glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Mađarska: Srbin „poslanik“ - portparol 

Izvor: evn

Datum: 04. 07. 2014

 

aleksov

Slučaj je hteo da u godini u kojoj je Mađarska navršila deceniju od ulaska u Evropsku uniju, predstavnik tamošnjih Srba prvi put kroči nogom u fascinantno neogotičko zdanje mađarskog parlamenta u Budimpešti.

Dogodilo se to na nedavnim parlamentarnim izborima, a Ljubomir Aleksov, aktuelni predsednik Samouprave Srba, poput predstavnika svih drugih manjinskih nacija u susednoj nam državi, ipak nema zvanje poslanika, nego portparola. On prisustvuje svakoj sednici, ali u diskusiji može da učestvuje samo ako je na dnevnom redu tema iz života manjina.

Za utehu Srbima, kojih je na poslednjem popisu pre tri godine bilo 10.000, pravo punopravnog poslanika u Skupštini Mađarske nisu uspeli da ostvare ni Nemci, mada su dvadeset puta brojniji. Aleksov, ipak, kaže da od svih sunarodnika u regionu, Srbi u Mađarskoj imaju najbolje rešen status.

- Susret srpskog i mađarskog premijera Aleksandra Vučića i Viktora Orbana u Beogradu, njihov zaključak da su odnosi dve zemlje u usponu, ulio nam je nadu da bi se naš položaj dodatno mogao popraviti - rekao je juče Aleksov „Novostima“.

Pomoć se očekuje sa obe strane - iz srpske matice i iz mađarske domovine. Za razliku od Mađara u Srbiji, Srbi u Mađarskoj samo ovlaš učestvuju u političkom životu, ali zato imaju pravo i mogućnost da neguju svoj identitet i to na tri nivoa. Najviši je Samouprava Srba u Mađarskoj, kao krovna organizacija u kojoj su izabrani predstavnici mađarskih Srba. Srednji nivo obuhvata Srbe iz Budimpešte i okoline, gde su skoncentrisani u najvećem broju, a najniži nivo su mesne samouprave u kojima žive naši sunarodnici.

- Jedino u samoupravi, na državnom nivou, imamo obezbeđena sredstva za škole i institucije u kojima je moguće ostvarenje nekakve kulturne autonomije - kaže Aleksov.

Za obrazovanje Srba na maternjem jeziku najznačajnija je Gimnazija „Nikola Tesla“ u Budimpešti, koja je ujedno i jedina srednja škola na srpskom jeziku. Ovde se poslednjih godina upisuje veći broj đaka iz Srbije, nego iz Mađarske. Njihov cilj je da se domognu diplome koja omogućava upis na fakultete u zemljana EU.

Imaju ovdašnji Srbi četiri osnovne škole - u Budimpešti, Batanji, Lovri i u mestu Deska. U još nekoliko osnovnih škola srpski se izučava kao jedan od predmeta, u okviru nastave na mađarskom jeziku.

- Za nas je veoma važno što su Gimnazija i škole u Lovri, Batanji i Deski vraćene nedavno u nadležnost srpskoj zajednici, a finansije za te škole i nadalje će obezbeđivati mađarska država - naglašava Aleksov.

Srbi, međutim, nemaju mogućnost izbora studija na mađarskim univerzitetima. Izuzetak su fakulteti u Budimpešti i u Segedinu, na kojima postoji katedra za studije srpskog jezika.

Poredeći se u oblasti informisanja s Mađarima u Srbiji, naši sunarodnici u Mađarskoj kažu da su zakinuti. Objavljuju nedeljnik na srpskom jeziku, dnevni list nemaju, radio emisije na njihovom maternjem jeziku traju samo dva sata, a na državnoj televiziji srpski jezik zastupljen je samo 26 minuta nedeljno.

ORBAN IH NIJE POZVAO

Aleksov je neprijatno iznenađen što premijer Orban nije u svoju delegaciju koja se sastala prekjuče sa premijerom Vučićem, nije poveo i predstavnika Srba iz Mađarske.

- Imali smo obećanje premijera da će svaki put kada ide u našu matičnu zemlju pozvati i predstavnika Srba, ali je to ovoga puta izostalo, a razlog ne znam - kaže Aleksov.

MINISTARSTVO DIJASPOR

E Srbija i Mađarska su pre nekoliko godina osnovale zjedničku Komisiju za zaštitu manjina, ali ona ne zaseda već duže vreme. Poslednji put, 2011. godine kada je trebalo da sastanak sazove Srbija, ona to nije učinila. Mađarski Srbi nisu baš radosno primili ni vest da Vlada Srbije više nema Ministarstvo za dijasporu.

novosti.rs


 

Nemačka: Minimalna zarada i dvojno državljanstvo

Sednica Poslovnog saveta za dijasporu

Zajedničke ambasade za sada samo ideja

BiH: Od oktobra uvođenje novih pasoša

Za podelu dug i 51 ambasada

Praksa za studente iz dijaspore i RS

Srbija rekorder u Evropi po broju prognanih

Partnerska diplomatija: Srbija i Crna Gora na zajedničkoj adresi

Stanje računa floodrelief.gov.rs

Uskoro formiranje Uprave za saradnju sa dijasporom

Potrebno još 33000 dolara za prevoz

Dijaspora BiH: Kako do kvalitetnije povezanosti sa domovinom?

U parlamentu Mađarske konstituisana Komisija za manjine

SOS za Balkan

Kalgari - združeni u akciji pomoći

Pomozi Srbiji!

Srbi u Švedskoj - jedinstveno za ugrožene

Niz koncerata u Njujorku za ugrožene

Stanojević: Neophodno uvođenje jedinstvenog međunarodnog broja

"Srbi za Srbe" prikupili 100.000 evra donacija

Cirih pomaže poplavljenoj Srbiji

Najpotrebnije iz dijaspore

Dijaspora pomaže otadžbini

Srpski studenti na Kembridžu

Azilanti iz BiH: Umjesto boljeg života, karta za povratak

Održani XIX Majski susreti pisaca dijaspore

Svaki drugi Srbin živi izvan Srbije

Pasoš BiH otvara malo vrata

Dijaspora u nadležnosti Ministarstva spoljnih poslova

Berlin: Srbiji status sigurne zemlje

Johanesburg: Srpski jezik izborni predmet u svim školama

Sa Borisom Malagurskim o Beogradu u Insbruku

Spreman spisak novih ambasadora

Osnovan Klub srpskih privrednika Austrije

Drašković: Dijaspora da se uključi u reforme

Za Srbe povoljan izborni rezultat u Mađarskoj

Srpski jezik u Marseju

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis