glavniBanner


www stranac.net

 

 

 

Povratak unutrašnjeg mira

izvor: evn                                                                                                                                                 21.07.2014

Ornamenti

Izložba ornamenata srpskih srednjovekovih fresaka stigla je i do Pariza. Postavka "Osvežavanje memorije", koja je izazvala izuzetno veliko interesovanje u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu krajem prošle i početkom ove godine, od ove nedelje dostupna je, u prilagođenom formatu, i pariskoj likovnoj publici, u Kulturnom centru Srbije.

- Ornamente s fresaka laici smatraju "šarom", a to je, u stvari, čitav jedan svet koji ima fantastično značenje - kaže autor projekta, istoričar umetnosti Dušan Milovanović.

Izložbu su, pred velikim brojem posetilaca u Parizu, uz Milovanovića, predstavili direktor Muzeja primenjene umetnosti Ljiljana Miletić Abramović, saradnik na projektu Stevan Martinović i kustos Jelena Popović, a postavku je otvorila direktor Kulturnog centra Srbije Slavica Petrović.

- Antropolozi smatraju da su ornamenti najstariji iskaz ljudske svesnosti. Pojavljuju se u samom osvitu civilizacije, u završnom obliku, i prostiru se kroz sve kontinente i sva vremena, do danas. Vizantijska umetnost ih preuzima od antičke, dorađuje ih, a srpska, koja pravi stepenicu nadgradnje nad vizantijskom civilizacijom, kao poslednja fuga u toj fantastičnoj simfoniji, dala je svemu svoj veliki doprinos. Sada u to može da se uveri i pariska publika - ističe Milovanović za "Novosti".

Izložba predstavlja obnovljenu postavku koju su 1961. organizovali kustos Zagorka Janc i slikar Milovan Arsić, koji je na platno preneo ornamente iz više od 40 srpskih svetinja, od Crkve Svetih apostola Petra i Pavla u Novom Pazaru, do crkava moravskog stila.

Tehnički, pariska izložba je zbog transporta i manjeg prostora, drugačijeg oblika i formata nego ona u Beogradu. Predstavljene su odštampane verzije kopija, ali je i to dovoljno da se nazre sva veličina ove vrste umetnosti. Obnovljen je i tiraž kataloga, a pripremljena je i vrlo bogata dokumentacija na francuskom jeziku, uključujući i interaktivne razglednice koje uvode u elektronsku prezentaciju.

- Posmataram lica posetilaca i vidim da su zadovoljni. Izgleda da taj materijal isijava naročitu energiju. Radio sam s timom od 134 ljudi na realizaciji izložbe i za sve to vreme niko glas nije podigao. Obnovio sam izložbu jer smatram da je to neophodno sadašnjosti, da probudi drugačije načine razmišljanja, umiri duh i vrati unutrašnju ravnotežu. Izuzetna je ideja da se samostalno izvuku ornamenti koji se u crkvama, od sve te lepote i siline, i ne vide. To je sublimisana misao, velika poruka koja dolazi iz daljine, koju ni danas ne umemo da pročitamo, ali se dobro osećamo pored nje - zaključuje Milovanović.

SAVREMENA PRIMENA

Autor izložbe ističe da ornamenti, u okviru ovog projekta, već nalaze savremenu primenu, a deo toga prikazan je i na pariskoj izložbi. - Aleksandar Vac je u svojim keramičkim radovima sve izveo u trećoj dimenziji. Troje profesora s Akademije primenjenih umetnosti su pomoću kompjuterske tehnologije uspeli da pokrenu ornamente i praktično su ih "oživeli". Postoje pokušaji da se sada predstave i na tekstilu. Veliki broj umetnika nastoji da ornamente transformiše u naše vreme.

novosti.rs

 

 

Vozačke dozvole - stvar dogovora dve države

Produžen rok za konkurs "Upoznajte Srbiju"

Kad Jugoslavija ne ostavi testament

Više od 600 000 dolara pomoći stiglo iz Kanade

Malmstrem: Bezvizni režim doveden u pitanje

Mađarska: Srbin „poslanik“ - portparol

Nemačka: Minimalna zarada i dvojno državljanstvo

Sednica Poslovnog saveta za dijasporu

Zajedničke ambasade za sada samo ideja

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert