Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

Aleksandar Vucic dreamworks ana3333 kineski kulturni centar vetropark boaci-milic

Srbija superiorno do polufinala Evrobasketa

izvor:    foto:                                                                          13.09.2017

srbija55555

Srpski košarkaši plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva u Istanbulu pobedivši Italiju rezultatom 83:67.

Izabranici Aleksandra Đorđevića će se u polufinalu sastati sa Rusijom, koja je ranije tokom dana pobedila Grčku sa 74:69. Taj meč je na programu u petak od 20.30, a u istom terminu dan ranije sastaju se Španija i Slovenija u prvom polufinalu.

U duelu sa Italijom, reprezentaciji Srbije je bilo potrebno neko vreme da pronađe svoj ritam, a to je uspela do kraja prve četvrtine. Od tada, ‚Orlovi‘ su igrali pametno i smireno i od trenutka kada su došli do dvocifrene prednosti Italijanima su dozvolili da se vrate samo u trećem periodu, ali su im prišli na samo osam poena razlike.

Srpski košarkaši su u samom finišu pokazali pokazali koliko su superiorni u odnosu na Italijane, a svoj plus su povećavali do 18 poena razlike. Tolika je bila njihova prednost nešto više od dva minuta pre kraja susreta i tada je bilo jasno da je Srbija u polufinalu.

‚Orlovi‘ su bili nadomoćni u skokovima i ispostavilo se da je to bio ključ utakmice, kao što se i predviđalo pre same utakmice.

Srbiju je do trijumfa predvodio Bogdan Bogdanović sa 22 poena i šest skokova, Milan Mačvan je dodao 13 poena i šest skokova, a Vladimir Lučić 11 poena. Dvocifreni učinak imali su i Dragan Milosavljević i Boban Marjanović, koji su postigli po deset poena. Marjanović je imao i sedam skokova, a Milosavljević jedan manje.

Kod Italijana, Marko Belineli je imao 18 poena, dok je Luiđi Datome upisao tri manje.

Srbija je u duelu sa Italijom igrala bez Branka Lazića, za kojeg je Evrobasket zbog povrede kuka najverovatnije završen.

Tok utakmice:

Italijani su izborili prvi napad na utakmici, ali je Datome bio neprecizan, a bi na drugoj strani usledio promašaj Lučića, a zatim i faul Birčevića na drugoj strani. Meli je postigao prve poene na utakmici za vođstvo ‚Azura‘ 2:0, a na drugoj strani je Bogdanović promašio za tri poena. Datome je to kaznio trojkom i povećao prednost na 5:0. Posle novog lošeg napada Srbije, Datome je imao šansu da donese dodatni plus Italijanima, ali ga je Birčević blokirao, pre novog promašaja na drugoj strani.

Italija nije uspela dodatno da se odvoji, a pod njenim košem nizali su se faulovi nad Kuzmićem, da bi usledila greška Bogdanovića, koju ‚Azuri‘ nisu kaznili. Izgledalo je da je na početku petog minuta Kuzmić postigao prve poene za Srbiju, ali mu je dosuđen faul u napadu nad Melijem, pa ga je u igri zamenio Marjanović. Nizali su se promašaji na obe strane, da bi posle četiri i po minuta igre Bogdanović upisao prve poene ‚Orlova‘, pre novih poena Melija za 7:2.

Bogdanović je predvodio Srbiju u tim trenucima, a posle njegovog polaganja i sigurnih slobodnih bacanja Jovića, ‚Orlovi‘ su prišli na poen zaostatka. Srpski košarkaši su zaigrali nešto bolje u odbrani u narednim minutima, pa su tako stigli i do prvog vođstva zahvaljujući Lučiću – 8:7. Italijani su se potom trgli i košem uz slobodno bacanje Datomea posle faula Marjanovića vratili prednost na svoju stranu.

Lučić je sa penala izjednačio na 10:10, pre trojke Filoja, pre prvih poena Marjanovića, koji je ostao sam u reketu. Međutim, Belineli je pogodio novu trojku za ‚Azure‘, a Mačvan ponovo primakao Srbiju, koja je tražila lake poene preko Bobija. Do kraja prve četvrtine, ‚Orlovi‘ su sa slobodnih bacanja zahvaljujući Milosavljeviću stigla do vođstva 18:17.

Srpski košarkaši su u drugi period ušli polaganjem Jovića i u narednim minutima su zakucavanjem Kuzmića i poenima Mačvana držali vođstvo. Ubrzo je u igru ušao Marjanović, kojeg su saigrači maksimalno koristili i tako gradili prednost. Centar reprezentacije Srbije, Bogdanović i Jović su postizali sigurne poene i doneli svom timu plus sedam – 32:25 pred tajm-aut koji je tražila Italija.

Posle pauze, Belineli je primakao ‚Azure‘, ali je posle nekoliko promašaja Lučić i Mačvan trojkama prvi put doneli Srbiji dvocifrenu prednost (38:27). Burns je vratio jednu trojku u narednom napadu, pre novog tajm-auta ‚Orlova‘, a Datome je vratio Italiju na minus pet posle promašaja Marjanovića i kontranapada.

U narednom napadu, srpski košarkaš nije uspeo da pogodi, ali je izborio dva slobodna bacanja i oba puta bio precizan, a usledio je i sjajan koš Lučića za 42:33. ‚Orlovi‘ su igrali veoma dobro u odbrani, pa je Kuzmić sa slobodnih bacanja posle faula Datomea vratio dvocifrenu prednost pola minuta pre kraja poluvremena, da bi potom Belineli promašio šut za tri poena uz zvuk sirene. Srbija je tako na poluvreme otišla sa plus 11 – 44:33.

Oba tima su promašajima ušla u drugo poluvreme, Jović je posebno igrao dekoncentrisano i Đorđević je poslao Micića u igru umesto njega. Kuzin je vratio Italijane na jednocifren zaostatak, ali su usledili poeni Kuzmića – 46:35, a u narednim napadima nije došlo do promene rezultata sve do slobodnih bacanja Datomea.

Srpski košarkaši su igrali veoma strpljivo, pa su bez problema održavali prednost, a flouterom Mačvana i poenima Lučića posle pasa Bogdanovića stigli do maksimalnih plus 15 – 52:37. Od tor trenutka, tim Srbije je držao prednost, ali je usledilo nekoliko konfuznih napada, što su Italijani iskoristili i prišli na osam poena razlike – 54:46. Posle promašaja Micića za tri poena, usledila je tehnička greška klupi Italije zbog prigovora, a Mačvan je bio siguran sa linije penala.

Isti igrač vratio je Srbiji dvocifrenu prednost u duelu sa Melijem za 57:46, a ta razlika je varirala samo nekoliko poena gore-dole do kraja treće četvrtine. U poslednjem minutu perioda, Bogdanović je promašio prvo slobodno bacanje za ‚Orlove‘ na utakmici, ali je pogodio preostala dva posle faula Aradorija, pa se na poslednji odmor otišlo rezultatom 59:48.

Bogdanović je odmah doneo plus 13 olimpijskim vicešampionima, a posle promašaja na obe strane, Kuzmić je sjajno blokirao šut Belinelija. Post Italijana bez poena prekinuo je Datome, ali je Bogdanović uzvratio na drugoj strani, a Belineli se postarao da se igra koš za koš. Posle novih poena Milosavljević, pred poslednjih sedam minuta igre, Mesina je tražio tajm-aut.

Srpski košarkaši su morali da improvizuju u narednim minutima zbog agresivne odbrane Italijana, koja ipak nije donela velike promene u rezultatu. Reprezentacija Srbije je održavala dvocifrenu prednost, pre nego što su Belineli i Datome primakli Italiju na osam poena razlike, ali je Bogdanović presekao njihov niz trojkom za 70:59. Upravo Bogdanović je držao ‚Orlove‘ u narednim minutima, pa je tako pokrenuo i ostatak tima, pa su viđeni i atraktivni potezi.

Upravo Bogdanović je držao ‚Orlove‘ u narednim minutima, pa je tako pokrenuo i ostatak tima, pa su viđeni i atraktivni potezi. Italijani su potpuno pali u poslednjih nekoliko minuta, što su srpski košarkaši iskoristili i samo povećavali prednost do plus 18.

Srbija savladala Mađarsku: Na redu je Italija

Orlovi rutinski protiv Belgije

Srbija sigurna protiv Britanije, korak do čela grupe/Đorđević: Teško zarađena pobeda

Hrabra Srbija pobedila pred 12.000 Turaka!/Đorđević: Stefanu svaka čast, igrali smo našu igru/Mačvan: Jović odlučio meč, stvarno imamo karakter

Rusija slavila: Neko drugo lice Srbije/ Bogdanović: Bili smo mnogo nervozni/ Marjanović: Na greškama se uči

Simultanka Bogdanovića za prvu pobedu Srbije!

Đorđević: Teška grupa, svako svakog može da pobedi/Domaći novinari veruju u jednu od medalja za Srbiju na EP za košarkaše

Đorđević saopštio spisak, Srbija bez Nedovića i Kalinića na EP

Završene pripremne utakmice: Đorđević bira 12 putnika/Trijumf Srbije za kraj priprema: Sami režirali i preživeli dramu