Minhen- Potpuna evroatlanska integracija Zapadnog Balkana neće se desiti uskoro, što je bila i poruka samita Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana 2018. godine, ali evropski lideri prepoznaju strateški značaj „dela evropske slagalice”h koji nedostaje, navodi se u Minhenskom bezbednosnom izveštaju za 2019. godinu.
U delu izveštaja koji se bavi analizom Zapadnog Balkana ocenjuje se da je region i dalje „ranjiv”, a kao primer „krhke stabilnosti” navode da je Kosovo u decembru, suprotno želji NATO, odlučilo da formira svoju vojsku na šta je Srbija, kako se tvrdi, odgovorila pretnjom oružane intervencije.
Ističe se da su građani regiona izrazili svoje nezadovoljstvo kroz proteste, dok uglavnom mladi masovno napuštaju Zapadni Balkan. Zaključak je Minhenskog bezbednosnog izveštaja za tekuću godinu da Kina i Rusija, kao i drugi igrači, pojačavaju, kako svoj uticaj, tako i negativna dešavanja u regionu.
Rusija je, kako se navodi, „tradicionalan” igrač u regionu, ali sada Zapadni Balkan vidi kao deo „velike igre” koja može da omete i oslabi EU.
Zvanična Moskva je u mnoštvo navrata optužena da preduzima mere koje za cilj imaju da destabiliziju Zapadni Balkan, uključujući i podsticanje na etničke konflikte. Deo propagande, kako se navodi, predstavlja i anti-Zapadna propaganda koja za cilj ima da poveća nezadovoljstvo koje građani osećaju prema EU.
Kina je najskorije pristupila regionalnoj igri moći, a sve države Zapadnog Balkana su članice kineske inicijative „Pojas i put” kroz format „16+1”. Zaključak izveštaja je da kineske investitcije predstavljaju rizik po region, pogotovo sa stanovišta duga, jer mnoge investicije dolaze u vidu kredita.
Evropska komisija je 2018. godine prihvatila novu strategiju za region koja Zapadni Balkan posmatra kao „geostratešku investiciju”. NATO i EU sada aktivno rade na borbi protiv ruske propagande, a Unija je već pokrenula više programa o povezanosti koji će se takmičiti sa sličnim kineskim programima.
U izveštaju se navodi da će tekuća godina pokazati da li Zapadni Balkan i dalje veruje u evropsku budućnost, prenosi Tanjug.
Vučić: Beograd i Priština stotinama hiljada milja daleko od bilo kakvog sporazuma
Završen protest u Beogradu porukom Vučiću: Ti brojiš, mi odbrojavamo
Protest Jedan od pet miliona u Beogradu: Gradjani Srbije taoci Aleksandra Vučića
Tajms: Širenje NATO nije prepreka za novu balkansku krizu
Srbija na udaru lažnih vesti
Srbija prihvata evropsku regulativu u energetici, slabo je sprovodi
Vučić u kampanji, opozicija pred bojkotom
Zapadne zemlje za povlačenje Unmika, Rusija i Kina protiv
Opozicija objavila predlog "Sporazuma sa narodom"
Srbija postala članica obrazovnog programa EU Erasmus+
Šta je u Srbiji ostalo od demokratije?
Fridom haus: Srbija pala iz grupe slobodnih zemalja u grupu delimično slobodnih
Strah od islama na Balkanu?
Ruf: Čestitam Srbiji na ostvarenom napretku
EZ postavila uslove za gradnju magistralnog gasovoda u Srbiji/ Višegradska grupa protiv dvostrukih aršina EU prema Južnom i Severnom toku
Brisel Beogradu i Prištini: Ako želite rešenje, sada je trenutak
|