glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Tim UN u Srbiji spremio 12,1 miliona dolara za izbeglice

 izvor : agencije  foto: vn                                                                                                  11.11.2015.

migranti 888

 

BEOGRAD - Tim Ujedinjenih nacija (UN) u Srbiji spremio je dodatnih 12,1 miliona dolara, odnosno 1,4 milijarde dinara za zimske uslove pružanja pomoći izbeglicama, saopšteno je iz Kancelarije stalnog koordinatora UN-a u Srbiji.

Ta sredstva su obezbedili donatori kroz globalne i regionalne pozive i koristiće se za obezbeđenje potreba koje nastaju sa dolaskom zimskih uslova i biće distribuisana tokom narednih nedelja partnerima u Srbiji.

Pod vođstvom UNHCR-a, Tim UN za Srbiju je do sada isporučio pomoć u vrednosti od 3,8 miliona dolara odnosno 456 miliona dinara, a znatno veća pomoć je u pripremi.

Tim UN za Srbiju je do sada isporučio pomoć u vrednosti od 3,8 miliona dolara odnosno 456 miliona dinara, a dodatnih 12,1 miliona dolara ili 1,4 milijarde dinara biće isporučeno do kraja godine za obezbeđenje potreba koje nastaju dolaskom zimskih uslova.

Humanitarni odgovor UN obuhvata direktnu pomoć izbeglicama kojima se obezbeđuje hrana, voda, zdravstvena pomoć i humanitarna pomoć u obliku ćebadi i odeće, ali i pomoć u izgradnji kapaciteta i tehničke podrške organima vlasti.

Zahvaljujući podršci koju pruža UNHCR, Vlada Srbije je mogla značajno da poveća svoj kapacitet za registraciju sa manje od 1.000 na više od 8.000 izbeglica/migranata dnevno.

"To je značajno smanjilo vreme čekanja i unapredilo upravljanje protokom", piše u saopštenju.

Zaposleni agencija UN prisutni su na svim relevantnim lokacijama na terenu 24 sata dnevno i rade u bliskoj saradnji sa svim nacionalnim i međunarodnim partnerima na pružanju podrške izbeglicama i migrantima.

Mnogo toga ostaje da se uradi, kako piše, posebno u pogledu specifičnih potreba najugroženijih lica.

Irena Vojačkova-Solorano, stalna koordinatorka UN u Srbiji, istakla je da je u ovakvim situacijama verovatno da je od svih žena u reproduktivnom dobu svaka peta trudna.

"Potrebno je da za njih obezbedimo pristup uslugama zdravstvene zaštite i na taj način smanjimo rizike od komplikacija koje mogu da ugroze njihov život", dodala je Vojačkova-Solorano.

Kako je među izbeglicama sve veći broj dece, sastav pomoći treba prilagoditi tako da uključuje artikle potrebne za bebe, ćebad, obuću i odeću za decu. Takođe postoji hitna potreba da se zaštiti svako to dete od nasilja, eksploatacije i nanošenja štete i da se osigura da deca koja su odvojena od roditelja budu ponovo spojena sa svojim porodicama.

Nekoliko opština je pod direktnim i značajnim uticajem kretanja izbeglica/migranata, posebno u pogledu upravljanja otpadom, sanitacije vode i lokalnog transporta. Ujedinjene nacije pružaju aktivnu podršku organima opština na tačkama ulaska u zemlju i izlaska iz zemlje sa ciljem da osiguraju kontinuiranu spremnost i otpornost dotičnih opština.

Tim UN u Srbiji, kako navode, sarađuje sa lokalnim samoupravama na terenu sa ciljem da osiguraju odgovor na potrebe najugroženijih lica među izbeglicama i migrantima.

Uz koordinaciju UNHCR-a, taj tim objedinjuje napore Međunarodne organizacije za migracije (IOM), Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Fonda UN za stanovništvo (UNFPA), Dečijeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF), i Kancelarije UN za projekte usluge (UNOPS), Kancelarije visokog komesara za ljuska prava (OHĆR), Tela UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN), Svetske zdravstvene organizacije (WHO), kao i Svetskog programa za hranu (WFP).

 

 

 

Izvještaj EK: Pomaci, ali glavni posao tek predstoji

Han: Stekli su se uslovi za otvaranje poglavlja ove godine

LDP i SDS ozvaničili politički savez

Posle izveštaja o Dipos-u: Kako imovina građana Srbije odlazi u bescenje

Vulin: U renoviranim halama u Srbiji smeštaj za 1.000 migranata /Orban: Založiti se za hrišćanske vrednosti Evrope

Budi li se opozicija u Srbiji?

Stefanović: Uhapšena dva najveća narko bosa u Srbiji

Dobri ekonomski pokazatelji Srbije, bez pada nezaposlenosti

Borisov i Vučić: Zajednički stav u vezi sa migrantima/Pomoć UNHCR-a za smeštaj izbeglica tokom zime/Cerar: Mere za izbegličku krizu se ne primenjuju dovoljno

Bez posla u privatizaciji ostalo oko 1.000 novinara

Srbija sprema 6.000, Hrvatska 5.000 mesta za izbeglice

Vučić u Sarajevu: Jedni drugima postajemo sve važniji

Sloboda medija okosnica procesa uključivanja u EU

Tanjug prestao da postoji

Šta Jobik radi u Vojvodini?

Srbija i NATO: Vojna neutralnost na testu

Dijalog u Briselu na staklenim nogama

Srbija je spremna za 6.000 izbeglica

Goldstin: SB zadovoljna, možete trošiti više, ako to donosi bolje rezultate

Beograd protiv odgode forimiranja Zajednice srpskih opština

Za rešavanje stambenog pitanja izbeglica 47, 5 miliona evra

Ističe rok za privatizaciju medija

Srbija može da primi 3.000 izbeglica/Serjogin: Analiziramo migrantsku krizu

Rusko oružje za bliže odnose sa Moskvom

Vučić u Moskvi: Nabavićemo oružje da bismo zaštitili zemlju/ SSP sa Kosovom dobar za srpsku ekonomiju

Vučić: Nećemo uvoditi sankcije Rusiji, jačamo trgovinske odnose

Srbija prima do 15.000 ljudi

UNHCR radi na otvaranju prihvatnih centara u Srbiji/Devenport:Pohvale za Srbiju, konkretni zaključci iz Brisela/Petronijević: EK će insistirati na registraciji izbeglica

Vučić u višednevnoj poseti Rusiji

Fronteks i na srpsko-hrvatskoj granici, prihvat 50.000 izbeglica na Zapadnom Balkanu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert