glavniBanner


www stranac.net

 

 

 

Kad Jugoslavija ne ostavi testament

izvor: agencije                                                                                                                                            20.07.2014

yuJugoslavija je posedovala veliku imovinu svuda u svetu. Nešto je kupovala, a nešto dobijala na poklon. Imovinu, po aneksu B ugovora o sukcesiji, sada deli mešovita komisija. Veći deo, onaj atraktivniji, već je raspodeljen.

Profesor FPN-a Predrag Simić kaže da je problem nastao kada se postavilo pitanje šta uraditi sa onim misijama koje je Jugoslavija kao jedna od nesvrstanih imala u Trećem svetu i koje su i za Srbiju i za ove ostale uglavnom neatraktivne, a često je reč o zaista značajnim objektima npr. u Africi, Aziji i Latinskoj Americi.

Zgrade bivše Jugoslavije mahom se nalaze na atraktivnim lokacijama, prostrane su i skupe za održavanje. Dok se države ne dogovore šta će kome pripasti, to održavanje plaća Srbija. Procenjeno je da je prodaja, ponekad, bolje rešenje.

Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović kaže da je dogovorena prodaja dva objekta – u Bonu i u Njujorku – za koje nijedna od država sukcesora nije zainteresovana.

"To je na zadnjem sastanku mešovitog komiteta dogovoreno i ovih dana će se ući u realizaciju. Prvi put će, u stvari, sukcesori, kada je reč o imovini diplomatsko-konzularnih predstavništava, podeliti taj novčani deo", naveo je Odalović.

Ima i onih objekata koji su u potpunom vlasništvu Srbije, a koji su u veoma lošem stanju i godinama nisu održavani.

Direktor Direkcije za imovinu Jovan Vorkapić napominje da je Republička direkcija za imovinu izdvojila novac, odnosno da ima ga na svom računu, od zakupa koje dobija, odnosno ostvaruje ovde u Srbiji.

Prema njegovim rečima, jedan deo ide na renoviranje tih objekata kao što je objekat u Parizu, za koji je ove godine izdvojeno 560.000 evra, a u tom objektu mogu da budu napravljeni stanovi za ljude iz diplomatije koji sada iznajmljuju stanove.

Jedno od pitanja koje će se uskoro rešavati jeste status imovine u Etiopiji. Car Hajle Selasije, naime, poklonio je Jugoslaviji zgradu u Adis Abebi, ali o tome danas ne postoji nikakav trag.

 

 

Više od 600 000 dolara pomoći stiglo iz Kanade

Malmstrem: Bezvizni režim doveden u pitanje

Mađarska: Srbin „poslanik“ - portparol

Nemačka: Minimalna zarada i dvojno državljanstvo

Sednica Poslovnog saveta za dijasporu

Zajedničke ambasade za sada samo ideja

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert