glavniBanner

Hier Lesen  

 

website translator plugin  

 
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Loading
 

migranti777777 grujicic-camil donald2
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button
prime_button

 

Vučić s rumunskim kolegom o kontroli granice i saradnji/Čološ : Podržavamo Srbiju na putu ka EU, ne priznajemo Kosovo

izvor : agencije  foto: tanjug                                                                                        10.11.2016.

vucic-colos

Vučić s rumunskim kolegom o kontroli granice i saradnji

TEMIŠVAR - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas pre podne u Temišvaru sa svojim rumunskim kolegom Dačijanom Čološem, sa kojim je razgovarao o bilateralnoj saradnji, jačanju trgovinske razmene, evropskom putu Srbije, migrantskoj krizi i situaciji u regionu.

Dvojica premijera prisustvovala su, kako je saopšteno, potpisivanju Protokola o formiranju i aktivnostima mešovitih patrola duž zajedničke državne granice, Zajedničke izjave o podršci Rumunije Republici Srbiji u procesu integracija EU i Deklaracije o prekograničnoj saradnji u oblasti zapošljavanja i socijalne politike.

Tokom posete, premijer Vučić obići će danas i sedište Saveza Srba u Rumuniji, kao i Srpsku pravoslavnu crkvu u Temišvaru.

Čološ : Podržavamo Srbiju na putu ka EU, ne priznajemo Kosovo

BUKUREŠT - Rumunija prepoznaje napredak Srbije na putu ka EU i nastaviće da je u tom procesu podržava, poručio je danas premijer Rumunije Dačan Čološ i naglasio da stav njegove zemlje po pitanju Kosova ostaje nepromenjen.

Čološ je, uoči današnjeg susreta sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem u Temišvaru, u intervjuu za Tanjug rekao da je Rumunija od samog početka procesa evropskih integracija Srbije jedna od zemalja koje "najglasnije i najsnažnije" podržavaju evropske perspektive naše zemlje.

"Nastavićemo sa tom podrškom i nadamo se da će nova pregovaračka poglavlja uskoro biti otvorena. Prepoznajemo da Srbija napreduje na svom putu ka evropskim integracijama, kroz usvajanje i primenu reformi", istakao je on.

Rumunski premijer je istakao da je njegova zemlja spremna da sa srpskim prijateljima podeli svoje iskustvo i najbolju praksu, s obzirom na to da se, kako je naveo, Rumunija još jasno seća svog procesa pregovaranja sa EU i mnogih izazova koji ga prate.

Prema njegovim rečima, konkretna podrška odnosi se na studijske posete, radionice, programe obuke i drugo što se može pružiti uz pomoć Mobilnog fonda za vladine eksperte, koji se finansira kroz pomoć za razvojnu politiku Rumunije.

Čološ je rekao da su tema razgovora sa premijerom Vučihem predlozi za jačanje bilateralne saradnje u raznim sektorima, uključujući radnu snagu, unutrašnja pitanja, ekonomiju, položaj naših manjina, evropske integracije, trenutne izazove kao što je migracija i drugo.

Na pitanje kakva je trenutna situacija u vezi sa graničnim prelazom Nakovo-Lunga, koji bi, kako obe strane veruju, trebalo da se osposobi za teretni saobraćaj i da se obezbedi duže radno vreme na tom prelazu, on je rekao da će to takođe razmotriti u razgovorima s premijerom Vučićem.

Rumunski premijer kaže i da ima pomaka u realizaciji najavljenog zajedničkog projekta izgradnje autoputa na relaciji Beograd-Temišvar.

colos

"Ima pomaka, s obzirom na to da je Zajednička nadzorna komisija za Interreg-IPA Program prekogranične saradnje Rumunije i Srbije nedavno odlučila da, kao strateški projekat, finansira planiranje i dizajniranje novog autoputa od Temišvara do Pančeva iz IPA fondova za prekograničnu saradnju Rumunije i Srbije", rekao je on.

A na pitanje da li će Rumunija zadržati stav o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, Čološ odgovara da stav njegove zemlje ostaje nepromenjen.

"Najvažnije je, po našem mišljenju, da se nastave sastanci na visokom nivou u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Tehnički nivo tog procesa odvija se u slabom ritmu. Istovremeno, primena Briselskog sporazuma je od suštinskog značaja za ovaj proces u kojem posreduje EU", istakao je on.

Kako je ukazao, dijalog ima za svrhu da pomogne i Beogradu i Prištini da postignu svoje ciljeve vezane za EU u korist svih stanovnika i socio-ekonomskog razvoja te oblasti.

Rumunski premijer se osvrnuo i na pitanje trilateralne saradnje Rumunije, Bugarske i Srbije, za koju kaže da je veoma važna i da obuhvata više oblasti.

"Prošle godine su naše vlade odlučile da uspostave Krajovsku grupu, s ciljem da pojačaju zajedničke napore na polju ekonomskog razvoja, saobraćaja, infrastrukture, regionalnih projekata, privlačenja fondova EU", podsetio je on.

Kao jedan od izazova sa kojima se naš region trenutno suočava, Čološ je naveo migraciju, istakavši da je međunarodna saradnja od najvećeg značaja za adekvatno rukovođenje prilivom izbeglica.

"Stoga, dobra komunikacija i saradnja susednih zemalja u našem regionu po tom pitanju je izuzetno značajna", naglasio je rumunski premijer, napomenuvši da se treba osvrnuti na ključne uzroke migracije koje, kako je istakao, moraju zajedno rešavati svi u međunarodnoj zajednici.

Čološ je, takođe, pozdravio napore koje srpske vlasti čine u rešavanju migrantske i izbegličke krize.

 

Okreće li Srbija leđa izbeglicama?

EK o Srbiji: Napredak u ekonomiji, dosta posla za vladavinu prava

Stefanović sa ambasadorom Bugarske o migrantskoj krizi/Đurović: Između 2.500 i 5.000 migranata luta po Srbiji

Ditman: Nema novih uslova kada je u pitanju Kosovo

Kurc: Zatvoriti granice umesto sporazuma sa Turskom/Crveni krst: Za nedelju dana pronadjena tela 40 migranata/Komesarijat za izbeglice: Imigrantima pružena adekvatna zdravstvena nega

Potpisani ugovori vredni 734 miliona evra/Vučić: Sve projekte sa Kinom sproveli smo u delo

Vučić sa Li Kećangom u Rigi, potpisana tri sporazuma

EU: U opasnosti sporazum s Turskom o imigrantima/Vulin: Kapaciteti se neće povećavati/ Više od 239 migranata se utopilo kod Libije

Parcijalni DNK i istraga

Rimska Republika: Ko i zašto želi da udari na Vučića?

Rusija vežba u Srbiji, NATO u Crnoj Gori

Ferpres: Tanjug - godinu dana uspešnog nepostojanja

Vulin o slučaju Jajinci i eventualnoj vezi sa ambasadom SAD/Skot: Odnosi Srbije i SAD korektni, bez odgovora Vulinu

Slučaj 'zolja': Tri traga, tri scenarija i nijedno rešenje

Stefanović: Oružje nije slučajno ostavljeno, istraga ide dalje

Džekson pohvalila mere vlade u migrantskoj krizi/Bugarska: Smanjen broj migranata na granici sa Srbijom/Tokom vikenda sprečeno 213 migranata da ilegalno uđu u Mađarsku/Britanija odbila da primi 1.500 dece migranata

Alternativna medijska scena regiona odgovor na pretnje i pritiske

Mijović: Rezultati DNK neće biti odmah dostupni/Bečić: Službe moraju preuzeti odgovornost za nastalu pretnju/Stefanović: deo oružja sa ratišta iz HR i BIH

Oland: Francuska više neće tolerisati migrantske kampove /Kurc: Imigracija u Austriju i dalje previsoka/UN pojačava svoju podršku Srbiji koja će tokom zime omogućiti smeštaj izbeglicama i migrantima

Vučić: Očekujem rezultate DNK, ako ih nema - sve je jasno/Jajinci: službe na terenu/Ljajić: Slučaj do kraja rasvetliti/Krstić: Ne budimo zluradi, setite se Hale Limes i Đinđića/Srbija ne sme da dozvoli još jedno ubistvo premijera

Šef policije Srbije: Vučić sa porodicom na bezbednom/Ko preti bezbednosti premijera, ko je zakazao?

U Srbiji 6.000 migranata, ostaju duže nego ranije/ Špigl: Nemačka dala 20 miliona evra za savetovanje u vezi sa izbeglicama

Vlada i MMF: Povećanje plata i davanje penzionerima

Internacionalni špijunski rat na tlu Srbije ili domaća farsa

BiH, Turska i Srbija za uklanjanje ekonomskih barijera

Šef ruskih obaveštajaca u Beogradu/AP o poseti Patruševa: Srbija retki ruski saveznik u Evropi/Patrušev predlaže redovne komunikacije službi Rusije i Srbije

UNHCR: 3740 migranata stradalo ove godine na Mediteranu/Madjarska gradi novu ogradu na granici sa Srbijom/Vulin o granici i migrantima

Vučić: Uhvaćeni ljudi koji su pripremali nelegalne aktivnosti za teritoriju Crne Gore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

 

uslovi koriscenja

naslovna

 

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert