glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Dautbašić: Bosni i Hercegovini se neće vratiti vizni režim

Izvor: rse

Datum: 13. 01. 2014

 

bosanski pasos

Postoje li razlozi za zabrinutost u Bosni i Hercegovini - samo je jedno od pitanja na koje je u intervjuu odgovorio šef Monitoring tima Ministarstva sigurnosti BiH za praćenje primjene bezviznog režima Bakir Dautbašić.

RSE: Gospodine Dautbašiću, kakve su šanse da se ovaj mehanizam upotrijebi za građane Bosne i Hercegovine? Da li je došlo do smanjenja broja azilanata?

Dautbašić:  Na posljednjem sastanku u Briselu 17. decembra, na sastanku šefova monitoring timova sa Evropskom komisijom, Bosna i Hercegovina je jedina bilježila opadanje broja lažnih azilanata,  za nekih sedam posto, tako da u ovom momentu nema nijedan razlog za zabrinutost za ponovno uvođenje viza građanima BiH, i potpuno relaksirano dočekujemo stupanje na snagu ove sigurnosne klauzule Evropske komisije. No, u svakom slučaju, vidjeli smo u prethodnim godinama da brojevi lažnih azilanata eskaliraju vrlo brzo, u sedmicu-dvije, tako da mi moramo nastaviti da monitoriramo situaciju onako kako je to Vijeće ministara i Ministarstvo sigurnosti naložilo Monitoring timu. Mi ćemo, u svakom slučaju, naše obaveze ispunjavati prema Evropskoj komisiji, sve ono što je pred nas postavljeno, kako brojevi lažnih azilanata iz BiH ne bi eskalirali pojedinačno, ni u Njemačkoj, ni u Švedskoj, ni u bilo kojoj državi.

RSE: Zanimljivo je da ova mjera važi u periodu od šest mjeseci – to je već juni, juli, kada uglavnom počinju sezonski poslovi. Da li se tada može očekivati neki veći broj azilanata iz Bosne i Hercegovine?

Dautbašić:  Ma, nismo mi imali ni u prethodnom periodu tu neku ekonomsku migraciju budući da su građani Bosne i Hercegovine vrlo disciplinovani, generacije su živjele u bezviznom režimu prije dvadesetak godina. Nismo mi zabilježeni kao problem u ekonomskoj migraciji. Što se tiče lažnih azilanata, zna se šta je motivacija – to je odlazak da bi se naplatio boravak dva-tri mjeseca u zemlji Evropske unije, međutim, to je skupa varijanta, budući da je nakon toga zabrana ulaska dvije do pet godina u zemlje Šengena, tako da se tih ljetnih sezonskih odlazaka mi ne plašimo.

RSE: Kakvo je stanje kada su zemlje regije u pitanju? Da li postoji mogućnost za uvođenje ovog mehanizma u nekom paketu?

Dautbašić:  Prema informaciji koju smo dobili, u Evropskoj komisiji apsolutno ne postoji varijanta da se to gleda kao paket. Bosna i Hercegovina i Crna Gora, primjera radi, vrlo su tu relaksirane. Mi smo imali dobre rezultate. Sigurno je da zbog eventualno većeg broja lažnih azilanata, prvenstveno iz Makedonije i Srbije, druge zemlje neće doći na udar, ali ja se iskreno nadam da ni ove zemlje neće doći u neki veliki problem – ipak se ovaj fenomen lažnih azilanata smanjuje u odnosu na neke podatke od prije nekoliko godina. I toga će biti sve manje i manje, budući da je Evropska komisija, prvi puta ove godine, naložila i zemljama Evropske unije da harmoniziraju svoje zakone iz oblasti migracije i azila, tako da će vjerovatno od ove godine zemlje Zapadnog Balkana ući u neki strožiji sistem odobravanja viza, odnosno da će procedure biti puno, puno kraće, naročito kad je u pitanju Njemačka, koja je u posljednje vrijeme bila najviše pogođena ovim valom lažnih azilanata sa Zapadnog Balkana.

RSE: Jeste hipotetički i male su šanse da se nešto takvo desi, ali kakve bi posljedice bile kada bi ovaj mehanizam stupio na snagu i kada bi se građanima Bosne i Hercegovine opet vratio vizni režim?

Dautbašić: Ja ni hipotetički takvu mogućnost ne ostavljam - i to će vam biti odgovor na ovo pitanje.

slobodnaevropa.org


 

Konkurs Srpske biblioteke u Londonu

Zajedničke ambasade ali ne i diplomatija

Miščević: Smanjen broj lažnih azilanata

Kreativna provokacija

Vilhelm: U Nemačku i dalje bez viza

Božović: Neophodna Kancelarija za azil

Stupio na snagu mehanizam za uvođenje viza: Azilanti postaju “ilegalci“

Stupio na snagu mehanizam za privremeno uvođenje viza

Za sada bez zahteva za vraćanje viza

Fajon: Srbiji ponovo vize!

Zajedničke ambasade sa komšijama?

Pomoć iz Austrije na putu ka EU

Matične ćelije, razlika između života i smrti

Slavka Drašković: Bezbednost Srba prioritet

Mladi dijaspore - potencijal i podrška Srbiji

EU: Zloupotreba azila ugrožava bezvizni režim

Druga konfrencija o Tesli u Njujorku

Malstrom: Previše azilanata vraća vizni režim

Poslovna konferencija - Srbija i dijaspora

Srbima u Hrvatskoj, Sloveniji i Albaniji najteže

Srbiji preti ponovno zatvaranje u balkanski tor

Srbija i dijaspora na poslovnoj konferenciji

Pitanje "izbrisanih" još nije rešeno

Niz pitanja čeka rešenje

Bitka za bolji imidž Srbije širom sveta

Dva veka Srpskog teatra


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

Kontakt / Uslovi koriscenja

 

 

[Naslovna] [Servis]