glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button
 
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Antiteroristička policija EU u grčkim migrantskim kampovima/Merkel: Kompanije trebaju zaposliti više izbjeglica/Nansen pasoš kao rešenje za izbeglice u EU

izvor: agencije  foto:                                                                                                                   14.08.2016

migranti55 

Antiteroristička policija EU u grčkim migrantskim kampovima

ATINA - Eksperti za antiterorizam iz evropske policijske službe Europol doputovaće u Grčku do kraja meseca u pokušaju da otkriju eventualne džihadiste među migrantima u kampovima u toj zemlji, javlja danas AFP, pozivajući se na neimenovan izvor u grčkoj policiji.

Raspoređivanje agenata Europola deo je "stalne saradnje između grčkih vlasti, njihovih evropskih kolega i Europola" otkako je Grčku pogodio masovan priliv izbeglica i migranata 2015. godine, dodao je isti izvor.

Tim Europola, koji će obuhvatiti i grčke policajce, imaće zadatak da identifikuje pojedince koji su možda u procesu radikalizacije, navodi francuska agencija.

Grčki list "Katimerini", koji je prvi izvestio o ovoj misiji, navodi da će se tim sastojati od oko 30 pripadnika evropske policije i da bi oni trebalo da doputuju u Atinu 20. avgusta.

Taj tim će sprovoditi kontrole u desetinama kampova gde se nalazi više od 47.000 migranata, pretežno Sirijaca, Iračana i Avganistanaca koji beže od sukoba i siromaštva.

Ranije antiterorističke kontrole Europola bile su koncentirane na glavne kampove za registraciju migranata na grčkim ostrvima u blizini Turske, podseća AFP.

Nekoliko džihadista koji su izveli napade u Parizu novembra 2015. godine, ušli su u Evropu predstavivši se kao izbeglice u Grčkoj, a to je izazvalo strahove da bi i drugi ekstremisti mogli da iskoriste migrantsku krizu za slične postupke.

Merkel: Kompanije trebaju zaposliti više izbjeglica

Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je direktore najvećih kompanija u Njemačkoj na sastanak sljedećeg mjeseca kako bi ove firme zaposlile više izbjeglica, javio je danas list "Bild".

Vlada želi da što je više moguće migranata bude na tržištu rada kako bi se smanjila njihova zavisnost od države i nadoknadili nedostaci u radnoj snazi.

Merkel će zatražiti od njemačkih kompanija da izbjeglicama ponude više stručne prakse i poslova, dodaje "Bild".

Velike kompanije su dobile kritike jer su učinile malo u integraciji izbjeglica na tržištu rada.

Kompanije tvrde da većina pridošlica ne zna njemački jezik i nema odgovarajuće obrazovanje.

Više od milion migranata stiglo je u Njemačku prošle godine, većinom iz Sirije, Afganistana i Iraka.

Nansen pasoš kao rešenje za izbeglice u EU

Izbeglička kriza u Evropi može se lakše prevazići uvođenjem izbegličkog pasoša, dokumenta koji bi važio u celoj EU bez obzira na razlike u propisima pojedinačnih zemalja, predložio je doktorand Univerziteta u Bremenu Stefan Valašek. Uprkos sporazumu EU i Turske o obuzdavanju priliva migranata, izbeglička kriza u Evropi i dalje traje, sa neregulisanim statusom velikog broja izbeglica, blokiranjem dela izbeglica na putu ka Zapadu, ali i dolaskom novih izbeglica preko Mediterana.


Dobra vest je da dogovor Turske i EU od marta 2016. bar za sada nije ugrožen uprkos turbulencijama u odnosima. Tu ohrabrujuću poruku poslao je 10. avgusta turski ambasador u Briselu Selim Jenel, koji smatra da će u septembru biti pronađeno rešenje za poštovanje ovog sporazuma.

On je "spustio loptu" i u pogledu najave predsednika Turske da bi mogla ponovo biti uvedena smrtna kazna, što bi zaustavilo pristupne pregovore sa EU i bez sumnje dodatno podiglo tenzije.

"O tome samo raspravljamo. To čak nije ni pred Parlamentom. Svesni smo naših međunarodnih obaveza. Znamo šta će se dogoditi ukoliko se prihvati smrtna kazna", rekao je Jenel, navodeći da je bilo i težih trenutaka u odnosima EU i Turske, pre svega 1997. kada je Turska isključena sa liste za proširenje EU, dok su drugi kandidati poput Poljske ušli u Uniju.

Ukoliko dogovor opstane, to i dalje neće okončati izbegličku krizu, a brojke su slikoviti pokazatelj. Od početka 2016. život je prelazeći Mediteran izgubilo 3.120 migranata, najviše prelazeći u Italiju (2.692). Mediteran je prema podacima Međunarodne organizacije za migracije ove godine prešlo 94.000 osoba, uglavnom iz podsaharske Afrike.

Pored toga EU, koja je prošle godine primila 1,2 miliona izbeglica, najviše u Nemačkoj, nema jedinstvenu politiku i funkcionalan sistem raspodele tereta, razlikuju se liste takozvanih bezbednih zemalja iz kojih je dobijanje azila praktično nemoguće, a propisi po kojima migranti moraju tražiti azil u prvoj zemlji u koju uđu teraju ih da idu ilegalnim putevima, čime se izlažu opasnostima koje nosi šverc ljudi.

Kako izbeglički pasoš može da pomogne

Doktorant Univerziteta u Bremenu Stefan Valašek smatra da bi uvođenje jedinstvenog izbegličkog pasoša pomoglo da se migrantima obezbedi izvesnost i da se smanji njihova podložnost švercu ljudi.

Dao mu je naziv "nansen pasoš" po ugledu na pasoš koji je koriščen od 1922. do 1942. godine, na osnovu odobrenja 51 zemlje koje su potpisale dogovor u okviru Lige naroda, preteče UN-a. Pasoš je korišćen za migrante koji su ostali bez domovine bežeći od rata, i bila su im potrebna dokumenta. Ovaj pasoš je bio njihov međunarodno priznati dokument, bez obzira na zemlju porekla i status državljanstva. Koristilo ga je 450.000 ljudi.

Kako podseća Valašek za portal Soušal jurop (Social Europe), za ovakvo rešenje zaslužan je Fritjof Nansen, norveški naučnik, a kasnij diplomata Lige naroda, koji je lobirao za prava manjinskih grupa, i jedna od vodećih ličnosti koja je pomagala izbeglicama da pobegnu iz Sovjetskog Saveza tokom ruskog građanskog rata od 1917. do 1922. Nansen je dobio Nobelovu nagradu za mir 1922, a 1938. nagrada je dodeljena kancelariji koja nosi njegovo ime. Živeo je do 1930.

U tekstu za Soušal jurop, Valašek navodi da je ovakav pasoš pravo rešenje za EU jer plan raspodele migranata skoro da ne funkcioniše, pa se slobodan izbor nameće kao najprikladnije rešenje, koje bi garantovalo jednak tretman izbeglica u Evropi i omogućilo im validan dokument.

On smatra da bi se ovakvo rešenje moglo usvojiti u EU. Kvalifikovana većina potrebna za izglasavanje ne deluje mu kao misija nemoguće ukoliko bi iza tog rešenja stala jaka koalicija na čeku sa Švedskom, Nemačkom i Italijom.

Valašek čak smatra da bi se u izbegličkom kampovima UNHCR-a van EU izbeglicama mogli odobravati ovi pasoši, čime bi se okončao šverc ljudima i sprečio gubitak ljudskih života.

Po sporazumu EU i Turske od marta ove godine, izbeglice koje nepropisno dođu na grčku obalu mogu biti vraćene u Tursku bez obzira na zemlju porekla, a iz Turske se zauzvrat za svakog vraćenog Sirijca neka izbeglica iz Turske prebacuje u EU. Unija daje i finansijsku pomoć od tri milijarde evra za pomoć Turskoj u prihvatu izbeglica. Dogovor daje rezultat i priliv izbeglica s turskih obala je gotovo presušio.

Opasnost za dogovor su potresi u odnosima EU i Turske

Dogovor predviđa da Turska zauzvrat dobije ubrzanje pregovora o članstvu sa EU i viznu liberalizaciju za svoje građane, dok EU nije spremna da viznu liberalizaciju odobri bez nekih reformi u Turskoj, uključujući i izmenu zakona o borbi protiv terrorizma. Situacija se zaoštrila nakon neuspelog prevrata u Turskoj u julu. Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan krenuo je u čistku među neistomišljenicima, spremnost za izmenu antiterorističkih propisa je opala, a najavio je i mogućnost uvođenja smrtne kazne koja je nespojiva sa pravnim tekovinama EU. Iz EU stižu upozorenja zbog narušavanja sloboda u Turskoj, a iz Ankare poruka Erdogana da je razočaran nedostatkom podrške Zapada u kontekstu pokušaja vojnog prevrata.

 k

 

Mađarska rasporedila još 3.000 policajaca duž južne granice/Slovenija odbila da primi natrag 22 migranta iz Austrije/Krivokapić: Do sada uhvaćeno 16 krijumčara migranata

Slovenija: Privedeni migranti i Srbi koji su im pomagali/Grčka demantuje da je tražila "plan B" za migrante/Zemlje odbacile predlog UN o raspodeli izbeglica

Putin: Rusija i Slovenija protiv revizije istorije

Od početka godine balkanskom rutom prošlo 102.000 ljudi/Beč: Vojnim avionom u Bugarsku prebačeno 11 odbijenih tražilaca azila

Diplomatski protest Beča zbog mađarskih kontrola/Mađarska, policija i vojni helikopteri dočekuju migrante

EK poziva Hrvatsku i Sloveniju da poštuju odluku arbitraže

Tusk: Zatvaranje balkanske rute prekretnica migrantske krize/Prvih 423 izbeglica prebačeno iz kampa kod Idomenija

Slovenija primila 28 migranata kao deo dogovorene kvote

Rim: Renzi s čelnim ljudima EU o migrantskoj krizi

AFP: Više desetina migranata uspelo da uđe u Makedoniju

Grčka: Smanjen broj migranata koji stižu preko Egejskog mora

Janša: Uz pomoć izbegličke krize žele da unište Sloveniju/Protest izbeglica na autoputu ka Makedoniji/"Merkelova mora reći: Ja to ne mogu sama!"/Uprkos apelu UN Grčka se sprema za deportaciju migranata

Slovenija menja žilet žicu panelnom ogradom/Poljska neće primati izbeglice dok EU ne nauči da ih proverava

Cerar: Nema više balkanske migrantske rute

Slovenija pooštrila zakon o azilu/Nemačka i Italija traže registraciju migranata u čitavoj EU

Slovenačka policija vraća migrante u Hrvatsku bez novca?/Poposki poziva na oprez zbog pritiska izbeglica

Slovenačkoj policiji na granici će pomagati vojnici/Austrija: Kvota od 80 molbi za azil važi samo za južnu među

Slovenija spremna da aktivira vojsku zbog izbegličke krize/Nemački ambasador: BiH bi se mogla naći na migrantskoj ruti

Valls: Nećemo primiti više izbjeglica

Austrija: Žičana ograda duž granice sa Slovenijom/ Nikolić: Dostojanstveno i civilizovano prema migrantima

Austrija: Izbeglička kriza ugrožava EU/Fronteks: Smanjen broj sirijskih izbjeglica/Srbija izdvojila 500.000 evra za decu Sirije

Mađarska spremna da digne ogradu i prema Rumuniji/Specijalci na granici Austrije

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert