glavniBanner

 

 

www stranac.net

 

 

 

Ko su bivši funkcioneri koji nisu vratili diplomatske pasoše

izvor: vecernje novosti                                                                                                                                     

Granicni prelaz

Uprkos tome što su mesecima bez položaja, čak 86 bivših funkcionera čvrsto se drži za - diplomatski pasoš. Iz Ministarstva spoljnih poslova opet su ih pozvali da vrate ovu putnu ispravu, koja je namenjena funkcionerima i viđenijim članovima društva i omogućava lakši prelaz granice.

Kako „Novosti“ nezvanično saznaju u MSP, diplomatski pasoš nije vratio nekadašnji ministar privrede Saša Radulović, koji je još početkom godine napustio položaj. Među „zaboravnima“ su i bivši članovi kabineta ministara i državni sekretari, ali se ova lista još pročešljava kako bi se precizno utvrdilo da li je neko od njih nastavio da radi u drugom resoru.

I poslanici koji su ostali bez mandata, po svemu sudeći, teško se rastaju od diplomatske isprave. Prema našim saznanjima, pasoš još nisu vratili: Nada Kolundžija, Jelena Trivan, Srđan Miković, Nenad Konstantinović, Momčilo Duvnjak, Nemanja Šarović, Dušan Marić, Oliver Dulić, Miloš Aligrudić, Branimir Đokić, Gordana Puvalić, Vesna Kovač, Nadica Momirov...

Šef diplomatije Ivica Dačić najavio je da će, ukoliko se bivši ogluše o još jedan apel da vrate diplomatske pasoše, Ministarstvo pokrenuti postupak da se isprave proglase nevažećim. Konkretno, usledila bi odluka da od 21. juna dokument ne važi. U MSP, ipak, očekuju da bivši funkcioneri izvrše dužnost kako bi se sprečili nepotrebni troškovi za proglašavanje dokumenata nevažećim.

Prema poslednjim dostupnim podacima, VIP putne isprave u Srbiji ima oko 2.000 ljudi. Vlasnici diplomatskih pasoša, po pravilu, imaju prednost na graničnim prelazima, a ne moraju da vade vize ako naša zemlja ima takav sporazum s drugom državom. Te pasoše mogu da imaju predsednik, članovi vlade, predstavnici najviših sudskih instanci, guverner NBS, načelnik Generalštaba... Predviđeno je da se dodeljuju i ambasadorima dobre volje. Svi bivši predsednici države, Skupštine i vlade i ministri spoljnih poslova mogu da zadrže te isprave i po napuštanju funkcije.

Kako je navedeno u zakonu, šef diplomatije može izuzetno da odobri izdavanje diplomatskog ili službenog pasoša i zaposlenom u nekom državnom organu. Za to je potreban obrazloženi zahtev da se toj osobi poverava određeni posao u inostranstvu ili da je reč o predstavniku Srbije na važnom međunarodnom događaju.

SKUPŠTINA “JURI“ DNEVNICE

Generalni sekretar parlamenta Jana Ljubičić kaže da se MSP direktno obraća bivšim poslanicima oko putnih isprava i da Skupština nije uključena u taj postupak. Parlament je zadužen da poziva nekadašnje tribune kad treba da podmire dnevnice, ako su ostali dužni. A trenutno nema dužnika.

SLUŽBENI

Za razliku od diplomatskih pasoša, službeni ne donose neke posebne privilegije. Na primer, nema garancije da će njegov vlasnik brže preći proceduru na graničnom prelazu ili da mu neće biti pregledan prtljag.

Službeni pasoš se izdaje predsedniku Privredne komore Srbije, republičkom javnom tužiocu, državnim službenicima na položajima kada putuju službeno u inostranstvo...

novosti.rs

 

 

Dijaspori još daleko mandati

SPOJI dostavio novu pomoć Trsteniku i Šamcu

Monografija o Mići Popoviću na francuskom jeziku

Plate ambasadora pod lupom

Dijaspora i dalje uz poplavljene

Studenti kreću na putovanje po Evropi

Povratak unutrašnjeg mira

Vozačke dozvole - stvar dogovora dve države

Produžen rok za konkurs "Upoznajte Srbiju"

Kad Jugoslavija ne ostavi testament

Više od 600 000 dolara pomoći stiglo iz Kanade

Malmstrem: Bezvizni režim doveden u pitanje

Mađarska: Srbin „poslanik“ - portparol

Nemačka: Minimalna zarada i dvojno državljanstvo

Sednica Poslovnog saveta za dijasporu

Zajedničke ambasade za sada samo ideja

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert