicija, a sve manje Srba u Mađarskoj

Nemačka želi stabilan Balkan

Problem registracija škola na srpskom jeziku

Glasanje u inostranstvu

Beč: Oproštajna misa pred poklon SPC

Za jače veze Srbije i Norveške

Potrebna veća ulaganja dijaspore u Srbiju

Dijaspora najbolji turista i promoter

U inostranstvu 35 biračkih mesta

Da li će dijaspora glasati?

Srbija dobila 30 ambasada

Susret sa predstavnicima udruženja iz Hrvatske i RS

Slabo interesovanje dijaspore za glasanje

Razgovori o "Teslagradu"

Zajedno za bolju turističku promociju Srbije


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis