glavniBanner

 

Homepage Übersetzung  

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

ohr skupstina 5 savet ministara
milo6 brisel000 nikolic-vucic bdp zvezda6

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

second_button 

Siva ekonomija pojede četvrtinu društvenog proizvoda BiH

 

izvor : politika  foto: politika

21.02.2017.

 

siva ekonomija


Banjaluka – „Da se polovina sive ekonomije u BiH zauzda, ne bi nam trebalo kreditiranje MMF-a”, zanimljiv je podatak koji je izneo Adis Arapović, program menadžer nevladine organizacije Centri civilnih inicijativa (CCI), prilikom nedavne prezentacije podataka o ekonomskom stanju BiH u kojima je ukazano na najnovije relevantne procene po kojima siva ekonomija pojede sedam milijardi konvertibilnih maraka (3,5 milijarde evra), to jest čak 25 odsto BDP-a cele zemlje.

Upozoravaju i na enorman teret servisiranja javnog duga s trendom rasta, umesto neophodnog snižavanja, navodeći kako je u ovoj budžetskoj godini u nepovoljnijem položaju Federacija BiH (entitet sa deset kantona) gde je udeo javnog duga 65 odsto u budžetskim prihodima, nasuprot 42 odsto koliko iznosi u Republici Srpskoj.

Dug je praktično zarobio budžete i minimizirao šanse za stabilizaciju javnih finansija. Dakle, pored toga što budžeti nisu razvojni, oni više nisu ni stabilizirajući, ni socijalni, već dužnički”, primećuje Arapović.

Napomenuvši kako se stanje u oblasti javnih finansija pogoršava, u CCI kažu kako javni dug gledano kroz učešće u bruto društvenom proizvodu (BDP) iznosi 41 odsto BDP-a, skrenuvši pažnju da je on u RS kritično visok i blizu EU limita od 60 odsto BDP-a. „Time se podriva fiskalna održivost entiteta, ali i cele zemlje.”

Priznavši da slika u celini gledano nije tako negativna, jer se poslednjih osamnaest meseci beleži i nekoliko umereno pozitivnih pokazatelja poput rasta BDP-a, industrijske proizvodnje, poreskih prihoda ili zaposlenosti, u CCI kažu da većina ostalih bitnih pokazatelja, ipak, nisu pozitivni.

Paralelno sa demokratijom ustanovili smo i partitokratiju, kao i budžetlije, kojima je veoma ugodno, za razliku od svih ostalih”, pojašnjava nam deo uzroka takvog stanja Zoran Pavlović, ekonomski analitičar iz Banjaluke.

U zemlji neprestanih političkih tenzija i strane investicije kao konstantna boljka BiH i dalje su gotovo zanemarive, čak i niže nego ranijih godina.

U prvih devet meseci 2016. direktna strana ulaganja iznose tek 81 milion KM (40 miliona evra) ili 0,27 odsto BDP-a, što je drastičan pad u odnosu na prethodne godine”, navode u CCI i podsećaju da se udeo direktnih stranih investicija u poslednjih pet godina kretao u rasponu od 1,69 do 2,72 odsto BDP-a, ali će ova godina verovatno „biti okončana s udelom nižim od jedan odsto”.

U poslovnom okruženju nema promena, BiH se nalazi na 107. poziciji  (Svetski ekonomski forum) odnosno 81. poziciji (Svetska banka) od 150 rangiranih država sveta. „To je najlošija pozicija jedne evropske zemlje”, navode u CCI.

Ohrabruje to što je u posljednje dve godine zaustavljen negativni trend na tržištu rada, a stopa nezaposlenosti umanjena za dva do tri odsto.

Ako se budžeti ogromnim delom pune iz kredita, bez ulaganja u privredu i zaposlenje ili podršku izvozu, onda je sasvim jasno da ne znamo kuda plovi brod, ali znamo da ćemo ostati bez ljudi kojima je Evropa otvorila vrata za poslove za koje im nedostaje kadra”, kaže Zoran Pavlović.

Podaci CCI-ja pokazuju da je penzioni sistem u oba entiteta trajno destabilizovan i neodrživ bez budžetskih donacija i skreću pažnju na poreski dug, primarno javnih preduzeća, koji ugrožava penzioni i zdravstveni sistem, te proizvodi deficit. „Razlika prosečne plate u javnoj administraciji i realnom sektoru je zabrinjavajuće visoka u korist javne administracije (58 odsto u FBiH i 45 odsto u RS) i najviša je u Evropi. Više od četvrtine zaposlenih su na budžetu, više od četvrtine svih budžeta se troši na plate, iako je procenat zaposlenih u javnoj upravi u FBiH umanjen za 0,3 odsto, a u RS za 1,6 odsto”, napominju u CCI.

Nema promena ni po pitanju borbe protiv korupcije koja „ne daje velike rezultate”, budući da se „približno dva odsto svih optužnica i presuda poslednje tri godine odnosi na korupciju i privredni kriminal”.

Dok se građani u BiH ne osveste kako bi snažno pritisnuli vlast teško da će se nešto pomeriti samo od sebe. Takođe, to nužno mora da prati profesionalizacija sudstva koje snosi veliki deo odgovornosti za ovo stanje”, rekao je Pavlović.

Dug prema komercijalnim bankama u BiH dostigao je istorijski maksimum od preko dve milijarde KM (oko milijardu evra). Zaduženost po stanovniku kontinuirano raste, a trenutno prosečno iznosi 3.370 KM, (oko 1.700 evra) pri čemu je zaduženost u RS viša za 80 odsto u odnosu na FBiH.

CCI je ovu analizu izneo u kontekstu sagledavanja u kojoj su meri ispunjeni reformski zadaci koje je BiH pre 18 meseci dobila od EU (Reformska agenda), napomenuvši i to da je Vlada Republike Srpske realizovala najveći broj mera u odnosu na Savet ministara BiH i Vladu Federacije BiH.

Stopa rasta se kreće od 1,5 do 2,5 odsto u periodu posle izbijanja svetske krize, umesto potrebnih šest odsto kako bi se BiH rešila masovne neaktivnosti i nezaposlenosti. Veliki su deficiti budžeta kao i nezaposlenost. Potrebno je sprovesti duboke reforme, a posebno one fiskalne i poreske”, kaže za naš list profesor ekonomije iz Sarajeva Vjekoslav Domljan.

Na pitanje zašto se te reforme ne sprovode, Domljan ceni kako bi „uvođenje reda, najpre pravnog, bilo ugrožavanje vladajućih elita koje samo u postojećem stanju mogu da prosperiraju pa ne žele da ga menjaju”.

Ekonomisti ukazuju kako reforme moraju da se usmere u obračun sa sivom ekonomijom, velikom javnom potrošnjom i smanjenje zaduživanja, uspostavu efikasnog pravosuđa i vladavine prava umesto povremenog pospremanja zarad ispunjavanja uslova za nova kreditna zaduženja zbog kojih „tonemo u dužničko ropstvo”.

Dužničko ropstvo iz kojeg ćemo se teško izvući biće razlog zbog koga ćemo rasprodavati sve što nam stoji na raspolaganju. Da bismo vraćali ono što uzimamo kroz kreditne aranžmane kako bismo sačuvali socijalni mir i isplaćivali plate preglomaznoj administraciji, prodavaćemo ono najvrednije u bescenje”, rekao je za portal „Buka” politički analitičar Almir Terzić.

politika.rs

 

 

Odložena sednica Saveta ministara BiH/Ivanić: Vanredna sednica o reviziji presude u četvrtak/Filipović: BiH potrebne nove politike i novi ljudi

Ivanić: Srbi ne treba da napuste zajedničke institucije/Izetbegović: Ivanić nije ovlašten da komunicira sa Hagom/Crnadak: Idem u Hag da osporim podnošenje zahteva za reviziju

Vučić u Sarajevo preko Goražda, a Dodik bi samo do Pala

Dodik pozvao vlast i opoziciju da se okupe oko interesa RS

Mur: Šanse za reviziju presude protiv Srbije izuzetno niske/Ruska ambasada: Revizija presude po tužbi BiH može imati ozbiljne posledice

Ivanić: Tužba BiH ne postoji, niko se o tome nije izjasnio

Dodik pozvao srpske stranke da napuste BiH institucije/Mur: Odustati od revizije tužbe protiv Srbije

Softić: Odluku o reviziji tužbe doneće Izetbegović/Dodik pozvao srpske stranke da napuste institucije BiH/Ivanić: O reviziji ne postoji konsenzus Predsedništva BiH

Kraj Banke Srpske?!

Slučaj „Bobar banke”: Milionska prevara

Ivanić: O ulasku BiH u NATO odlučivaće buduće generacije političara

Dodik već pod sankcijama EU?

Tiho nestajanje Republike Srpske

Dodik i Čović protiv obnavljanja tužbe BiH protiv Srbije i protiv stranaca u Ustavnom sudu BiH

Bošnjaci ne daju 1. mart!

Tramp da pomogne u zatvaranju OHR

Odluka suda kao dokaz srbofobije

Dodik: To nisu sankcije SAD, već odmazda

SAD uvele sankcije Dodiku zbog opstrukcije Daytona/Incko: Sankcije Dodiku od velikog simboličkog značaja

Roba iz EU ugušiće proizvođače u RS

Koordinirano dijeljenje BiH između Čovića i Dodika

RS-u daleko sopstvena vojska/Ministarstvo odbrane BiH povuklo saopštenje o Danu RS

Dodik sanja o otcjepljenju, međunarodna zajednica šuti

Milioni Republike Srpske za američke lobističke kuće

Dodik hoće ponovo vojsku Republike Srpske

Komersant: Dodikov plan bi mogao da dovede do novih sukoba/Istraga učešća pripadnika Oružanih snaga BiH u Danu RS

 

kontakt

uslovi koriscenja

naslovna

servis